دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست با اساتید و نخبگان دانشگاهی استان گلستان از ابلاغ دستور تشکیل هسته های اندیشه ورزی در سطح ادارات کل استانی این وزارتخانه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، فرهاد دژپسند،  با اعلام این خبر اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم شاهد فعالیت هسته های مذکور در آینده نزدیک باشیم.

وی ضمن ابراز خرسندی نسبت به بهره مندی از نظرات صاحب نظران اقتصادی  کشور گفت: تاکنون شروع کار ما در سفر به استان ها با نشست و هم اندیشی با اساتید و صاحب نظران و اساتید دانشگاهی بوده است.
دژپسند، گسترش حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را عامل مهم و اساسی در یکسان بودن نسبت تولید علم در استان ها و مرکز دانست و افزود: تاکنون در دانشگاه های استان ها شاهد تولید پروژه های پژوهشی بسیار خوبی بودیم که به دلیل تجاری نبودن این پروژه ها، می توان استفاده های خوبی از آن ها داشت؛ لذا امیدواریم هرچه سریع تر، این فرآیند به جریان بیافتد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه، از ملت ایران به عنوان مردمی یاد کرد که ۴۰ سال با سخت ترین و بدترین بحران های منطقه ای، ملی، اقتصادی و غیر اقتصادی مواجه بودند و افزود: ملت ایران تن به تسلیم نمی دهد، چرا که آزادی اقتصادی و سیاسی چیزی نیست که به راحتی بشود از آن چشم پوشید.
دژپسند اظهار داشت: تجارت غیرمنصفانه ای که برضد منفعت عمومی جامعه باشد مذموم  است و آن را نمی توان نادیده گرفت.  
به گفته وی، دشمن این بار، تمامی تاکتیک ها و روش هایی که برای دور زدن تحریم ها تا کنون استفاده کرده بودیم را شناسایی و مسدود کرده است و به همین دلیل کار سخت تر پیش می رود و بهانه به دست کشورهایی می دهد که می خواهند با ما همکاری داشته باشند ولی حاضر به پرداخت هزینه در این باب نیستند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ارز و نظام ارزی ما تعریف شده است، گفت: سیاست ها عامل اصلی تغییر نرخ ارز است و در این بین چیزی عاید دولت نمی شود و امیدواریم این سیاست ارزی دولت بدون هیچ تغییری ادامه یابد.
فرهاد دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: یکی از سیاست های دولت برای کاهش قیمت کالاهای اساسی، اعطای ارز دولتی برای واردات بود اما برخی افراد با سوء استفاده از شرایط کشور، اقدام به فروش کالاهای وارداتی با قیمت آزاد در بازار کردند.
وی تصریح کرد: دولت با اطلاع از این اقدامات، همه ابزارهای خود را برای شناسایی سوء استفاده کنندگان به کار می گیرد تا مانع از وارد شدن فشار بیشتر به مردم شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت : یکی از راه های جلوگیری از تداوم و بروز مشکلات، اجرای قانون برخورد با تجارت غیرمنصفانه است تا این گونه تجار در رسیدن به اهداف منفعت طلبانه خود از مسیر وارد کردن ضربه به اقتصاد کشور، ناکام بمانند.
دژپسند افزود: بازگشت به فرهنگ دوران دفاع مقدس و ایستادگی در مقابل مشکلات، یکی از نیازهای روز کشور برای کمک به حل بحران ها است تا آثار تحریم از بین رفته و توطئه های دشمنان ناکام بماند. بر اساس این گزارش، ابلاغ لایحه معافیت مالیاتی تا اردیبهشت آینده، احداث پنجره  واحد الکترونیکی، و بحث مقررات زدایی از دیگر موارد مورد بحث وزیر اقتصاد در این نشست بود.  

همچنین فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه سفر به استان گلستان و در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی این استان اظهار داشت: برای جذب سرمایه خارجی توسط بخش خصوصی، از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد زیرا کشور بیش از هر زمان دیگری به این مهم نیاز دارد. بخش خصوصی در زمان تحریم، به دلیل روابط خاص و ساز و کارهای مورد استفاده برای معاملات خود، یک گام از دولت جلوتر است.وی با اشاره به ایام ا... دهه مبارک فجر اظهار داشت: خدا را شاکریم که به رغم تمامی بحران ها و ناملایمات، ۴۰ سالگی و کمال نظام را جشن می گیریم.   
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد، به عقیده وی مشکلات مطروحه توسط فعالان بخش خصوصی حاضر در جلسه، بیشتر به نقصان زیرساخت ها برمیگردد و به گونه ای نیست که با یک دستور و مراجعه حل شود.  
وی گفت: بخش خصوصی یار و یاور دولت در اصلاح ساختارها است و توانمندی آن باعث می شود سهم بیشتری در  پیشبرد امور داشته باشد و ما برای جذب سرمایه خارجی توسط بخش خصوصی، از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد زیرا کشور به این مهم نیاز دارد.
دژپسند در پاسخ به سوالی در خصوص اصرار دولت برای ارائه ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما، گفت: در حالی که در شرایط تحریم، دشمن تمام نیروی خود را برای آسیب به کشور بسیج کرده و در این راستا، بیشترین تمرکز خود را بر عدم ورود منابع به داخل ایران قرار داده است، باید به هر طریق ممکن، زمینه ورود ارز را فراهم کنیم، در غیر این صورت، با صادرات بدون بازگشت ارز حاصله، عملا باعث خروج منابع از کشور شده ایم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین‌های اقتصاد کلان