کیانی.jpg

مدیر تحقیق و توسعه شرکت بورس تهران می گوید از میان جامعه بازارگردان های بازار سرمایه، افرادی که به استفاده از معاملات الگوریتم روی آورده اند سود مطلوب تری را کسب کرده اند. وی همچنین افزود: سطح قابل توجهی از معاملات بورس های مهم جهانی ار طریق معاملات الگوریتم هاست.

رضا کیانی، مدیر تحقیق و توسعه شرکت بورس تهران در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در خصوص مکانیسم معاملات الگوریتمی توضیحاتی ارائه داد. کیانی در ابتدا بیان کرد: معاملات الگوریتمی و معاملات پربسامد در دنیا از قدمت بسیار زیادی برخوردار است. در بازارهای بزرگ، افرادی که معاملات روزانه زیادی انجام می دهند استفاده بسیار بیشتری از معاملات الگوریتمی دارند.

وی در ادامه بیان کرد: این افراد عمدتا خواهان انجام معاملات کوچک با سودهای محدود اما با تعداد دفعات بالا هستند، از این رو استفاده از بازارگردانی های حرفه ای و معاملات الگوریتمی از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار است.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت بورس تهران با اشاره به فراگیر شدن این معاملات در بسیاری از کشورهای دنیا بیان کرد: در کشورهای پیشرفته، فرایند بازار گردانی کاملا وابسته به معاملات الگوریتم است. با وجود دغدغه هایی که در بحث نظارتی این معاملات وجود دارد، اما مزیت های آن باعث شده تا بورس های جهانی به سمت این سبک از معاملات کشیده شوند.

وی اضافه کرد: یکی از الزامات بورس‌های توسعه‌یافته برای اموری چون اعطای مجوز فعالیت بازارگردانی به نهادهای مالی متقاضی در انواع مختلف ابزارهای مالی، در اختیار داشتن مکانیزم بازارگردانی مبتنی بر سیستم الگوریتم است.

کیانی در خصوص مزایای این نوع از معاملات نیز اظهار داشت: عدم دخالت انسان در فرآیند سفارش‌گیری، حذف خطا و هیجانات انسانی، انجام معاملات با سرعت بالا، محاسبه ریسک قبل از انجام معاملات و محاسبه دقیق و درج قیمت و حجم بر اساس استراتژی‌های معاملاتی در نمادهای مختلف به‌صورت آنی از جمله مزایا و دلایل استفاده از الگوریتم در جریان معاملات بازار سهام است.

وی در ادامه بیان کرد: در جلسه ای که طی هفته های اخیر با بازارگردان های بازار سرمایه ایران داشتیم، مشخص شد افرادی که از این نوع مکانیسم استفاده می کنند، سود بیشتری نسبت به افرادی که به طور سنتی بازارگردانی می کنند، کسب می کنند.

کیانی افزود: این موضوع نشان می دهد در فرایند بازارگردانی در ایران نیز افرادی که به معاملات الگوریتمی روی آورده اند، رضایت بیشتری نسبت به دیگران دارند. این افراد علاوه بر اینکه الزامات بازارگردانی را نسبت به دیگران دقیق تر انجام داده اند، سودهای نسبتا بیشتری را کسب کرده اند.

این مدیر بورسی با اشاره به حضور پرقدرت سرمایه گذاران حرفه ای در معاملات الگوریتمی بیان کرد: این ابزار حالت عمومی ندارد، بلکه سرمایه گذارانی که تعداد معاملات بیشتری نسبت به دیگران دارند، سرمایه گذاران نهادی و دیگر سرمایه گذاران بزرگ عمدتا مخاطب این نوع معاملات هستند.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت بورس تهران با اشاره به عدم تفکیک معامله گران در بورس تهران گفت: یکی از مهمترین مواردی که باید در آماده کردن زیرساخت های این نوع معاملات لحاظ شود طبقه بندی معامله گران است. بخش بندی به تفکیک استفاده کننده، در معاملات الگوریتمی بسیار مهم است و باید حتما مشخص شود چه جامعه ای مخاطب اصلی هستند.

وی افزود: به عنوان مثال ابزار مشتقه می تواند برای سرمایه گذاران خرد و عمده کارایی داشته باشد و هیچ محدودیتی برای استفاده از آن نیست. اما الگوریتم ها نیازمند حضور سرمایه گذاران حرفه ای و معاملات بزرگ بازار است.

کیانی در پایان بیان کرد: هر چند که استفاده از الگوریتم در دادوستدهای بازار سرمایه باعث کاهش نوسانات و هیجانات در جریان دادوستدهای بازار سهام می‌شود، اما بدون فرهنگ‌سازی در این رابطه نباید انتظار توسعه این معاملات را داشته باشیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه