گاز

اطلاعیه عرضه محموله یک میلیون بشکه‌ای میعانات گازی مجتمع گاز پارس جنوبی و نحوه تسویه نقدی و اعتباری این کالا منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)؛ امروز چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه ۹۷ نخستین محموله یک میلیون بشکه‌ای میعانات گازی مجتمع گاز پارس جنوبی از ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه روانه میز فروش رینگ بین الملل بورس انرژی می‌شود.

این محموله در حجم سفارش‌های ۳۵ هزار بشکه ای از سوی کارگزاری خبرگان سهام عرضه خواهد شد و مطابق با اطلاعیه عرضه، فوب عسلویه یا عملیات کشتی به کشتی در خارک به عنوان مکان تحویل این کالا عنوان شده است.

قیمت پرمیوم دلاری هر بشکه از میعانات گازی مذکور ۶۱.۱۹ دلار آمریکا تعیین شده و امکان تسویه به طور شرایطی  وجود دارد.

مطابق با اطلاعیه عرضه کالای مذکور در شیوه تسویه معامله به صورت شرایطی، خریدار می‌تواند بابت ۲۰  درصد ارزش معامله به صورت ریالی و بابت ۸۰  درصد ارزش معامله به صورت ارزی اقدام کند. تسویه بخش ریالی بصورت نقدی و بخش ارزی به صورت اعتباری است و  خریداران می‌توانند ۸۰ درصد بخش ارزی ارزش معامله را با ریال و به صورت اعتباری نیز تسویه کنند.

در این فرایند، واریز ۶ درصد پیش پرداخت از سوی متقاضیان تا دوساعت قبل از شروع عرضه به حساب اعلام شده از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه الزامی است.

حداقل حجم قابل خرید (LOT ) یا واحد پایه تخصیص و همچنین حداقل خرید جهت کشف نرخ، ۳۵ هزار بشکه با نوسان عملیاتی یا به عبارتی خطای مجاز تحویل ۱۰ ± درصد در یک محموله تعیین شده است. بر اساس مفاد اطلاعیه عرضه محموله مذکور، خریداران می‌توانند با تجمیع قراردادهای خرید، نسبت به برداشت محموله‌های بزرگ‌تر اقدام کنند.

مقصد حمل و فروش میعانات گازی خریداری شده نیز آزاد بوده  و صادرات به تمام کشورها به جز سرزمین اشغالی فلسطین مجاز است.

همچنین خرید توسط کلیه شرکت‌های داخلی و خارجی، فاقد محدودیت است و ارائه حداقل اطلاعات خریدار شامل شماره تلفن شرکت، نام و شماره تلفن نماینده خریدار، ایمیل رسمی، فکس، شماره ثبت،آدرس، کد اقتصادی، شناسه ملی و شماره فراگیر اشخاص حقوقی خارجی الزامی است.

قیمت پایه هر بشکه میعانات گازی توسط شرکت ملی نفت ایران به ارز دلار اعلام می‌شود و برابر با متوسط قیمت نفت خام دبی روزانه در ۱۰ روز کاری بین المللی پیاپی منتهی به ۲ روز تقویمی قبل از انتشار اطلاعیه عرضه خواهدبود. بدیهی است متقاضیان بایستی در روز عرضه بر روی قیمت پایه مندرج در این بند رقابت کنند.

ماخذ قیمتی(Quotation ) این محموله ، نفت خام دبی روزانه در کلیه مراحل قیمت گذاری، قیمت منتشره برای نفت خام مذکور، مربوط به اولین ماه یا به عبارتی نزدیک‌ترین ماه در نشریه Platt’s Crude Oil Marketwire است.

نرخ تسعیر هر دلار جهت واریز پیش پرداخت معامله بر مبنای میانگین روزانه خرید و فروش اعلامی در سامانه سنا برای هر اسکناس، ۲ روز کاری قبل از تاریخ انتشار این اطلاعیه عرضه است.در صورت در دسترس نبودن سامانه سنا مرجع جایگزین متعاقباً اعلم خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس انرژی