نفت ونزوئلا

قیمت نفت در بازارهای جهانی در روز سه شنبه یک درصد افزایش یافت. این افزایش بها به دنبال کاهش چشمگیر تولید نفت اوپک در ماه ژانویه اتفاق افتاد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، روز سه شنبه، اوپک اعلام کرد که در ماه ژانویه کشورهای عضو این سازمان تولید خود را با ۸۰۰ هزار بشکه کاهش در روز به ۳۰.۸۱ میلیون بشکه رساندند.

به گزارش رویترز، عربستان سعودی نیز وعده داده است که در ماه مارس ۵۰۰ هزار بشکه دیگر از تولید خود بکاهد – تصمیمی که اعلام آن بر بازارها بی تاثیر نبوده است.

وزیر انرژی عربستان سعودی به روزنامه فایننشال تایمز گفته است که کشورش برای تقویت قیمت نفت تولید خود را تا ۹.۸ میلیون بشکه در روز در ماه مارچ کاهش خواهد داد. عربستان در حال حاضر حدود ۱۰.۳ میلیون بشکه نفت در روز تولید می کند.

از سوی دیگر، خوش بینی سرمایه گذاران نسبت به نتیجه بخش بودن مذاکرات جاری آمریکا و چین بر سر تعرفه های تجاری نیز موجب شده قراردادهای آتی نفت با افزایش بها همراه شود. سرمایه گذاران امیدوارند تا ابتدای مارچ هر دو طرف به توافق برسند و به جنگ تعرفه ای پایان دهند.

قیمت آتی نفت خام برنت در روز سه شنبه ۹۱ سنت معادل ۱.۵ درصد رشد کرد و به ۶۴.۴۲ دلار در هر بشکه رسید. نفت وست تگزاس آمریکا نیز ۶۹ سنت معادل ۱.۳ درصد افزایش یافت و با قیمت ۵۳.۱۰ دلار در هر بشکه معامله شد.

موسسه نفت آمریکا (API) در گزارشی اعلام کرده که ذخایر نفت آمریکا به طور غیرمنتظره ای کاهش پیدا کرده است. این خبر دلیلی دیگر برای افزایش قیمت نفت در بازارها به شمار می رود.  

ذخایر انبارهای نفتی آمریکا ۹۹۸ هزار بشکه در هفته ای که منتهی به ۲۸ فوریه بود کاهش یافت و موجودی انبارها به ۴۴۷.۲ میلیون بشکه رسید. این در حالی بود که تحلیلگران انتظار افزایش ذخایر را به میزان ۲.۷ میلیون بشکه داشتند. به گزارش موسسه نفت آمریکا، سهام نفتی در کاشینگ در ایالت اکلاهاما، در همان هفته، ۵۰۲ هزار بشکه کاهش نشان داده است.

در این بین، کاهش نفت اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت به رهبری روسیه، بازار نفت خام را تا ماه ژوئن تحت فشار قرار خواهد داد؛ حتی با وجود آن که آمریکا و کشورهای غیرعضو اوپک تولیدات خود را افزایش دهند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل