کتاب

کتاب " همه چیز درباره کارگزاری بورس" تألیف مینوش حسینی و حجت بهادری در ۲۴۷ صفحه در سال ۱۳۹۷ توسط موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهران منتشر شده است.

در دنیای امروز، بورس به عنوان یک نهاد مالی متشکل، خود انتظام و رسمی، مهمترین متولی جذب و سامان دادن صحیح منابع مالی مورد نیاز فعالیت های مولد اقتصادی است و با جمع آوری نقدینگی جامعه و فراهم آوردن زمینه خرید و فروش سهام شرکت ها، باعث به حرکت درآوردن چرخ های صنعت کشور می شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، یکی از نهادهایی که در ابتدای ورود به بازار سرمایه نقش مهمی ایفا می کند، شرکت های کارگزاری هستند.

کارگزاران اشخاص حقوقی هستند که به نمایندگی از طرف مشتریان اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار و کالا یا اوراق مبتنی بر کالا و ارئه سایر خدمات در بازار سرمایه به مشتریان می کنند. انجام فعالیت کارگزاری نیازمند کسب مجوز تأسیس و فعالیت از سازمان بورس و سایر نهادهای مربوطه است.

با وجود اینکه پنج دهه از عمر بورس اوراق بهادار تهران می گذرد، هنوز این نهاد مهم بازار سرمایه، برای بسیاری از مردم کشورمان ناشناخته است و جای خالی کتب و محصولات آموزشی و خلاء فرهنگ سرمایه گذاری کاملاً محسوس است.

کتاب " همه چیز درباره کارگزاری بورس" تألیف مینوش حسینی و حجت بهادری در ۲۴۷ صفحه در سال ۱۳۹۷ توسط موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهران منتشر شده است.

هدف اصلی کتاب، تهیه اثری برای آموزش بهتر عموم علاقه مندان به مباحث بازار سرمایه و بخصوص شناخت فعالیت ها ی صنعت کارگزاری و توجه به جنبه کاربردی آن می باشد.

فصول کتاب عبارتند از : کلیات کارگزاری بورس، نحوه دریافت مجوزهای مختلف، پرسنل و ضوابط موجود، پذیرش و احراز هویت مشتریان، معاملات اوراق بهادار، عملیات مالی کارگزاری، انعقاد انواع قراردادها با مشتریان، فرآیند بازرسی و ارائه گزارشهای دوره ای به ناظران بازار سرمایه، ریسک ها و کنترل داخلی کارگزاری و سایر عملیات کارگزاری.

این کتاب اخیراً به مجموعه کتابهای کتابخانه سازمان بورس و اوراق بهادار افزوده شده است.

این کتابخانه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ با هدف اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات به دانشجویان، اساتید، سرمایه گذاران و سایر علاقمندان آغاز کرد. سیر توسعه و تکمیل منابع طی سال‌های پس از آن در راستای تبدیل این کتابخانه به تخصصی‌ترین مرکز مورد مراجعه محققان و علاقمندان به بازار سرمایه تداوم یافت. ماحصل این تلاش گردآوری بیش از ۵۵۱۸ عنوان کتاب انگلیسی (نسخه چاپی و الکترونیکی)،  ۴۲۵۲ عنوان کتاب فارسی، ۱۸۷۶ عنوان پایان‌نامه فارسی و انگلیسی مرتبط با حوزه‌های بازار سرمایه، ۶۴ عنوان نشریه تخصصی و ۵۸۱۸ عنوان مقاله فارسی و انگلیسی در نرم‌افزار جامع کتابخانه شد، همچنین مجموعه نرم افزارهای نور شامل ۸۱ مجموعه آثار نویسندگان برتر اسلام و ایران در دسترس محققان قرار گرفته است. علاقه مندان جهت جستجو در منابع کتابخانه می توانند به سایت http://lib.seo.ir/faces/home.jspx  مراجعه و یا با شماره تلفن های ۱۶۲-۸۴۰۸۳۱۶۱ تماس حاصل نمایند. آدرس کتابخانه : میدان ونک خیابان ملاصدرا نرسیده به پل کردستان پلاک ۲۷ ساختمان شماره ۲ سازمان بورس.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری