دارابی

جذب نقدینگی در بورس تهران وارد مرحله تازه ای شده است. شرایط اقتصاد کلان حاکی از آن است که در سال آتی بسیاری از بنگاه ها متاثر از نوخ ارز و تورم هستند، این موضوع نیز می تواند بورس را از دیگر رقبا برای سرمایه گذاران جذاب تر کند.

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در گفتگویی با پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، در خصوص شرایط حول محور بورس تهران  و جذب نقدینگی های تازه در این بازار توضیحاتی ارائه داد.

وی در ابتدا بیان کرد: بحث جذب پول های تازه در بورس، نیازمند ابزارسازی و توسعه ابزارهای جدید است. در حال حاضر بهترین ابزار برای این کار صندوق های سرمایه گذاری به ویژه صندوق های درآمد ثابت هستند.

دارابی در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر صندوق های با درآمد ثابت جزو بزرگترین بازیگران بازار سهام هستند؛ این صندوق ها می توانند برای سهامداران تازه ورود بورسی بهترین گزینه باشد. پوشش ریسک بالا و سودآوری قابل توجه دو مزیت مهم آن ها برای سرمایه گذاران جدید است.

این کارشناس بازار در ادامه به اثر تحولات سیاسی و اقتصادی کلان بر بازار سهام اشاره کرد و گفت:  معمولا تحولات سیاسی و اقتصادی کلان دو تاثیر بر بازار دارند. یک تاثیر کوتاه مدت روانی و دیگری تاثیر بلند ناشی از تحولات واقعی است.

وی در ادامه افزود: تصویب لوایح بین المللی در شرایط کنونی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، از این رو بازار توجه ویژه ای به آن ها دارد. با توجه به اینکه پیوستن به کنوانسیون های جهانی می تواند مسیر اقتصاد کشور را هموار سازد بدون شک اثر تصویب آن ها توسط مجلس در روند معاملات بازار سهام در میان مدت  اثر دارد.

دارابی همچنین به روند بورس در سال آینده اشاره کرد و گفت: بخش عمده تحولات در سال 97 به دو حوزه ارز و تورم  مربوط بود. این موارد توانست مستقیم و غیر مستقیم بازار سهام را تحت تاثیر قرار دهد.

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و  همچنین برنامه بودجه 98، انتظار می رود که این مولفه ها در سال آتی نیز در روند بورس اثرگذار باشد. یعنی بسیاری از کالاهای مصرفی متناسب با تغییر نرخ ارز یا میزان تورم نوسان خواهد کرد و این دو فاکتور به تبع می تواند میزان سود بنگاه ها و بازار سرمایه را متاثر کند.

این کارشناس در پایان بیان کرد: در کنار موارد فوق وضعیت بازارهای جهانی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. موضوع توافق آمریکا و چین مستقیما قیمت کامودیتی ها را تحت تاثیر قرار می دهد. کالامحور بودن بورس تهران نیز باعث می شود که بازار ما از این مورد اثرپذیری بسیاری داشته باشد.  

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس اوراق بهادار