فرابورس

در نخستین هفته کاری اسفندماه بازارهای فرابورس ایران با معاملات سبز خود به استقبال بهار رفتند و شاخص کل فرابورس ایران نیز با رشد ۵.۵ درصدی از آغاز این هفته در سطح ۲۱۰۰ واحدی قرار گرفت که بیشترین سطح آیفکس طی چهار ماه گذشته به شمار می‌آید.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از فرابورس ایران، در ۵ روز کاری هفته منتهی به دهم اسفندماه، بازارهای فرابورس ایران میزبان دادوستد ۴ هزار و ۶۷۷ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲۸ هزار و ۳۳۸ میلیارد ریال بودند که حجم و ارزش مبادلات این هفته نسبت به هفته گذشته به ترتیب ۳۰ و ۲۲ درصد افزایش یافته است.

معامله‌گران در بازار اول ۴۶۹ میلیون و در بازار دوم ۱۸۳۷ میلیون سهم را دست به دست کردند که این مبادلات در بازارهای اول و دوم به ترتیب ارزش ۱۵۵۴ و ۵۲۴۷ میلیارد ریالی را به ثبت رساند. حجم و ارزش دادوستدهای این دو بازار در مقایسه با هفته گذشته نیز رشد حدود ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

ادامه مبادلات سهام در بازار پایه به نقل‌وانتقال ۲۲۸۳ میلیون سهم به ارزش ۶۷۴۱ میلیارد ریال انجامید که این ارقام حاکی از رشد ۳۴ درصدی حجم و افزایش ۶۶ درصدی ارزش مبادلاتی این بازار طی این هفته است.

بدین ترتیب تمام بازارهای سهام فرابورس ایران در هفته منتهی به ۱۰ اسفندماه عملکرد مثبتی داشتند. همچنین شاخص کل فرابورس ایران که در روز پایانی هفته قبل در سطح ۱۹۹۰ واحدی قرار داشت در انتهای این هفته با ۱۱۰ واحد رشد معادل ۵.۵ درصد توانست در سطح ۲۱۰۰ واحدی قرار بگیرد و به بیشترین سطح خود از دوم آبان‌ماه ۹۷ یعنی چهار ماه گذشته تاکنون برسد. گفتنی است که بازدهی آیفکس از ابتدای اسفندماه ۷ درصد و از آغاز سال ۹۲ درصد است.

در همین حال ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و بازار شرکت‌های کوچک و متوسط به ۱۲ هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال در هفته نخست اسفندماه رسید که از این میزان، گروه فلزات اساسی با ارزش معاملاتی ۲۴۹۸ میلیارد ریال و در اختیار گرفتن ۲۰ درصد از ارزش کل معاملات بازار سهام فرابورس، در صدر ایستاد. بعد از آن گروه محصولات شیمیایی سهم ۱۷ درصدی را به خود اختصاص داد و در جایگاه دوم قرار گرفت.

مبادلات اوراق تسهیلات مسکن ۳۰ درصد افزایش یافت

با نزدیک شدن به پایان سال و به تبع آن گرم شدن بازار مسکن، دادوستد اوراق گواهی تسهیلات مسکن در فرابورس ایران نسبت به هفته قبل حدود ۳۰ درصد افزایش یافت و بدین ترتیب خریداران و فروشندگان اوراق تسه، معامله ۵۲/. میلیون ورقه به ارزش ۲۸۴ میلیارد ریال را در تابلو اوراق تسهیلات مسکن رقم زدند.

نگاهی به وضعیت معاملات سایر ابزارهای مالی در فرابورس نشانگر آن است که طی این هفته ۱۵ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۱۳ هزار و ۲۵۱ میلیارد ریال نقل‌وانتقال یافته است که رشد ۱۴ درصدی را به ثبت رسانده است.

علی‌رغم رشد معاملات اوراق بدهی و اوراق تسهیلات مسکن، در پی مبادله ۷۳ میلیون ورقه ETF به ارزش ۱۲۶۱ میلیارد ریال، دادوستد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله نسبت به هفته گذشته حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است.

در مجموع در بازار ابزارهای نوین مالی طی این هفته شاهد تغییر مالکیت ۸۹ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۴ هزار و ۷۹۵ میلیارد ریال بودیم که از رشد ۶ درصدی ارزش و افت ۴۳ درصدی حجم این دادوستدها نسبت به هفته گذشته حکایت دارد.

از رویدادهای مربوط به بازار ابزارهای نوین مالی می‌توان به ادامه پذیره‌نویسی اوراق رهنی کرمان موتور در نماد «کرمان ۰۰۱» اشاره کرد که نرخ این اوراق، ۱۶ درصد سالانه بوده و مواعد پرداخت سود نیز هر سه ماه یک بار است.

پذیرش و گشایش نماد اوراق مشارکت اشاد ۱۰

مدیریت ابزارهای نوین مالی فرابورس در روز چهارم اسفندماه اطلاعیه پذیرش اوراق مشارکت طرح‌های عمرانی-انتفاعی دولت سال ۱۳۹۶ را منتشر کرد.

بر این اساس تعداد ۲۰ میلیون ورقه به ارزش ۲۰ هزار میلیارد ریال در نماد «اشاد۱۰» به منظور تامین منابع مالی طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیمه‌تمام دولت شامل وزارت‌خانه‌های کشور، نیرو و راه و شهرسازی از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت منتشر شده است.

اوراق اشاد ۱۰ که در ۲۶ اسفندماه سال ۹۶ منتشر شده و ۴۸ ماه بعد در ۲۶ اسفندماه ۱۴۰۰ سررسید خواهد شد، دارای نرخ ۱۵ درصدی بوده و دوره پرداخت سود آن نیز هر شش ماه یک بار است.

از ارکان این اوراق که فاقد بازارگردان است می‌توان به سازمان برنامه و بودجه کشور به عنوان متعهد تامین و تخصیص اعتبار و همچنین امین اشاره کرد. متعهد تسویه نیز خزانه‌داری کل کشور و عامل پرداخت، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است. بانک‌های سپه و مسکن نیز به عنوان بانک عامل در نظر گرفته شده‌اند.

شایان ذکر است که نماد اوراق مشارکت طرح‌های عمرانی-انتفاعی دولت سال ۱۳۹۶ برای نخستین بار طی هفته آتی در یکشنبه ۱۲ اسفندماه در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس گشایش می‌یابد.

فرابورس در بازار اول فرابورس درج شد

از دیگر رویدادهای مهم فرابورس ایران در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم درج شرکت فرابورس در بازار اول فرابورس بود. بدین ترتیب ششم اسفندماه ۱۳۹۷ شرکت فرابورس ایران پس از احراز تمامی شرایط پذیرش به عنوان صد و نودمین نماد معاملاتی در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شد.

این شرکت که در حال حاضر سهام آن در تابلو «الف» بازار پایه معامله می‌شود در بیستم آذرماه سال جاری با نماد «فرابورس» در گروه فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط پذیرش شده و پس از درج به عنوان پنجاه و هشتمین شرکت در بازار اول، در آستانه گشایش نماد قرار گرفته است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرابورس