کتاب

حقوق، علمی گسترده است و مدام بر حسب نیازها و توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها و بروز و ظهور موضوعات نو، بر این گستردگی افزوده می شود. بدین علت با وصف آنکه پژوهشگران برجسته فراوانی در قلمرو علم حقوق در زمینه های مختلف قلم و قدم زده اند اما باید گفت هزاران راه نرفته و هزاران حرف نگفته در قلمرو این علم باقی است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، بازار سرمایه که نمادی از رابطه علم حقوق و اقتصاد است در زمره مباحثی است که کمتر مورد توجه بوده و این مجال و فرصت برای پژوهشگران فراهم است تا در این عرصه به پژوهش بپردازند و ادبیات حقوقی را در این حوزه غنی سازند.

در قانون بورس اوراق بهادار در سال ۱۳۴۵ رسیدگی به اختلافات بورسی منحصراً از طریق داوری و طرح در هیأت داوری بورس مقرر شده بود اما قانون مصوب ۱۳۸۴ به مرجع خاص داوری در این زمینه بطور جامع تری پرداخته و هیأت داوری را در رسیدگی به تمام اختلافات بورسی صالح دانسته و نیز طرفین اختلاف را ملزم کرده که بدواً اختلاف خود را در کانون های مربوطه برای میانجیگری جهت سازش مطرح کنند در نتیجه بخش نظارتی بازار به سازمان بورس و اوراق بهادار واگذار شد.

کتاب " حل و فصل اختلافات حرفه ای کارگزاران بورس" تألیف ریحانه سادات قریشی با مقدمه ابراهیم دلشاد در ۱۶۷ صفحه در سال ۱۳۹۵ توسط انتشارات مجد منتشر شده است.

کتاب فوق از جمله آثار پژوهشی در حوزه بازار سرمایه است که به طور خاص به شیوه های حل و فصل اختلافات حرفه ای کارگزاران بورس پرداخته است. از ویژگی های این کتاب مراجعه مولف به منابع متعدد و تبیین مطالب مرتبط در یک مجموعه منسجم و نظام مند است. این کتاب بر دو شیوه عمده حل و فصل اختلافات بورسی کارگزاران بورس متمرکز است که در ابتدا ماهیت گستره اختلاف و طرح شکایت در کمیته سازش کانون کارگزاران بورس به عنوان دریچه ورودی رسیدگی به اختلافات مورد بررسی قرار می گیرد و در ادامه به چگونگی حل اختلافات بورسی کارگزران از طریق داوری در هیأت داوری موضوع قانون بازار اوراق بهادار پرداخته شده است.

این کتاب اخیراً به مجموعه کتابهای کتابخانه سازمان بورس و اوراق بهادار افزوده شده است.

این کتابخانه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ با هدف اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات به دانشجویان، اساتید، سرمایه گذاران و سایر علاقمندان آغاز کرد. سیر توسعه و تکمیل منابع طی سال‌های پس از آن در راستای تبدیل این کتابخانه به تخصصی‌ترین مرکز مورد مراجعه محققان و علاقمندان به بازار سرمایه تداوم یافت. ماحصل این تلاش گردآوری بیش از ۵۵۱۹ عنوان کتاب انگلیسی (نسخه چاپی و الکترونیکی)،  ۴۳۰۲ عنوان کتاب فارسی، ۲۰۱۸ عنوان پایان‌نامه فارسی و انگلیسی مرتبط با حوزه‌های بازار سرمایه، ۶۴ عنوان نشریه تخصصی و ۵۸۹۳ عنوان مقاله فارسی و انگلیسی در نرم‌افزار جامع کتابخانه شد، همچنین مجموعه نرم افزارهای نور شامل ۸۱ مجموعه آثار نویسندگان برتر اسلام و ایران در دسترس محققان قرار گرفته است. علاقه مندان جهت جستجو در منابع کتابخانه می توانند به سایت http://lib.seo.ir/faces/home.jspx  مراجعه و یا با شماره تلفن های ۱۶۲-۸۴۰۸۳۱۶۱ تماس حاصل نمایند. آدرس کتابخانه : میدان ونک خیابان ملاصدرا نرسیده به پل کردستان پلاک ۲۷ ساختمان شماره ۲ سازمان بورس.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری