کرمان

هیاتی از فرمانداران، شهرداران و بخشداران استان کرمان، سه شنبه ۱۴ اسفند ماه از تالار شیشه ای حافظ بازدید کردند و طی جلسه ای با ساختار و کلیات بازار سرمایه و تامین مالی از طریق بورس تهران آشنا شدند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا) و به نقل از بورس تهران، در ابتدای این جلسه حمید روح بخش ضمن خوش آمد گویی به معرفی سازو کار و نماگرهای اصلی از قبیل ساختار بازار سرمایه، فرایند معاملات، ارزش بازار،گردش معاملات، ابزارهای قابل معامله، تنوع نهادهای مالی و صنایع بورسی پرداخت.

در ادامه این جلسه اسماعیل درگاهی مدیر پذیرش بورس تهران به معرفی ابزارهای تامین مالی از طریق بورس پرداخت و تامبن مالی شهرداری ها از طریق بورس را مناسب و بهینه ارزیابی کرد.

مدیر پذیرش بورس تهران به تفاوت تامین مالی از طریق بورس و بانک اشاره کرد و افزود:  تامین مالی از طریق بورس با جمع آوری وجوه سرمایه گذاران خرد، دسترسی به ارقام قابل توجه را برای ساخت پروژه ها  و اجرا کردن طرح های توسعه ای شهری فراهم می کند.

وی افزود: تاکنون شهرداری های تهران، مشهد، شیراز، اصفهان و سبزوار از طریق بورس تهران اقدام به تامین مالی کرده اند و این شهرداری ها بالغ  بر ۳۳۰۰ میلیارد تومان از طریق بازار اوراق بدهی در بورس تهران تامین مالی کرده اند.

درگاهی ادامه داد: در برخی شهرداری های شهر های بزرگ از طریق تشکیل یک مدیریت تخصصی انتشار اوراق بدهی، موفق به برقراری یک ارتباط خوب با بازار سرمایه کشور شده اند و شهرستان های استان کرمان با توجه به ظرفیت هایی که دارا هستند، می توانند کانال ارتباطی با بورس تهران را شکل دهند و از ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه برای توسعه این استان استفاده کنند.به عنوان مثال شهرداری ها می توانند از اوراق صکوک سفارش ساخت در حوزه ساخت پل، و زیر گذر به راحتی استفاده کنند و این اوراق در واقع به مثابه برون سپاری است

درگاهی به تامین در سطح بین الملل اشاره کرد و اظهار داشت: در دنیا شرکت های دولتی و شهرداری ها، بخش عمده تامین مالی خود را  از طریق اوراق بدهی انجام می دهند.

مدیر پذیرش بورس تهران با معرفی صندوق زمین و ساختمان، خاطرنشان کرد: صندوق زمین و ساختمان جزو صندوق های قابل معامله در بورس است و هدف از تشکیل آن جمع آوری وجوه از سرمایه گذاران و تجهیز این منابع و اختصاص آن به ساخت پروژه ساختمانی مشخص است.

وی در پایان گفت: از بین انواع ابزارهای مالی و اوراق موجود در بورس صندوق زمین و ساختمان برای تامین مالی شهرداری ها مناسب تر به نظر می آید. خیلی از شهرداری های کشور، زمین و مجوز در اختیار دارند و این ابزاری است که می تواند زمین های غیر مولد را به مولد تبدیل کند و از آن در طرح ها ی گردشگری و هتل سازی یا ساختمان سازی استفاده کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس اوراق بهادار