تالار

بورس تهران اولین روز هفته را در فضایی آرام و با ثبات پشت سر گذاشت. واکاوی عرضه و تقاضاهای سهامداران نشان می دهد که نیاز به نقدینگی و تسویه اعتبارها در ماه آخر سال بار دیگر شدت یافته است. با این وجود امروز حقوقی ها حمایت خوبی از نمادهای بزرگ بازار داشتند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، تعادل نسبی در روند معاملات بورس تهران از اوایل اسفند ماه به خوبی مشخص است. به نظر می رسد در این روزها تامین نقدینگی الویت بسیاری از بازیگران بورس است، رفتاری سنتی از سوی سهامداران که عمده آن مربوط به فروش خریداران اعتباری برای تسویه اعتباراتشان است.

در همین راستا امروز شاخص کل حدود ۱۸۰ واحد ارتقا یافت و با این صعود بار دیگر وارد کانال۱۶۳ هزار واحدی شد. با وجود رشد شاخص کل، شاخص هم وزن با افت ناچیزی مواجه شد و در کانال ۳۰ هزار واحدی باقی ماند. حجم و ارزش معاملات نیز این روزها چندان تغییری نسبت به میانگین هفته های پیشین ندارد. در اولین روز هفته ارزش معاملات تالار شیشه ای ۶۵۵ میلیارد تومان ثبت شد، حجم معاملات نیز بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون سهم بود.

بررسی روند معاملات امروز بازار سهام حاکی از توجه سهامداران به گروه مصرفی از جمله مواد غذایی است. در این گروه ۱۳ نماد از ۱۶ نماد فعال با رشد قیمتی به کار خود پایان دادند و در مجموع گروه غذایی ها توانستند ۲.۵ درصد رشد قیمتی روزانه را به ثبت برسانند. به گفته کارشناسان قسمت عمده تقاضا در این نمادها مربوط به مقدار فروش و افزایش نرخ است. رشد نرخ تورم و چشم انداز مثبت این مولفه اقتصادی ، نقش بسزایی در تصمیم سهامداران دارد. بسیاری از این شرکت ها در نیمه دوم سال برنامه افزایش نرخ خود را اجرایی کردند، با این اوصاف به نظر می رسد نرخ دلار و تورم به سمتی میل میکند که بار دیگر شاهد افزایش قیمت ها برای این محصولات باشیم.

از سوی دیگر  بازارهای جهانی در آخرین روز معاملاتی (جمعه) با افت مواجه شدند و در شوک آمارهای اقتصادی آمریکا فرو رفتند. انتشار آمار اشتغال‌زایی  آمریکا که ضعیف‌تر از حد انتظار ها بود، باعث شد تا ارزش شاخص دلار آمریکا بعد از روزهای زیادی در مسیر نزول قرار گیرد. قیمت نفت روز جمعه تحت تاثیر گزارش اشتغال نه چندان مطلوب آمریکا و آمار تجاری چین که نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصاد جهانی و تقاضا برای انرژی را احیاء کرد، به سقوط تن داد. با این وجود این بازارها همچنان حول محور دو موضوع قرار دارند. اولین موضوع مربوط به جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن است و دومین موضوع به رشد اقتصاد جهانی بر می گردد.

امروز در بورس تهران دو نماد "مبین" و "وبملت" بیشترین تاثیر را بر شد شاخص کل داشتند. با این حال دو نماد "فملی" و "وتجارت" از رشد بیشتر شاخص کل جلوگیری کردند و با افت قیمتی مواجه شدند.

در زمینه مالکیت روزانه، حقوقی ها توانستند برندگان معاملات بازار باشند. خالص تغییر مالکیت بورس تهران ۸ میلیارد تومان رقم خود که حاصل دست به دست شدن سهام از سوی حقوقی ها به حقیقی ها بود.  حقیقی ها امروز عمده خرید خود را از گروه خودرویی آغاز کردند و بعد از آن در دستگاه های برقی و تامین آب و برق تقاضای زیادی را ثبت کردند. در آن سمت حقوقی ها در روز شنبه حمایت قابل توجه ای دو گروه فلزات اساسی و محصولات شیمیایی داشتند. بیشترین خرید حقیقی ها درنماد "خپارس" بود  و حقوقی ها در نماد "فولاد" بیشترین نقدینگی را وارد کردند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس اوراق بهادار