بوشهر

مدیرکل و ناظر گمرک های استان بوشهر گفت: در ۱۱ ماه امسال با احتساب میعانات گازی ۲۶ میلیون و ۳۱۰ هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش ۱۵ میلیارد و ۴۷۸ میلیون دلاراز این استان صادر شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، منصور بازیار گفت: صادرات این میزان کالا در۱۱ ماه امسال که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن ۲۳ درصد کاهش و از لحاظ ارزش ۱۶ درصد افزایش یافته، باعث شده است که استان بوشهر رتبه نخست صادرات کشور را به خود اختصاص دهد.
وی اضافه کرد: در این مدت بدون احتساب میعانات گازی ۱۸ میلیون و ۴۴۶ هزار تن کالا به ارزش افزون بر ۱۰ میلیارد و ۱۶۳ میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۶ از نظر وزن یک ‌درصد و از لحاظ ارزش ۴۵ درصد افزایش یافته است.
وی اظهار داشت: عمده کالاهای صادراتی از گمرک های استان بوشهر شامل محصولات پتروشیمی، جکت (پایه سکوی دریایی) و متعلقات آن، کودهای معدنی، سیمان و کلینکر، گوگرد، لوازم حفاری، میگوی پرورشی، سنگ گچ، گچ بنایی و گوجه فرنگی بوده است.
بازیار بیان کرد: بیشترین حجم این کالاها به مقصد کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، مناطق ویژه، هند، ژاپن، اندونزی، کویت، تایلند و تایوان صادر شده است.
وی افزود: همچنین در مدت یادشده ۵۱۰ هزار تن کالا به ارزش حدود ۱.۵ میلیارد دلار از طریق گمرک های استان بوشهر به کشور وارد شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۵۲ و از لحاظ ارزش ۳۰ درصد کاهش نشان می دهد.
بازیار ادامه داد: کشورهای مبدا واردات کالا گمرک های استان بوشهر چین، روسیه، فیلیپین، امارات متحده عربی، نیوزیلند، هند، ایتالیا، اکوادور، کره جنوبی و بلژیک هستند.
وی افزود: عمده کالاهای وارداتی از طریق گمرک های این استان شامل لوازم و تجهیزات نیروگاهی، موز، کره حیوانی، هواساز صنعتی، اجزا و قطعات خودروی سواری، اجزا و قطعات موتور سیکلت، لاستیک خودروی سواری، چای سیاه، تجهیزات کارخانه و یراق آلات بوده است.
بازیار یادآور شد: ۱۴ گمرک در شهرها و روستاهای استان بوشهر فعال و به سامانه جامع گمرکی مجهیز شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها