کتاب

کتاب "اخلال در نظام اقتصادی کشور" تألیف سهیل کبیری و علی اصغر شفیعی خورشیدی در ۳۹۲ صفحه در سال ۱۳۹۷ توسط انتشارات مجد منتشر شده و در کتابخانه بورس جای گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، فصل های کتاب عبارتند از: سیاست جنایی و جرایم اقتصادی، مصادیق و ارکان اخلال در نظام اقتصادی کشور و مجازات اخلال در نظام اقتصادی کشور.

در این کتاب به بیان مصادیق و ارکان نظری جرایم اقتصادی مخل نظام اقتصادی ، راهبردها و راهکارهای لازم برای جلوگیری از شکل گیری یا گسترش این بزه ها پرداخته شده است.

در این کتاب آمده است: اقتصاد از پایه های اساسی هر حکومت است و رشد فزاینده جرایم اقتصادی و ابعاد گسترده آن کارکرد صحیح نظام اقتصادی را تحت الشعاع خود قرار می دهد. این پدیده شوم ضمن جلوگیری از رشد و پیشرفت اقتصادی دارای پیامدهای منفی اجتماعی، فرهنگی و امنیتی بوده و موجب کاهش سرمایه اجتماعی نظام و القاء ناکارآمدی حکومتی می شود.

بنابراین تمامی حاکمان و دولت ها در سطح دنیا سعی می کنند تا هر گونه خللی در نظام اقتصادی را با جدیت و دقت رفع نمایند. حاکمیت ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد به عنوان مثال چاپ اسکناس جعلی را به اندازه جعل احکام قضایی و دستورات مسئولان مملکتی مورد اهمیت قرار داده و برای آن صلاحیت حمایتی (واقعی) در نظر گرفته است.

اخلال در نظام اقتصادی کشور از جرایمی است که ویژگی های جرایم سازمان یافته را داراست زیرا اولا در ارتکاب این جرایم معمولا بیش از دو نفر نقش و دخالت دارند، ثانیا مجرمان در انجام وظایف خاص خود از یک برنامه مشخص و از پیش تعیین شده تبعیت کرده و از سلسلسه مراتب، تقسیم کار، محرمانگی و نوعی انسجام نسبی برخوردارند. ثالثا به منظور  اهداف مجرمانه( غالباً تحصیل منافع نامشروع اقتصادی) تشکیل یافته و برای پیشبرد اهداف خود از ارتکاب سایر جرایم و توسعه نفوذ در بخش های مختلف با پرداخت رشوه و .. فروگذار نمی کنند.

این کتاب اخیرا به مجموعه کتاب های کتابخانه سازمان بورس و اوراق بهادار افزوده شده است.

این کتابخانه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ با هدف اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات به دانشجویان، اساتید، سرمایه گذاران و سایر علاقمندان آغاز کرد. سیر توسعه و تکمیل منابع طی سال‌های پس از آن در راستای تبدیل این کتابخانه به تخصصی‌ترین مرکز مورد مراجعه محققان و علاقمندان به بازار سرمایه تداوم یافت. ماحصل این تلاش گردآوری بیش از ۵۵۱۹ عنوان کتاب انگلیسی (نسخه چاپی و الکترونیکی)،  ۴۳۰۲ عنوان کتاب فارسی، ۲۰۱۸ عنوان پایان‌نامه فارسی و انگلیسی مرتبط با حوزه‌های بازار سرمایه، ۶۴ عنوان نشریه تخصصی و ۵۸۹۳ عنوان مقاله فارسی و انگلیسی در نرم‌افزار جامع کتابخانه شد، همچنین مجموعه نرم افزارهای نور شامل ۸۱ مجموعه آثار نویسندگان برتر اسلام و ایران در دسترس محققان قرار گرفته است. علاقه مندان جهت جستجو در منابع کتابخانه می توانند به سایت http://lib.seo.ir/faces/home.jspx  مراجعه و یا با شماره تلفن های ۱۶۲-۸۴۰۸۳۱۶۱ تماس حاصل نمایند. آدرس کتابخانه : میدان ونک خیابان ملاصدرا نرسیده به پل کردستان پلاک ۲۷ ساختمان شماره ۲ سازمان بورس.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری