نفت

بهای نفت خام سبک نیویورک، ‏وست تگزاس، و نفت برنت ‏‏در پایان معاملات روز جمعه افزایش یافت.

به گزاش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، قیمت نفت در سه ماه ابتدایی سال جاری با افزایش چشم گیری همراه شده ، رشدی که نسبت به ۱۴ سال گذشته بی سابقه بوده است.

بر اساس این گزارش، نگرانی‌ها در خصوص کاهش رشد اقتصادی جهان و اوضاع نابسامان ونزوئلا به عنوان یکی از صادرکنندگان نفت نیز نتوانست مانع از رشد این کالا در بازارهای جهانی شود.

کارشناسان معتقدند توافقنامه محدودیت تولید و صادرات نفت به منظور تثبیت قیمت‌ها و برقراری تعادل میان عرضه و تقاضای نفت در سطح جهان که اوپک و شرکایش از جمله روسیه روند اجرای آن را آغاز کرده اند در افزایش قیمت نفت در بازار جهانی تاثیر گذار بوده است. علاوه بر این تحریم‌های نفتی که آمریکا علیه ونزوئلا اعمال کرده در افزایش قیمت‌ها تاثیر گذار بوده است.

بر این اساس، قیمت نفت وست تگزاس در معاملات روز جمعه با ۸۴ سنت افزایش به ۶۰ دلار و ۱۴ سنت رسید. قیمت نفت ‏برنت دریای شمال‏ با ۵۷ سنت افزایش نسبت به پایان معاملات روز کاری گذشته، به ۶۸ دلار و ۳۹ سنت رسید.

جیووانی استانوو کارشناس شرکت خدمات مالی و بانکدارییو بی اس سوییس در این خصوص گفت: قیمت‌ ها پس از سقوط در آخرین روزهای معاملاتی سال ۲۰۱۸ افزایش یافت. علت این افزایش نیز اقدام اوپک در محدود سازی تولید و صادرات نفت به منظور تثبیت قیمت‌ها در بازار جهانی بود.

وی ادامه داد: تلاش‌های عربستان سعودی نیز یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در جهت افزایش قیمت نفت در بازار جهانی، بوده است. عربستان سعودی، بزرگترین تولید کننده و صادر کننده نفت در سازمان اوپک که در کنار روسیه و آمریکا، سه تولید کننده بزرگ نفت در جهان است، تلاش‌های خود را در جهت کاهش تولید نفت چند برابر کرده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل