نفت

پس از مشاهده نشانه‌هایی مثبت در مورد رشد اقتصاد جهان و کاهش عرضه نفت به علت تحریم‌های ضد ایران و ونزوئلا، قیمت نفت جهش کرد و به رکورد جدیدی در سال ۲۰۱۹ میلادی، دست یافت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت با ۴۸ صدم درصد افزایش به ۶۲ دلار و ۸۸ سنت رسید. همچنین قیمت نفت خام برنت دریای شمال با ۶۱ صدم درصد افزایش به ۶۹ دلار و ۷۹ سنت رسید.

داده‌های مثبت شاخص پی‌ام‌آی تولید چین و آمریکا به عنوان دو اقتصاد بزرگ جهان، باعث به وجود آمدن روند صعودی در بازارها شده است، همچنین امیدها به پیشرفت در مذاکرات تجاری چین و آمریکا با اظهارات مثبت مقامات دو طرف، افزایش یافته است. از سوی دیگر، میزان تولید نفت خام آمریکا در ماه ژانویه اعلام شد که با اندکی کاهش، به ۱۱.۹ میلیون بشکه در روز رسیده بود.

عامل دیگر تقویت کننده بازارها، کاهش صادرات ایران و ونزوئلا تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا و کاهش تولیدات اوپک پلاس به علت توافق کاهش تولید این گروه بوده است. طبق داده‌ ها میزان تولیدات اوپک نسبت به ماه فوریه با ۲۸۰ هزار بشکه روبرو شده و به ۳۰.۴ میلیون بشکه در روز رسید. این پایین‌ترین سطح تولید ماهانه اوپک از ۲۰۱۵ تا کنون است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین‌های اقتصاد کلان