حسینی

بازار سرمایه به عنوان یکی از شفاف ترین و مولدترین بخش اقتصادی کشور ، پتانسیل های بالای در رونق تولید داراست.

رونق تولید از دو طریق ایجاد می شود، رسیدن واحدهای تولیدی به ظرفیت و افزایش ظرفیت از طریق سرمایه گذاری .

سید فرهنگ حسینی در خصوص بازار سرمایه در تحقق اهداف مبتنی بر نام سال ۹۸ به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: ناگفته پیداست که رسیدن واحدهای تولیدی به تمام ظرفیت تولیدی نیازمند سرمایه در گردش است. در این میان تولیدی می تواند مفید  باشد، خلق ارزش کند، اشتغال پایدار ایجاد کند و سبب رونق و پیشرفت شود که رقابتی باشد و رقابتی بودن از طریق ایجاد مزیت ممکن است.

وی در این خصوص ادامه داد: اکنون اقتصاد ایران در حال گذار از صنایع با ابعاد کوچک و متوسط به صنایع بزرگ است. صنایع کوچک و متوسط در حوزه ها و بخش هایی که آن بخش اقتصادی به بلوغ رسیده است ، توان رقابتی با شرکت های بزرگ بین المللی ندارند. بنابراین بقا و پیشرفت صرفا از طریق ایجاد مزیت محقق می شود.

مدیرعامل گروه صنعتی و معدنی امین در ادامه با اشاره به تحقق شعار امسال  گفت: بازار سرمایه پذیرای شرکت های بزرگ اقتصاد ایران است. از این رو ، تمرکز و توجه به بازار سرمایه و شرکت های آن در حوزه های تامین مالی اعم از آورده نقدی ، سود انباشته و همچنین تسهیلات و انتشار اوراق می تواند به رونق تولید رقابت پذیر منجر شود و ایجاد مزایای مالیاتی برای افزایش سرمایه که خود محرک اصلی سرمایه گذاری در جهت افزایش ظرفیت و افزایش تولید است ، یکی از روش های قابل استفاده در این حوزه است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، تسهیل نظام تامین مالی و توسعه و تعمیق بازار بدهی از طریق کاهش برخی از ارکان و ایجاد نظام رتبه بندی اعتباری می تواند به رقابتی تر شدن این بازار و در نتیجه تسهیل تامین مالی و سرمایه گذاری و تولید شرکت ها منجر شود.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه پیشنهاد داد: همچنین تولید رقابت پذیر، نیازمند بستر حقوقی و قانونی متناسب و نوین است. در حالی که قانون تجارت مربوط به بیش از نیم قرن پیش است، فضای کسب و کار و اقتصاد تغییرات شگرفی داشته است. از این رو ، ضرورت تصویب قوانین جدید در حوزه هایی مانند ادغام و تملیک و ورشکستگی ضرورت دارد. همچنین سایر ارکان قانون تجارت با توسعه فناوری نیازمند بازبینی است. تولید و فعالیت های تولیدی در بستر قانونی و حقوقی قانون تجارت شکل گرفته و می گیرند ، لذا به روز شدن این قوانین ضرورت دارد. از سوی دیگر، در برخی از حوزه ها شاهد مقررات گذاری بیش از حد هستیم که ضرورت تنقیح قوانین جهت سهولت کسب و کار بیش از پیش ایجاد می شود.

حسینی در خصوص تحقق مبحث رونق تولید و تأثیرپذیری آن در بازار سرمایه عنوان داشت: بازار سرمایه محلی مناسب تامین مالی و جذب سرمایه های سرگردان در راستای کانالیزه کردن تولید و ایجاد اشتغال است. تجارب موفقی در صنایعی مانند سنگ آهن، فولاد و پتروشیمی وجود داشته است. ابزارهایی مانند صندوق پروژه جهت ساخت و ایجاد طرح های اقتصادی، صندوق زمین و ساختمان جهت تولید و عرضه مسکن و صندوق سرمایه گذاری جسورانه در راستای سرمایه گذاری در حوزه فناوری های نوین و استارت آپ ها و حتی ابزارهایی مانند صندوق های سرمایه گذاری جسورانه در پروژه های اکتشاف معدنی در بازار سرمایه وجود دارد و تسهیل و توسعه در جهت جذب سرمایه های خرد، می تواند به توسعه تولید و اشتغال منجر شود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان ساخت: سازمان های توسعه ای، وزارتخانه ها و همچنین شرکت ها و هلدینگ ها می توانند با تضمین حداقل سود و همچنین ایجاد امکان سهامدار شدن در پروژه ها ، تامین مالی مناسبی از بازار سرمایه داشته باشند.

وی در خصوص ضرورت ایجاد تحولی ساختاری در کسب و کارها از طریق بازار سهام متذکر شد: اوراق بهادار سازی می تواند تحول ساختاری در بسیاری از کسب و کارها ایجاد کند. تجربه موفق صندوق های طلا، می تواند در سایر حوزه ها نیز به کار رود. تجارب کلاهبرداری معاملات در طلا و سکه نشان داده که فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران به دنبال ابزارهایی برای تسهیل سرمایه گذاری هستند و از ابزارهای اوراق بهادارسازی استقبال بالایی می کنند. راه اندازی صندوق های کالایی در حوزه های دیگر مانند طلا، مس و فلزات دیگر می تواند به شرکت های تولیدی در فروش و پیش فروش محصولات کمک کند و سرمایه گذاری ها و سفته بازی ها در اقتصاد را به سمت ایجاد تقاضا در بخش واقعی اقتصاد هدایت کند.

وی در پایان تاکید کرد:  بازار سرمایه به عنوان یکی از شفاف ترین و مولدترین بخش اقتصادی کشور، پتانسیل های بالایی در رونق تولید دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه