رحمانی

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر اجرای توافق تجاری با عراق مبنی بر افزایش مبادلات بین ۲ کشور به میزان ۲۰ میلیارد دلار تا سال ۱۴۰۰، تاکید کرد: اجرای توافق های مشترک ایران و عراق، پیامد رونق تولید و توسعه صادرات را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، رضا رحمانی در نشست مشترک با وزیر تجارت عراق گفت: تاکنون سه دیدار با وزیر تجارت عراق برگزار شده که این دیدارها برای توسعه روابط تهران - بغداد موثر است.
به گفته وی،چندی پیش در سفر به بغداد نیز توانستیم چندین تفاهم نامه همکاری بین وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت ایران و تجارت عراق امضا کنیم و در مدت کوتاهی پس از این سفر، بخشی از توافق ها که یکی از آنها اخذ نکردن هزینه روادید بین ۲ کشور بود، اجرایی شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: تفاهم ها در چارچوب تسهیل در حوزه تامین زیرساخت، تجارت، حمل نقل جاده ای، موضوع های کنسولی، بیمه ای، استاندارد، ترانزیت و غیره است که در حوزه ریل، ساخت راه آهن شلمچه به بصره تفاهم شد.
رحمانی یادآور شد: یکی از موارد تفاهم شده بین ۲ کشور، افزایش مبادلات تجاری به ۲۰ میلیارد دلار تا سال ۱۴۰۰ بود که محور تحقق هدف مزبور، این ۲ وزارتخانه محسوب می شوند.
وی گفت: خواست ۲ دولت و ملت و به نفع کشورهاست؛ در این زمینه، موضوع تعرفه تجارت ترجیحی مطرح است تا منجر به تجارت آزاد بین ۲ کشور شود و ضرورت دارد کارگروه های مربوطه مذاکره های خود را آغاز کنند.
این مقام مسئول موضوع تاکید رئیسان جمهور ۲ کشور بر ساخت شهرک مشترک مرزی را یاداور شد و گفت: پیشتر هشت نقطه برای این مهم مشخص شده و برای ساخت این شهرک ها در حوزه اقلیم کردستان و جنوب عراق تفاهم شد؛ در این زمینه نیز باید کمیته ها فعالیت خود را برای مکان یابی و فراهم سازی شرایط آغاز کنند.
وی ضرورت تشکیل کمیته مشترک بازرگانی را خاطرنشان ساخت و گفت: تایید شرکت بازرسی استاندارد یکی از خواسته های ایران از طرف عراقی است که این اقدام روابط تجاری بین ۲ کشور را تسهیل می کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران نیز از ظرفیت خوبی برخوردار است و شرکت های ۲ طرف می توانند فعال تر باشند؛ در این ارتباط برخی موانع جزیی وجود دارد که قابل رفع است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های اقتصاد کلان