عرب

علیرغم عملکرد ناامیدکننده بورس‌ های عربی در ماه مارچ، دو بورس کویت و عربستان روندی مثبت داشتند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، مهمترین عامل موثر بر تحرک بازار در ماه مارچ در بین سرمایه‌ گذاران خاورمیانه، مذاکرات تجاری چین و آمریکا بود که شرایط احتیاطی را حکمفرما کرده است. اما افزایش قیمت نفت خام بر دو بورس کویت و عربستان تاثیر مثبت گذاشت.

کویت: شاخص پرمیوم بورس کویت و شاخص اصلی بورس کویت در ماه مارس به ترتیب ۹.۲۱ و ۳ درصد رشد داشتند. رشد این دو شاخص در پایان سه ماهه اول سال جاری میلادی بترتیب ۱۳.۶۶ و ۹.۹۴ درصد بوده است.

به گزارش صندوق بین‌المللی پول، انتظار می‌رود بخش غیر نفتی کویت با فرض میانگین نفت خام ۶۱.۵۰ دلاری در سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۲۰ و ۶۰.۶۰ دلاری در میان مدت، بترتیب ۳ و ۳.۵ درصد بالا رود. تا پایان ماه مارس، قیمت نفت خام برنت دریای شمال ۶۸ دلار در هر بشکه مبادله شد. رشد ۱۷.۵ درصدی سهام «بانک ملی کویت» و ۱۷ درصدی سهام «اتاق مالی کویت» (دومین نهاد مالی بزرگ کویت) بیشترین تاثیر را در رشد شاخص داشتند.

عربستان: شاخص بورس عربستان با رشد ۳.۸۵ درصدی در ماه مارس، دومین عملکرد خوب را در بین بازارهای عربی داشت. بخش بانکی بیشترین تاثیر را بر این افزایش داشت، ارزش سهام سه شرکت «الرجحی»، «بانک تجاری ملی» و «سامبا» بترتیب ۷.۹۷، ۵.۵۷ و ۶.۷۲ درصد بالا رفتند.

اواسط ماه مارس تعدادی از شرکت‌های بورس عربستان به شاخص « FTSE Emerging All Cap Index» وارد شدند که این امر تاثیر بسزایی در افزایش شاخص این بورس ایفا کرد.

امارات: شاخص بورس دوبی با کاهش ۰.۰۳ درصدی عملا تغییر چندانی نکرد، اما شاخص بورس ابوظبی ۱.۲۳ درصد پایین آمد. کارشناسان نشانه‌ هایی از تحرک بازار را در سه ماهه دوم مشاهده نمی ‌کنند و بازارهای این کشور را «ضعیف» ارزیابی می‌کنند.

شرکت «آرامکس» در بورس دوبی ۷.۹۷ درصد جهش داشت که علت آن فروش ۱۰ درصد سهام «حمل و نقل خدمات پست استرالیا» به ارزش ۱۶۴.۱ میلیون دلار در این شرکت بود. این امر فضا را برای جذب سرمایه‌گذار جدید خارجی در این شرکت باز کرده است. اما کارشناسان کماکان چشم انداز بازار املاک و مستغلات در دوبی را چالشی پیش بینی می‌کنند. علیرغم رشد ۹ درصدی این بخش در ماه فوریه، مجددا ماه مارس کاهش ۲ درصدی بخش مسکن را شاهد بود. اکثر شرکت‌های این بخش قرمز رنگ بودند و ارزش سهام «اعمار» با کاهش ۲.۵درصدی پیشرو این روند بود.

بورس ابوظبی یکی از بدترین عملکردها را در بین بورس‌های عربی در ماه مارس را از خود بجا گذاشت که علت اصلی آن، فصل توزیع سود شرکت‌ها عنوان شده است. بخش «خدمات مالی و سرمایه‌گذاری» با سقوط ۱۱.۷ درصدی، بیشترین تاثیر را بر کاهش شاخص این بورس گذاشت.

قطر: علیرغم اینکه در اولین هفته ماه مارس شاخص بورس قطر ۳.۲۷ درصد پایین آمد، اما در سه هفته بعدی این زیان پوشش داده شد و شاخص بورس دوحه در پایان ماه فقط ۰.۰۴درصد افت کرد.

علت این حرکت معکوس، توجه سرمایه‌گذاران بر سهام شرکت‌هایی است که قرار است در ماه می به شاخص «بازارهای در حال توسعه MSCI» افزوده شوند. انتظار می‌رود در پی این موضوع، صدها میلیون دلار وارد این بازار شود. دو شرکت «سوخت قطر (وقود)» و «هلدینگ پتروشیمی مساعید» شایستگی افزودن به این شاخص را دارند و کارشناسان پیش بینی می‌کنند حدود ۲۴۰ و ۲۳۰ میلیون دلار پول تازه وارد این دو شرکت شود. ارزش سهام این دو شرکت در ماه مارس بترتیب ۶.۳۸ و ۲۰ درصد جهش داشتند.

مصر: روند شاخص بورس مصر بر خلاف قطر ابتدا افزایشی و بعد کاهشی بود. در حالی که در دو هفته ابتدایی ماه مارس این شاخص رشد ۱.۲۷ درصدی را تجربه کرد، اما در پایان ماه با ۰.۴۵ درصد افت بسته شد. خروج سرمایه سرمایه‌گذاران خارجی علت عمده این افت عنوان شده است. در حالی که سرمایه‌گذاران ۱۱.۵ میلیون دلار اوراق قرضه خارج از بورس مصر خریدند، تنها ۱.۱ میلیون دلار سهام بورس مصر توسط ایشان خریداری شد. دولت مصر با فشار کاهش ارزش پوند مصر روبرو است که یکی از علل فراری شدن سرمایه‌گذاران خارجی از این بازار عنوان می‌شود.

با وجود کاهش جزئی ماهانه در این شاخص، بورس مصر در سه ماهه اول سال جاری میلادی ۱۵.۳۵ درصد جهش داشته است که علت اصلی آن اقدام بانک مرکزی برای کاهش نرخ بهره بانکی برای اولین بار در یک سال گذشته به شمار می‌ رود. 

عمان: شاخص بورس عمان با سقوط ۳.۸۸ درصدی، بدترین عملکرد ماهانه در بین بورس‌های عربی منطقه را داشت.

نهاد ناظر بر بازار سرمایه عمان (CMA) در نیمه دوم ماه مارس قانون جدید شرکت‌های تجاری را منتشر کرده که به موجب آن تمام موضوعات مربوط به شرکت‌های پذیرفته شده تحت نظارت قوانین و مقررات CMA قرار می‌ گیرد. این قانون از اول ماه آوریل لازم‌الاجرا شده است.

ارزش سهام «عمان تل» و «سیمان عمان» بترتیب با افت ۱۲.۵۷ و ۱۲.۱۱ درصدی بیشترین تاثیر را در کاهش این شاخص داشتند.

بحرین: پس از دو ماه رشد، شاخص بورس بحرین این ماه تغییر چندانی نداشت و تنها ۰.۰۵ درصد پایین آمد. شاخص این بورس در پایان سه ماهه اول سال جاری میلادی در مجموع ۵.۶۹ درصد بالا رفته است.

سهام «بانک اهلی یونایتد» با ۷.۹۹ درصد رشد بهترین عملکرد و سهام شرکت «مخابرات بحرین» با ۲.۸ درصد افت، بدترین عملکرد را در این ماه داشتند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل