اشرفی

معاون وزیر اموراقتصادی و دارایی و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ها و تصمیم های امسال این سازمان برای کمک به رونق تولید را اعلام کرد که از جمله آنها، کاهش زمان ترخیص کالا و ایجاد دروازه‌های مشترک با کشورهای همجوار مانند عراق است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، مهدی میراشرفی در جمع مدیران ستادی و اجرایی گمرک های کشور تاکید کرد «رونق تولید یک شعار نیست، بلکه یک راهبرد به شمار می رود که در واقع همه شعارهای سال قبل در دل آن نهفته است».
وی افزود: ما در گمرک می‌توانیم بهترین نقش و تاثیر را در رونق تولید و بهبود وضعیت اقتصادی کشور داشته باشیم، به شرط آنکه در بعد کاهش هزینه‌ها و کاهش زمان ترخیص کالا اقدامات و تسهیلات بیشتری را اعمال کنیم.
معاون وزیر اموراقتصادی و دارایی از تفویض اختیار بیشتر به گمرک های اجرایی، فراهم سازی شرایط مناسب‌تر برای ارائه خدمات به فعالان مجاز اقتصادی (AEO)، ساده‌سازی فرآیند ترخیص کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای (مواد اولیه و ماشین‌آلات خطوط تولید)، ایجاد فرصت‌های مناسب‌تر برای دسترسی آسان صاحبان کالا و ارباب‌رجوع به مدیران و کاهش بروکراسی اداری برای کمک به رونق تولید خبر داد.
وی اعلام کرد: در بحث تسهیل تجارت و ارتقای سلامت، باید مدیران گمرک های اجرایی از نزدیک با صاحبان واحدهای تولیدی ارتباط داشته باشند و با حضور در محل این واحدها نیازهای آنها را شناسایی و برای کمک به آنها اقدام کنند.

معاون وزیر اموراقتصادی و دارایی گفت: پارسال ۴۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار صادرات و ۴۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار واردات داشتیم که ۸۵ درصد واردات را کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای بخش تولید تشکیل می داد و اگر بتوانیم در بحث واردات تسهیل ایجاد کنیم به رفع مشکلات بخش تولید کمک کرده‌ایم.
وی متوسط ارزش هر تن کالای صادراتی ایران را ۳۸۰ دلار و میانگین ارزش هر تن کالای وارداتی را حدود ۱۵۰۰ دلار اعلام کرد و افزود: در بحث صادرات به طور نسبی از خام‌فروشی فاصله گرفته‌ایم اما باید در این زمینه اقدام موثرتری انجام دهیم.
به گفته وی، پنج شریک اول تجاری ایران کشورهای آسیایی چین، عراق، امارات، افغانستان و کره جنوبی است و تقویت و توسعه تجارت با این کشورها اهمیت دارد.
معاون وزیر اموراقتصادی و دارایی تصریح کرد: عراق، در اولویت سیاست توسعه تجارت ما قرار گرفته و در سال ۹۷ حجم صادرات ایران به این کشور حدود ۹ میلیارد دلار بوده است.
وی از مدیران گمرک های اجرایی خواست برای تسهیل و روان‌سازی صادرات کالا به کشورهای هدف تلاش بیشتری کنند و از تصمیم گمرک برای ایجاد دروازه‌های مشترک با کشورهای همجوار مانند عراق خبر داد.
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های اقتصاد کلان