پتروشیمی اصفهان

سرپرست دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی اعلام کرد: آسیب دیدگی خط لوله اتیلن غرب ناشی از سیل اخیر مشکلی در تامین نیاز بازار داخل و بخش پایین دستی پتروشیمی ایجاد نمی کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، به دلیل بارش های اخیر و سیلاب بی سابقه بخش هایی از خط لوله اتیلن غرب که خوراک واحدهای پتروشیمی غرب کشور را تامین می کرد، دچار حادثه شد.
با توجه به اینکه بخش عمده پتروشیمی هایی که از این خط لوله، خوراک دریافت می کنند تولیدکننده مواد اولیه پتروشیمی به شمار می روند، نگرانی هایی درباره وضعیت تامین مواد اولیه مورد نیاز بخش پایین دستی پتروشیمی شکل گرفته است.
به گزارش دوشنبه تارنمای شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سرپرست دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در این باره گفت: با توجه به موجودی محصولات پتروشیمی های خط اتیلن غرب و برنامه ریزی های انجام شده، کمبود احتمالی پلی اتیلن با همیاری سایر پتروشیمی ها تامین خواهد شد.
مرضیه طهماسبی افزود: با توجه به تولید مازاد نیاز داخل پلی اتیلن ها توسط مجتمع های پتروشیمی در کشور، توقف مقطعی تولید محصولات پلی اتیلنی در چند پتروشیمی غرب کشور تاثیر خاصی در تامین بازار داخلی این محصول ایجاد نخواهد کرد.

رصد بازارهای داخلی به منظور تنظیم عرضه
سرپرست دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی از رصد بازارهای داخلی به منظور تنظیم عرضه خبر داد و گفت: کف عرضه در بهار۹۸ تعیین شده است و با تعامل سازنده شرکت های پتروشیمی و رییسان کارگروه های تخصصی پتروشیمی ها بر رعایت آن نظارت می شود.
وی ادامه داد: اگر درصنایع پایین دستی پتروشیمی رونق ایجاد شود وضعیت پتروشیمی ها نیز بهتر می شود؛ زیرا صنایع تکمیلی، مصرف کننده پتروشیمی ها به شمار می روند و اگر بتوانند از تامین خوراک اطمینان داشته باشند صادرات و ارزش افزوده بیشتری خواهند داشت.
به گزارش ایرنا، خط لوله اتیلن غرب از عسلویه به استان های غربی کشور کشیده شده است. در طول مسیر این خط لوله چندین مجتمع پتروشیمی وجود دارد که با دریافت اتیلن از این خط لوله، محصولات تکمیلی را تولید می کنند.
این خط لوله به دلیل سیلاب در محل عبور از رود کشکان در استان لرستان دچار پارگی شده است، البته با توجه به سیستم های ایمنی موجود، به محض وقوع حادثه، تزریق اتیلن به خط متوقف و برای تعمیر خط اقدام شد اما به علت حجم بسیار زیاد آب و تخریب مسیرهای مواصلاتی و دسترسی سخت به محل حادثه، انجام کارهای اجرایی میسر نشد.
انتظار می رود با کاهش حجم آب و ایجاد دسترسی نسبی به محل حادثه، تعمیر این خط لوله شتاب بگیرد.
به گفته قدرت الله فرج پور مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی، واحدهای پتروشیمی موجود در بخش هایی از خط که قبل از محل حادثه قرار دارد، با شرایط عادی در سرویس و مشغول تولید بوده و قطع اتیلن فقط روی واحدهای پتروشیمی بالاتر از محل حادثه تاثیر گذاشته است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها