خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

نباید به تولید آسیبی برسد / بازار سرمایه جایگزین نظام بانکی در تامین مالی

فرهاد دژپسند در گردهمایی معاونان و مدیران وزارت اقتصاد برای تبیین برنامه‌ها و مأموریت‌های سال ۹۸ گفت: باید با دوراندیشی و تدبیر تلاش کنیم سختی‌ها به حداقل کاهش یابد. وزیر اقتصاد درباره بازار سرمایه با بیان اینکه باید سهم بورس در تأمین مالی اقتصاد از ۱۵ درصد به ۴۰ درصد برسد، افزود: بازار سرمایه باید با یک برنامه عملیاتی و جامع، جای نظام بانکی را در تأمین مالی بگیرد و افزایش حجم نقدینگی فرصت خوبی است تا با طرح‌های جدید به توان این سرمایه‌ها را در جهت رونق تولید هدایت کرد.

مشاهده کل خبر

بازار با آتی سبد سهام منطقی تر می شود

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، قراردادهای آتی روی سبد سهام را مزیتی بزرگ برای تعادل‌بخشی به بازار سهام دانست و گفت: از آنجا که این ابزار در مقایسه با دیگر ابزارها تنوع بیشتر و ریسک کمتری دارد انتظار می رود موفق تر از دیگر ابزارها عمل کند. دبیر شورای عالی بورس افزود: یکی از مزیت های قراردادهای آتی روی سبد سهام این است که تنوع خوبی دارد و چند سهم در این سبد قرار گرفته اند، از همین رو، ریسک آن کمتر است. دومین مساله این است که اگر یک نماد بسته شود، قرارداد آتی آن هم بسته می شود و در واقع معامله آن بلاموضوع است.

مشاهده کل خبر

فاینکس در فرهنگ سازی بازار سرمایه بی نظیر است

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، برگزاری نمایشگاه بورس، بانک و بیمه را ابتکاری مهم دانست که عملکرد آن در مقولاتی همچون فرهنگ سازی بازار سرمایه بی نظیر است. دکتر شاپور محمدی اظهار داشت: ما هرسال فاینکس را به عنوان رویداد مهمی که در فرهنگ سازی بازار سرمایه نقش اساسی و بسیار مهمی دارد برگزار می کنیم و امسال هم این موضوع به عنوان شیوه ای برای آموزش غیرمستقیم و انتقال مطالبی که برای سرمایه گذاران حائز اهمیت است، دنبال خواهد شد.

مشاهده کل خبر

کارایی ابزارها در گرو ثبات اقتصادی است / تقویت رویه‌های اجرایی از اقدامات لازم در سال ۹۸

عبده تبریزی، اقتصاددان ضمن مثبت ارزیابی کردن اقدامات ۳۰ ماه اخیر بورس به "سنا" گفت: در این دوره با وجود حاکم بودن شرایط سخت در محیط بیرونی، مدیریت سازمان تمام تلاش خود را برای سازماندهی این نهاد به خوبی انجام داد؛ اما شرایط موجود سبب شده است تا این عملکرد و تلاش به خوبی نمایان نشود. به گفته حسین عبده تبریزی، در حال حاضر ابزارهای متنوعی در بازارسرمایه وجود دارد، اما کارکرد آنها در یک قاب اقتصادی، کارایی لازم را دارد. ایجاد این ابزارها و تصویب شدنشان اتفاق خوبی است، ولی انتظاری که می‌توان از آنها در شرایط فعلی داشت کمتر از شرایط تثبیت شده اقتصادی است.

مشاهده کل خبر

استقبال اعضای ACG از پیشنهاد بلند پروازانه ایران

نشست اعضای ACG در حاشیه برگزاری اجلاس سالیانه فدراسیون شرکت های سپرده گذاری مرکزی جهان (WFC) در مراکش برگزار شد و مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی ایران که برای نخستین بار به عنوان نایب رئیس ACG در این نشست حضور  پیدا کرده، گفت: این نهاد بین المللی از بدو تاسیس خود پیشرفت های فراوانی در حوزه های مختلف داشته به طوری که اعضا تفاهم نامه های متعددی منعقد و همکاری های مشترک زیادی با یکدیگر داشته اند. حسین فهیمی افزود: یکی از دغدغه های اعضای شرکت های سپرده گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه ملموس نبودن نتایج و دستاوردهای جلسات این نهاد بین المللی و حرکت نکردن به سمت ایجاد بازارهای مشترک است.

مشاهده کل خبر

نقش اثرگذار داده‌های باز در فعالیت بازار سرمایه

به گفته مدیرعامل فرابورس ایران، در اقتصاد باز داده مجانی نیست و اگر می‌گوییم open data داریم به این معنا نیست که محرمانگی و حریم خصوصی (privacy) را تحت شعاع قرار می‌دهد. داده‌هایی که در سازمان‌ها، ارگان‌ها، بانک‌ها، گمرک، امور مالیاتی، سازمان ثبت و تمامی داده‌هایی که مردم در زندگی روزمره خود با آن سر و کار دارند، داده‌های اقتصادی تلقی می‌شوند که با حفظ محرمانگی اطلاعات اشخاص و خانواده می‌تواند زمینه کسب‌وکار شغل‌ها را فراهم کند. امیر هامونی اظهار داشت: به‌کارگیری Open data به ازای تعداد تراکنشی که در بازار سرمایه شکل می‌گیرد، می‌توان بهترین جایگاه باشد. ما در اینجا لحظه‌ای و ثانیه‌ای در حال مبادله هستیم، حجم داده‌های تولیدشده می‌تواند data Economic Big را به دنبال داشته باشد و سرفصل جدید درآمدی برای بورس‌ها محسوب شود و سایر صنایع و شرکت‌ها تبلیغاتی و یا شرکت‌هایی که به دنبال راه‌اندازی یا جمع کردن کسب و کاری هستند، کمک کند.

مشاهده کل خبر

لزوم افزایش قدرت بورس برای تامین مالی شرکت ها

به گفته علی صحرائی، ابزارهای جدید بورسی، از موضوعات استراتژیک برای ارتقای سهم بازار سرمایه در تأمین مالی فعالیت‌های مولد اقتصادی است. مدیرعامل شرکت بورس تهران اظهار داشت: بورس تهران با ایجاد بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران و اصلاحات ریزساختارها، نظارت بر بازار و ارتقای سامانه‌ها، ایجاد معاملات برخط بازارگردانی، ایجاد تالارهای منطقه‌ای و ایستگاه‌های معاملاتی و ایجاد معاملات الگوریتمی اقدام کرده است که می‌تواند به ارتقای سهم بازار سرمایه در تأمین مالی فعالیت‌های مولد اقتصادی، تعمیق و گسترش بازار و توسعه و تسهیل دسترسی به آن با بهره گیری از فناوری و فرآیندهای به روز، توسعه دانش مالی و گسترش فرهنگ سرمایه گذاری و سهامداری در کشور و خلق ارزش برای سهامداران بیانجامد.

مشاهده کل خبر

سیاست‌های جدید بورس‌ کالا در سال ۹۸

مدیرعامل بورس‌کالا در رابطه با مهم‌ترین برنامه‌های این بورس در سال جدید گفت: تنوع بیشتر قراردادها و ابرازهای معاملاتی در دستور کار بورس کالا در سال‌ جدید قرار دارد. حامد سلطانی‌نژاد با بیان این مطلب که با راه‌اندازی اوراق حق امتیاز و توسعه این بازار نیز بورس‌ کالا می‌تواند به افزایش شفافیت کمک کند، گفت: علاوه بر این در راستای توجه بیشتر به نیاز مشتریان، در سال جاری روش‌های معاملاتی و تسویه جدیدی در بازار فیزیکی معرفی خواهد شد و با فراهم کردن امکان انجام معاملات تقاضا محور (مبتنی بر مناقصه) و فراهم کردن امکان انجام تسویه چند مرحله‌ای در معاملات برخی نیازهای فعلی عرضه‌کنندگان و خریداران کالا در بورس‌کالا مرتفع خواهد شد.

مشاهده کل خبر

حضور پررنگ‌ استارتاپ‌های بازار سرمایه در فین‌استارزپلاس

امیر هامونی درباره برگزاری سابقه حضور استارتاپ‌های فین‌تک در نمایشگاه فاینکس ۲۰۱۹ به "سنا" گفت: فین استارز سه سال است که همزمان با نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با کمک سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار می شود. امسال نیز رویداد فین‌استارزپلاس را برگزار می‌کنیم تا در آن شاهد حضور استارتاپ‌های حوزه فین‌تک که بازار پول، بازار سرمایه و بازار بیمه را شامل می شود، باشیم. مدیرعامل فرابورس در تشریح زمینه‌های حضور استارتاپ‌ها در فاینکس ۲۰۱۹ خاطرنشان کرد: مهم‌ترین حوزه فعالیت در بحث‌های رگ تک است که همان Regulatory Technology است؛ این مسئله حوزه بسیار خاصی در فین‌تک است و می‌تواند مخاطب و سرمایه‌گذار خاص خود را داشته باشد. حوزه بعدی اینشورتک یا تکنولوژی‌های مالی بیمه‌ای است که فین‌تک‌هایی در حوزه بیمه را شامل می‌شود.

مشاهده کل خبر

دو موسسه بزرگ بین المللی به فاینکس ۲۰۱۹ پیوستند

رئیس ستاد برگزاری یازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه اظهار داشت: انجمن بین المللی روابط عمومی IPRA  و شرکت ARJAN CAPITAL  به تهران می آیند تا در روزهای برگزاری نمایشگاه بورس ، بانک و بیمه سه کارگاه آموزشی برگزار کنند. مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس، همچنین از برگزاری کارگاه آموزشی "نحوه تقابل، مدیریت و انعکاس اخبار"  ویژه خبرنگاران و کارگاه آموزشی "چالش های نوظهور مربوط به روابط عمومی" ویژه کارشناسان و فعالان حوزه روابط عمومی و ارتباطات در این رویداد خبر داد و گفت:  مدرس این دوره ها رئیس هیات مدیره IPRA خواهد بود.

مشاهده کل خبر

بورس انرژی در قاب سال ۹۷/ از عرضه های متنوع تا رکورد شکنی ارزش معاملات

سید علی حسینی عنوان کرد: عملکرد بورس انرژی ایران در سال ۹۷ را می توان با دو بعد کمی و کیفی سنجید، به لحاظ کمی، ارزش معاملات بورس انرژی در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته بیش از ۱۰۰% افزایش داشت و از نظر کیفی نیز رویداد هایی رقم خورد که برای سال ها آرزو بازار سرمایه و به ویژه بورس انرژی ایران بود. مدیر عامل بورس انرژی ایران با اشاره به اینکه شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۷ با عرضه مستمر نفت خام در بازار سرمایه موافقت کرد، افزود: از حدود ۱۶ سال پیش، مصوبات و موافقت های کتبی از مقامات کشور وجود دارد که شرکت ملی نفت را موظف به عرضه و راه اندازی بازار نفت خام در بورس کرده بود و در نهایت سال ۹۷ عرضه مستمر نفت خام در بورس انرژی ایران آغاز شد.

مشاهده کل خبر

فاینکس؛ فرصتی برای بسترسازی ایده های نو

مدیرعامل رایان بورس، بازار سرمایه را با توجه به برخورداری از شفافیت بالا و حضور صنایع مختلف در آن کارآمدترین مسیر برای رونق تولید دانست و گفت: با مدیریت سرمایه و تلاش برای ورود نقدینگی به بورس می‌توان مستقیم از تولید داخلی حمایت کرد. روح الله دهقان با مثبت ارزیابی کردن نتایج برگزاری نمایشگاه در چند دوره قبل گفت: هدف در این نمایشگاه‌ استفاده از ابزار و روش های مختلف جهت معرفی بازار سرمایه و شرکت‌های فعال در آن به عموم مردم است. همین امر زمینه را برای حضور بیشتر مردم در بازار سرمایه و همچنین سرمایه‌گذاری در این حوزه ترغیب می‌کند و موجب افزایش حضور بازیگران خرد در بازار سرمایه می شوند؛ حضوری که زمینه ساز  رونق اقتصادی خواهد شد.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه بهترین محل جذب نقدینگی هاست

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، بازار سرمایه کشور را از نهادهای مالی فعال در اقتصاد دانست که با توجه به حضور صنایع مختلف در آن ظرفیت جذب موثر نقدینگی و هدایت به سوی بخش های مولد اقتصادی را دارد. عباس آرگون اظهار داشت: بازار سرمایه از نهادهای مالی فعال در اقتصاد کشور است  که از ظرفیت های بالایی برخوردار است و با برنامه ریزی صحیح و اصولی و توسعه زیر ساخت های لازم می توان این بازار را به بهترین بازار برای جذب نقدینگی ها به ویژه جذب سرمایه های خردوسرگردان در جامعه و هدایت آن به سمت بخش های تولیدی و مولد اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ها و ایجاد اشتغال پایدار تبدیل کرد.

مشاهده کل خبر

جریمه برای مدیرانی که اطلاعات مالی خود را به سازمان بورس ندهند

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر مدیران اطلاعات مالی خود را به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه ندهند، به جرایم نقدی محکوم می‌شوند و باید اطلاعات مالی شرکت‌ها شفاف‌سازی شود. مهرداد لاهوتی در جریان بررسی طرح یک فوریتی شفافیت اطلاعات مالی شرکت‌ها در موافقت با این طرح، گفت: طبق قانون، شرکت‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های خصولتی، موظف بودند که اطلاعات مالی خود را از طریق بورس ارائه دهند اما در قانون، قید مکلف به کار برده نشده بود.

مشاهده کل خبر

قیمت نفت از بازار آتی تاثیر می گیرد

دبیر کمیته محیط زیست و انرژی کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل، در خصوص قیمت نفت در بازارهای جهانی و عوامل اثرگذار بر آن به "سنا" گفت: عمده تغییرات قیمت نفت به دلیل نوسان در قیمت آتی این کالا اتفاق می افتد در حالی که از سوی دیگر، مسایل سیاسی و درگیری ها و جنگ های منطقه ای نیز از دیگر عوامل تغییر قیمت این کالا در بازارهای جهانی است. نرسی قربان  در خصوص راهکارهای فروش نفت ایران با وجود تحریم ها اشاره داشت: یکی از اساسی ترین روش هایی که بتوانیم نفت ایران را با وجود تحریم ها به فروش برسانیم بازگشایی مسیر تجاری و بانکی اروپا است. تصویب FATF و ایجاد شبکه بانکی اروپایی تنها راهی است که می توان نقدینگی حاصل از خرید و فروش نفت را صرف کالاهای اساسی برای کشور کرد.

مشاهده کل خبر

گام مهم سازمان بورس در موضوع معافیت های مالیاتی صندوق های سرمایه گذاری

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در خصوص جزئیات این بخشنامه و ابلاغیه آن گفت: با تلاش های سازمان بورس و اوراق بهادار، کانون نهادهای سرمایه گذاری و سایر فعالان بازار سرمایه و مساعدت سازمان امور مالیاتی، بخشنامه ای در تاریخ ۲۸ اسفند ۹۷ توسط سازمان امور مالیاتی صادر شد. محمد رضا معتمد افزود: مطابق قسمتی از این بخشنامه، درآمدهای ناشی از تعدیل ارزش سرمایه گذاری های موضوع تبصره ۱ ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات های مستقیم توسط صندوق سرمایه گذاری، تعدیل کارمزد کارگزاری ناشی از کاهش کارمزد دریافتی توسط کارگزاران، سود سهام ناشی از تفاوت بین ارزش اسمی و ارزش تنزیل شده سود سهام تحقق یافته و پرداخت نشده و درآمد ناشی از تفاوت بین ارزش اسمی و ارزش تنزیل شده سود سپرده بانکی و اوراق بهادار با درآمد ثابت، با توجه به اینکه ناشی از سرمایه گذاری در چارچوب قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید است، با رعایت مقررات مربوطه مشمول معافیت تبصره ۱ ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات های مستقیم خواهد بود.

مشاهده کل خبر

بازسازی مناطق سیل زده با اوراق قرض الحسنه

مدیر گروه بازارها و ابزارهای مالی مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار، از اوراق قرض‌الحسنه بلند مدت به‌عنوان یکی از ابزارهای مهم برای بازسازی مناطق سیل زده یاد کرد. میثم حامدی توضیح داد: انتشار این اوراق از سوی دولت یا نهادهایی مانند کمیته امداد می‌تواند صورت پذیرد. همچنین با توجه به قرض‌الحسنه بودن، اوراق را می‌توان به‌صورت بلند مدت و با سررسید ۱۰ ساله منتشر کرد و از آنجا که بسیاری از اشخاص قصد کمک بدون بازگشت دارند، اوراق می‌تواند با قابلیت وقف ورقۀ بهادار منتشر شود.

مشاهده کل خبر

رونق تولید نیازمند هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه است

رئیس مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار بیان کرد: موفقیت در تحقق شعار «رونق تولید» مستلزم آن است که عمده تأمین مالی از طریق بازار سرمایه انجام شود و در این راستا هدایت نقدینگی به سمت بازار اهمیت دارد. سیدمرتضی شهیدی، رئیس مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار، به بیان نکاتی درباره نقش بورس در تحقق شعار «رونق تولید» پرداخت و اظهار داشت: البته بورس تاکنون نقش خود را در حمایت از تولید به خوبی ایفا کرده، اما قوانین بالادستی باید از سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان و در مجموع از شرکت‌های فعال در بازار سرمایه حمایت کنند تا خود را با الزامات بازار سرمایه منطبق کنند.

مشاهده کل خبر

گرمای بازارهای بورس انرژی ایران در سرمای زمستان ۹۷

بنابر اعلام اداره بازرسی، امور اعضاء و نظارت بورس انرژی ایران، در سه ماه پایانی سال ۹۷ بازارهای بورس انرژی ایران شاهد انجام معاملاتی به ارزش بیش از ۷۵ هزار میلیارد ریال بوده‌اند که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته با ارزشی بیش از ۳۳ هزار میلیارد ریال، میزان رشد بیش از ۱۲۷ درصد را تجربه کرده اند. محمود کریمی، رئیس اداره بازرسی، امور اعضاء و نظارت بورس انرژی ایران ضمن بیان مطلب فوق افزود: در سه ماه آخر سال ۹۷ تعداد شرکت‌های کارگزاری عضو بورس انرژی ایران ۶۷ شرکت کارگزاری بود که از این تعداد، ۵۰ شرکت کارگزاری در دوره مذکور در زمینه ارائه خدمات به مشتریان فعالیت کرده اند. همچنین تعداد ایستگاه‌های معاملاتی شرکت های کارگزاری عضو تا پایان سال گذشته به ۸۷ ایستگاه معاملاتی رسید.

مشاهده کل خبر

سال طلایی تعامل کانون و سازمان

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار عنوان کرد سال ۹۷ برای صنعت کارگزاری سال خاصی بود از یک سو بازار رونق داشت و حجم معاملات زیاد شد و این روند برای صنعت مناسب بود و از طرف دیگر کارگزاران با مشکلاتی دست به گریبان بودند. روح الله میرصانعی با اشاره به اینکه در سال جاری تنوع مجوزها کاهش داشت افزود: امسال تنوع درآمدی صنعت به دلیل برخی از قوانین و رویه ها کاهش پیدا کرد. کارگزاران از مدیریت صندوق های سرمایه گذاری و مشاوره سرمایه گذاری منفک شدند. البته بعضی از کارگزاران هلدینگ خدمات مالی تاسیس کردند؛ اما کارگزاران بانکی که مجوز تاسیس شرکت ندارند با مشکلاتی مواجه بودند و کاهش درآمدی و کاهش تنوع درآمدی داشتند.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه، بهترین گزینه سرمایه‌گذاری در سال ٩٨

بهروز خدارحمی با اشاره به تورم مورد انتظار و تلاش برای حفظ ارزش پول از سوی سرمایه‌گذاران خاطرنشان کرد: بازار سرمایه از جمله حوزه‌های جذابی است که از ظرفیت مناسبی برخوردار بوده و هنوز اشباع نشده است. مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات رشد چشمگیر و گاهاً فراتر از ارزش ذاتی در بخش‌هایی از جمله مسکن، خودرو، ارز و طلا را نشانه اشباع و رکود در این بازارها و کاهش گرایش برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها در سال ٩٨ دانست و گفت: تنها گزینه‌ در فضای فعلی اقتصادی کشور که همچنان شرایط رشد متناسب نسبت به تورم و کاهش ارزش پول برای آن متصور است، بازار سرمایه است و به نظر می‌رسد در سال جاری از پتانسیل خوبی برای رشد برخوردار باشد.

مشاهده کل خبر

چالش‌های بازار سرمایه در سال ۹۸ و راهکارهای پیش رو

به گفته یک تحلیلگر مالی و مدرس دانشگاه، با گسترش فرهنگ پذیرش ریسک در میان سرمایه‌گذاران در انتخاب اوراق با بازده‌های مختلف و تأمین سرمایه مبتنی بر ریسک برای ناشران اعم از شرکت‌ها، پروژه‌ها، بنگاه‌های اقتصادی و دولت شاهد رشد نظام تأمین مالی از مسیر بازار سرمایه خواهیم بود. موسی احمدی با اشاره به اینکه رشد پایین اقتصادی و عدم اطمینان بالا در فضای اقتصادی به عنوان چالش‌های مهم اقتصادی جهانی در سال پیش رو مطرح است، گفت: این موضوع در مورد کشورمان با توجه به ریسک‌های سیاسی و روندهای پرنوسان بازارها و رو به کاهش اقتصاد جهانی، موجب شد در سال گذشته با تضعیف پارامترهای اقتصاد کلان مواجه شویم که احتمال می‌رود در سال آتی نیز این وضعیت با ادامه سیاست‌های تحریمی در مقابل ایران ادامه یابد.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه مولدترین بخش اقتصادی کشور در تحقق شعار سال

یک کارشناس بازار سرمایه در خصوص بازار سرمایه در تحقق اهداف مبتنی بر نام سال ۹۸ گفت: ناگفته پیداست که رسیدن واحدهای تولیدی به تمام ظرفیت تولیدی نیازمند سرمایه در گردش است. در این میان تولیدی می تواند مفید  باشد، خلق ارزش کند، اشتغال پایدار ایجاد کند و سبب رونق و پیشرفت شود که رقابتی باشد و رقابتی بودن از طریق ایجاد مزیت ممکن است. به گفته سید فرهنگ حسینی، بازار سرمایه پذیرای شرکت های بزرگ اقتصاد ایران است. از این رو، تمرکز و توجه به بازار سرمایه و شرکت های آن در حوزه های تامین مالی اعم از آورده نقدی، سود انباشته و همچنین تسهیلات و انتشار اوراق می تواند به رونق تولید رقابت پذیر منجر شود و ایجاد مزایای مالیاتی برای افزایش سرمایه که خود محرک اصلی سرمایه گذاری در جهت افزایش ظرفیت و افزایش تولید است، یکی از روش های قابل استفاده در این حوزه است.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه گزینه ای کارآمد در رونق تولید ملی است

عضو هیات مدیره انجمن جوانان کارآفرین تهران، بازار سرمایه را گزینه ای کارآمد برای تأمین مالی دانست که با توجه به حضور صنایع متنوع و کارآفرین در آن، می تواند در کمک به تولید ملی و رونق اشتغال بسیار موثر عمل کند. سید مرتضی حاجی آقامیری در پاسخ به این سوال که اصلاح نظام بانکی، توازن بودجه ای و تقویت ارزش پول ملی چگونه از طریق اشتغالزایی قابل تحقق خواهد بود، گفت: طبیعتا رونق تولید و اشتغال می تواند به توازن بودجه ای کشور کمک کند؛ هر آنچه صنایع کشور قوی تر باشند و تولید ملی افزایش یابد امکان پرداخت مالیات متوازن، درست و معقول افزایش یافته و در نتیجه وابستگی کشور به نفت سیر نزولی خواهد داشت و در این صورت اتفاقاتی مثل تحریم های نفتی اثر و آسیب کمتری خواهد داشت.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه همچنان محلی جذاب برای سرمایه‌گذاری است

معاون توسعه و فناوری تامین‌سرمایه تمدن، نقش بازار سرمایه را در هدایت نقدینگی، حل مشکلات اقتصادی و کمک به رونق چرخه اقتصادی موثر دانست و گفت: البته بانک مرکزی هم تلاش زیادی برای اصلاح سیستم بانکی دارد؛ هرچند که در دوران سختی (شامل تحریم و مشکلات فروش نفت و نبود عرضه کافی ارز) این تلاش در حال انجام است. سیستم بانکی در حال حاضر به شرایط غیرترازی برخورد کرده است، این موضوع ناشی از سودهایی است که به طور قطعی پرداخت شده اما هنوز به دست نیامده است. امیر سیدی بالا رشد نقدینگی را به طور سالانه حدود ۲۰ درصد عنوان کرد و افزود: سود سپرده‌های بانکی ماهیانه بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان است که اگر صحیح مدیریت نشود، پیامدهایی نظیر آنچه را در سال گذشته شاهد بودیم، به دنبال دارد.

مشاهده کل خبر

واکاوی دلایل زیان دهی شرکت ها

معاون گروه توسعه ملی عنوان کرد توجه به مشکلات اصلی و منشا زیان دهی شرکت ها بسیار مهم است و در صورت عدم توجه به آن افزایش سرمایه تنها پاک کردن صورت مساله آن هم به صورت موقت خواهد بود. معاون گروه توسعه ملی مشکل اصلی شرکت های زیان ده را قدیمی بودن تکنولوژی و روش های تولید آنها ارزیابی کرد و گفت: زیان دهی اغلب به واسطه مشکلات مالی شرکت ها است، یعنی مشکل اصلی وجود بدهی‌های سنگین بانکی، بدهی به تامین کنندگان و ... است که رسیدن به سوددهی شرکت را با مشکل مواجه کرده است.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه