عشقی نژاد

جواد عشقی نژاد، ضمن تحلیل وضعیت بازار سرمایه در سال جدید تصریح کرد: به نظر می‌رسد، سال ۹۸ یک دوره جدید و متفاوتی باشد، زیرا شرکت‌های پذیرفته شده در بورس از بُعد شفافیت اطلاعات، پیشرفت بالایی را طی سال گذشته به دست آوردند؛ شرکت‌ها به لحاظ کمیت و کیفیت گزارش‌دهی پیشرفت مناسبی داشتند که برآیند این موضوعات تاثیر مثبتی بر وضعیت بازارسرمایه کنونی گذاشته است.

این فعال بازار سرمایه با بیان مطلب بالا به پایگاه خبری بازارسرمایه ایران (سنا)، گفت: از بعد کلان، بازارسرمایه تغییرات اساسی و کمی اقتصاد را به خوبی رصد می‌کند و نسبت به سال های قبل این اثر بر بازار با سرعت بیشتری بررسی می‌شود، به طوریکه این روند در قیمت‌های سهام تاثیر گذاشته است. بر این اساس، به نظر من بازار حداقل در شش ماه نخست سال ۹۸ رو به رشد و مساعد خواهد بود و می‌توان از این شرکت‌های پرپتانسیل نتایج خوبی را در جهت سرمایه‌گذاری مناسب انتظار داشت.

وی در خصوص احتمال افزایش رکود تورمی در سال جاری و نقش بازارسرمایه در حل مشکلات نقدینگی اذعان کرد: بازارسرمایه نیز بخشی از اقتصاد است و نمی‌توان آن را در یک فضای جداگانه با خواسته‌های متفاوت در نظر بگیریم. اما نکته مهم رونق بازار است که ناشی از تاثیر متغیرهای کلان اقتصادی بوده و حداقل می‌تواند از بخشی از رکود جلوگیری کند و در کند شدن سرعت رکود تورمی یاری‌رسان باشد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد در ادامه افزود: از طرف دیگر، بازار محل بسیار امن و شفاف برای تبادل دارایی‌های مالی و نقدینگی موجود است. از این رو رونق و توسعه بازار و ورود سرمایه‌گذاران جدید می‌تواند مقداری از تورم ایجاد شده را کاهش بدهد و هم می‌تواند در به کارگیری این منابع در صنایع مختلف موجود در بازارسرمایه مورد استفاده قرار بگیرد. در عین حال بازارسرمایه نقش بسیار اساسی را به عنوان واسطه در این موضوع (کنترل تورم) خواهد داشت.

عشقی نژاد تاکید کرد: بازارسرمایه باید برای خود یک زمانبندی مشخصی را با توجه به حجم نقدینگی و رشد اقتصادی کشور طراحی کند و تلاش خود را برای رسیدن به هدف مورد نظر داشته باشد.

وی چشم‌انداز شرکت‌های کالایی و شرکت‌های تولیدی این حوزه را با توجه به افزایش قیمت کامودیتی‌ها مورد بررسی قرار داد و گفت: این موضوع به عوامل بیرونی وابستگی زیادی دارد. مشخص شدن جنگ تجاری چین و امریکا و تاثیر تصمیمات این دو کشور و سایر کشورها در میزان تقاضا می‌تواند در ادامه این روند، اثر خودش را داشته باشد، اما قطعا با توجه به رشد اقتصاد جهانی می‌توانیم نتایج خوبی را از این اتفاق ببینیم و شرکت‌هایی که این ارتباط را با بازارهای جهانی دارند قطعا می‌توانند، منفعت خوبی از آن داشته باشند.

این فعال بازارسرمایه در خصوص سهم بازارسرمایه در تحقق شعار، رونق تولید ملی نیز توضیح داد: در رونق تولید بحثی نداریم مگر اینکه بتوانیم منابع قابل قبول و مورد نیاز این شرکت‌ها را از منابع ریالی و نقدینگی موجود در کشور از طریق بازارسرمایه جذب کنیم. در این شرایط قطعا تامین مالی مناسب برای افزایش تولید اثر خود را خواهد گذاشت.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر به هر حال زنجیره ارتباطی شرکت‌های داخلی در خصوص تامین اقلام مورد نیاز خودشان می‌تواند اثر دیگری را بر رونق ارتباطی و تولید داخلی بگذارد. پیشنهاد من این است که شرکت‌های بورسی حداقل بخشی از نیازهای ارتباطی خود را از طریق سایر شرکت‌های بورسی فعال در حوزه مورد نیازشان تامین کنند. به این ترتیب علاوه بر رونق تولید و رونق داخلی به سایر شرکت‌های بورسی هم کمک لازم انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد ضمن در خصوص برگزاری نمایشگاه فاینکس ۲۰۱۹ با مثبت ارزیابی کردن آن در سال‌های قبل گفت: هدف از این رویداد به خوبی تعیین شده است اما رسیدن به این هدف مستلزم تلاش بیشتری است. این نمایشگاه به لحاظ زمانی و ساز و کاری باید به گونه‌ای تعریف شود که نه فقط محلی برای دیدارهای اهالی بازارسرمایه باشد (هرچند که این موضوع نیز خالی از لطف نیست).

عشقی نژاد در پایان بیان کرد: این نمایشگاه می‌تواند حلقه وصلی برای ورود سرمایه‌های جدید با ساز وکارها و ابزارهای جدید مالی و بازار سرمایه باشد. به نظر من تمرکز بر این موضوع و رونق آن بتواند در سال جاری اثرگذارتر باشد به طوریکه ما بعد از برگزاری نمایشگاه بتوانیم شاهد رشد واقعی ورود سرمایه‌های جدید به این بازار باشیم. بازار سرمایه ما با توجه به کل اقتصاد هنوز جای رشد بسیار زیادی دارد. از این رو، معرفی و شناساندن ابزارهای جدید برای سرمایه‌ها و ریسک‌های مختلف در این خصوص اقدام مهمی است.
خاطرنشان می شود: فاینکس ۲۰۱۹ از دوم تا پنجم اردیبهشت ماه ۹۸ برگزار می شود. شرکت های علاقه مند به مشارکت در دوازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه برای اطلاع از جزئیات این رویداد مهم می توانند به پایگاه اینترنتی نمایشگاه به نشانی http://iranfinex.ir/ مراجعه کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه