تمپلتون

این مطلب را با جمله‌ای معروف از این چهره سرشناس و بین‌المللی بازارسرمایه آغاز می‌کنیم: «بازارهای صعودی در بدبینی متولد می‌شوند، در شک رشد می‌کنند، در خوشی به بلوغ میرسند و در سرخوشی می‌میرند ».

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه ایران (سنا) به نقل از فراچارت، «سر جان تمپلتون» عمر خود را به عنوان یکی از پیشگامان سرمایه‌گذاری و کارهای بشردوستانه سپری کرده است. شعاری که او برای بنیادش ایجاد کرد این بود: «چقدرکم می دانیم، ما مشتاق یادگیری هستیم» که دقیقا دیدگاه فکری او را در حوزه بازارهای مالی و هم روش‌های پیشگامانه بشردوستانه اش را نشان می‌دهد. بنیاد او سازمان خیریه‌ای است که سرمایه مورد نیاز تحقیقات رشته‌های مختلف علمی را تأمین می‌کند. این بنیاد، در سال ۱۹۸۷ تأسیس شده است.

تولد

جان مارکس تمپلتون در تاریخ ۲۹ نوامبر ۱۹۱۲ در شهر کوچک وینچستر تنسی متولد شد. وی پا جای پای برادرش گذاشت و به دانشگاه ییل رفت. طی دوران تحصیلی اش با حمایت‌های برادرش از افسردگی گذر کرد و در سال ۱۹۳۴ به عنوان رتبه نخست فارغ التحصیل شد و همچنین جایزه Phi Beta Kappa را نیز کسب کرد (یکی از معتبرترین جوایز در حوزه هنر و فلسفه) و در سال ۱۹۳۶ در کالج بالیلول اکسفورد به درجه استادی حقوق نایل شد.

آغاز فعالیت

تمپلتون فعالیتش را در بازار وال استریت در سال ۱۹۳۸ آغاز و تلاش خود را برای راه اندازی یکی از بزرگترین و موفق‌ترین بنیادهای سرمایه گذاری در دنیا شروع کرد. وی برای فعالیت در بازار سهام و بررسی صنایع و شرکت‌ها استراتژی «خرید پایین، فروش بالاتر» را داشت که با همین روش سعی در دستیابی به کمترین و نازلترین قیمت‌ها داشت؛ چیزی که وی آن را «نقطه حداکثر بدبینی» نامید.

وقتی در سال ۱۹۳۹ جنگ در اروپا آغاز شد، وی اقدام به قرض پول، و شناسایی سهام شرکت هایی کرد که قیمت زیر یک دلار داشتند. مجموعا ۱۰۴ شرکت لیست شد سپس در اوج بدبینی ها به اندازه ۱۰۰ دلار از سهام هر شرکت خرید در حالی که حتی ۳۴ شرکت از این لیست ورشکسته بودند. و ۴ سال بعد با فروش سهام آنها سود چشمگیری کرد و سرمایه ۱۰ هزار دلاری او تبدیل به ۴۰ هزار دلار شده بود (حدود یک میلیون دلار امروز). جالب است بدانید فقط چهار شرکت از شرکت‌های مذکور به وی زیان رساندند.

همچنین در سال ۱۹۵۴ مبلغ ده هزار دلار در یک صندوق، سرمایه گذاری کرد که ارزش آن در سال ۱۹۹۲ بالغ بر دو میلیون دلار شده بود.

عصاره نظریه جان: با بالاترین درجه بدبینی بخر، با بالاترین درجه خوش‌بینی بفروش

در سال ۱۹۸۷، زمانی که شرکت اتومبیل‌سازی فورد در حال ورشکستگی بود، تمپلتون یکی از خریداران سهام آن بود، اما در سال ۲۰۰۰ که همگی مشتاق به خرید سهام فورد بودند، او به یک فروشنده تبدیل شد. در حقیقت این سرمایه‌گذار از یک روش ساده برای پولدارشدن استفاده کرده است. تمپلتون در زمان رکود بازار سهام خریداری کرد و در زمان رونق، سهام خود را با قیمت بالایی فروخت.

تمپلتون در سال ۱۹۵۴، زمانی که بنیاد مالی تمپلتون را تاسیس کرد وارد یک صندوق سرمایه گذاری مشترک شد. در سال ۱۹۹۲ زمانی که وی بنیاد سرمایه گذاری تمپلتون را به گروه سرمایه گذاری فرانکلین فروخت ارزش سرمایه گذاری ده هزار دلاری وی در زمان تاسیس بنیاد سرمایه گذاری تمپلتون اکنون به ۲ میلیون دلار در سال ۱۹۹۲ رسیده بود. در سال ۱۹۹۹ مجله پول، وی را «بزرگترین سرمایه گذار حوزه سهام» نامید.

تمپلتون بسیاری از موفقیت خود را مدیون توانایی اش در حفظ نظم بالا، جلوگیری از اضطراب و حفظ انضباط است. تمپلتون به خاطر فلسفه معاملاتی اش که «دوری کردن از رفتار گله‌ای» و «خرید وقتی بازار در سرخی ریزش غرق شده است» شناخته شده است. او سودش را هم زمانی شناسایی میکرد که ارزش و انتظارات بالا بودند.

«بیشتر موفقیت‌های تمپلتون از باور به چرخه‌های قیمتی ناشی می‌شد یعنی بازارها در درون چرخه‌ها و سیکل‌هایی حرکت می‌کنند، دوران رونق و سپس دوران رکود و این چرخه همیشه تکرار می‌شود که مهمترین نکته فهمیدن قیمت و زمان تقریبی اتمام این چرخه‌هاست.»

او در سال ۱۹۹۱ جایزه AIMR را دریافت کرد که برترین جایزه برای معامله‌گری است. در سال ۲۰۰۵ یادداشت مختصری نوشت و درآن پیش بینی کرد که طی ۵ سال اینده هرج و مرج مالی در جهان رخ خواهد داد. این یادداشت در سال ۲۰۱۰ به صورت عمومی منتشر شد.

مروری بر علاقه‌مندی‌های غیرمالی تمپلتون

علاقه‌مندی‌های جان تمپلتون صرفاً مالی نبود. او یک عطش تمام نشدنی و اعتقاد به پیشرفت و پرسشگری داشت، طوری که نیمه دوم زندگی اش را در ارتقا و کشف چیزی سپری کرد که آن را «اطلاعات معنوی نو» نامید.

از نظر او این پیشرفت شامل فهم، نه فقط در حوزه مذهب، بلکه فهم راجع به ژرفای طبیعت انسانی است. تمپلتون اعتقاد داشت که دانش بشری در مورد جهان هستی هنوز بسیار محدود است. امید بزرگ او این بود که بشریت را تشویق کند که دیدگاه جدید راجع به واقعیت های زندگی و الهی خود داشته باشند.

در سال ۱۹۷۲ وی بزرگترین جایزه سالانه ای را که به یک فرد اهدا می شود، با نام تمپلتون پرایز، ایجاد کرد که به شخصی داده می شود که تلاش های قابل توجهی در ارتقای ابعاد زندگی معنوی انسان کرده است. ارزش پولی این جایزه در حال حاضر یک میلیون دلار است که از ارزش مالی جایزه نوبل هم بالاتر است. که نشان دهنده تفکر تمپلتون است که پیشرفت در حوزه معنویات نسبت به حوزه علوم اهمیت کمتری ندارد. او مقدار قابل توجهی از دارایی خود را به بنیاد جان تمپلتون بخشید.

مرگ

مرگ جان تمپلتون در سال ۲۰۰۸ در سن ۹۵ سالگی در سراسر دنیا با احترام به دانش و یک عمر تلاش و دیدگاه‌هایش مورد توجه قرار گرفت.

وال استریت ژورنال در نامه ای با مضمون «حداکثر خوش بینی» نوشت: به عنوان یک سرمایه گذار او همیشه ایمان داشت که در بلندمدت سرمایه اش رشد خواهد کرد. به همین صورت همان شور و اشتیاقی که او در کارهایش از آن استفاده کرد وی را به عنوان یکی از بزرگترین انسان های خیرخواه تبدیل کند.

مجله اکونومیست نیز در خصوص تمپلتون نوشت: «سر جان تمپلتون» به صرفه جویی احترام می‌گذاشت و از قرض و بدهی به شدت وحشت داشت. از بچگی والدینش این موضوعات را به وی آموزش داده بودند، طوری که حتی تا همین اواخر هم با بریدن کاغذهای کامپیوتری برای خودش دفترچه یادداشت درست می‌کرد. هرگز علاقه ای به مصرف‌گرایی نداشت، به طوری که خودش ماشین شخصی اش را رانندگی می‌کرد و راننده شخصی نداشت، هیچ گاه در قسمت درجه یک پرواز ننشست اما او برای هزینه کردن یک استثنا قائل شده بود: عشق.

جان می‌گفت: شما می‌توانید پول یا زمین زیادی را دور بریزید اما درباره عشق هرگز ممکن نیست و سود واقعی سریع نمایان میشود: عشق بیشتر.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری