یوان چین

در بازار سرمایه چین، بسیاری از سرمایه‌گذاران همچنان به محرک‌های مالی تازه تر از طرف دولت امیدوارند و هنوز کاملا آماده پذیرش این واقعیت نیستند که دولت دیگر بسته حمایتی ارائه نخواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، این هفته شاخص‌های بازارهای سرمایه چین در سطحی پایین تر از پیش، کار خود را آغاز کردند. شاخص شانگهای یک روز پس از تزریق نقدینگی به سیستم مالی کشور رو به صعود گذاشت و نگرانی‌ عمومی مبنی بر کسر نقدینگی در بازار را از بین برد.

این در حالی است که، خبرهای واصله حاکی از این است که، مقامات در حال آماده کردن بسته‌هایی برای تحریک مصرف هستند. اخباری که موجب شد جهشی در بازارهای خودرو و لوازم خانگی چین ایجاد شود.

بلومبرگ در گزارشی نوشت که با وجود نشانه ‌های اولیه موفقیت دولت در برنامه کاهش مالیات، ثبات اقتصادی چین هنوز سبب نشده است تا سرمایه‌گذاران نسبت به تزریق پول بیشتر به اقتصاد به طور کامل ناامید شوند. معامله‌گران بسیاری منتظر اقدامات بعدی دولت برای ارائه محرک‌های مالی جدید هستند.

گزارش‌های سه ماهه اول شرکت‌ها که به زودی منتشر خواهند شد نشان خواهد داد که تا به حال به چه میزان شرکت‌ها به تحریک تقاضای عمومی امید بسته اند.

این در حالی است که، هم اکنون بحث‌هایی در چین مبنی بر کاهش تزریق پول از سوی دولت صورت گرفته است. بانک مرکزی چین تصمیم گرفته که نیمی از منابع مالی را که قرار بود به اقتصاد تزریق کند به مصارف بلندمدت‌تر اختصاص دهد، اما ظاهرا مبلغی معادل ۲۴ میلیارد دلار را برای اوراق با سررسید ۷ روزه در نظر گرفته است.

سررسید پرداخت مالیات‌ها سر رسیده و این موضوع موجب افزایش تقاضا برای نقدینگی شده است. ماه‌های آوریل و می، فصل اصلی اوج پرداخت‌های مالیاتی در چین است. همین موضوع، نرخ خرید اوراق را برای اولین بار از سال ۲۰۱۵ به میزان سه درصد افزایش داده است.

در این بین، روز پنج شنبه نرخ برابری یوان نیز نسبت به سبدی از ارزهای جهانی به بالاترین سطح خود در ۱۰ ماه گذشته رسید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل