شاپور محمدی

آیین افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه ( فاینکس ۲۰۱۹) از دقایقی قبل با سخنان شاپور محمدی، رئیس‌ سازمان بورس و اوراق بهادار و با شعار" مشارکت بیشتر اقتصاد بهتر" در محل نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز شد .

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در این مراسم که با حضور فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی،  سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و غلامرضا امیری سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی ایران، فعالان بازارهای سه گانه و اهالی رسانه کلید خورد، ابتدا  رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به بیان اقدامات سال های اخیر و برنامه های آتی بازار سرمایه پرداخت.

دکتر محمدی ضمن خیر مقدم به مهمانان و حاضرین و تبریک اعیاد شعبانیه، فاینکس ۲۰۱۹ را از رویدادهای بسیار مهم بازار مالی کشور دانست و گفت: نمایشگاه امسال نیز منحصر و محدود به بازار سرمایه نیست و این رویکرد، نشان از هماهنگی بین سه حوزه بورس، بانک و بیمه دارد.

وی با تبیین اهداف فاینکس ۲۰۱۹ اظهار داشت: نمایشگاه امسال همانند سال های گذشته در درجه اول ارتقای سواد مالی و فرهنگ سازی را دنبال می کند؛ همچنین انتقال آخرین اطلاعات در حوزه تکنولوژی های مالی و استارتاپ ها  و صنایعی همچون IT از جمله اهداف این نمایشگاه خواهد بود.

سخنگوی سازمان بورس با بیان اینکه در نمایشگاه امسال انواع روش های معاملاتی اعم از برخط، موبایلی و کلاسیک در غرفه های مختلف به نمایش گذاشته می شود، افزود: طیف شرکت کنندگان در نمایشگاه نیز  بسیار متنوع است و فعالان و کارشناسان بازار، مدیران و دانش آموزان را شامل می شود و هیچ محدودیتی برای حضور  دیگر اقشار جامعه نخواهیم داشت.

دبیر شورای عالی بورس در ادامه، به نقش بانک ها در بازارهای مالی کشور اشاره و خاطر نشان کرد: از آنجا که بانک ها بستر اصلی توسعه مالی هستند، نقش بسیار مهمی در بازارهای مالی کشور به ویژه در تامین مالی کوتاه مدت  ایفا می کنند؛ البته بازار سرمایه نیز با تامین مالی بلند مدت تفاهم و تعامل خوبی را با بانک ها برقرار کرده است .

دکتر محمدی گفت: بازار سرمایه همچنین در صنعت بیمه با طراحی و به کارگیری ابزارهایی همچون اوراق بیمه اتکایی همکاری خوبی با این صنعت داشته است .

تحولات بورس در سال ۹۷

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با اشاره به اقدامات این سازمان در سال گذشته و ذکر برخی آمارها  گفت: ارزش بورس تهران و فرابورس در سال گذشته افزایش یافت و البته این روند مثبت، مستمر خواهد بود .

دکتر محمدی افزود: در ۵ سال گذشته اندازه بازار سهام تهران به طور متوسط ۱۷.۵ درصد در هر سال و اندازه فرابورس ایران  ۱۹.۲ درصد رشد سالانه را تجربه کرده اند. همچنین در یکماه اخیر بازار سرمایه با ۱۲ درصد رشد ارزش مواجه بوده که آمار بسیار خوبی است .

وی سپس با اشاره به میزان تامین مالی پروژه ها و طرح های مختلف کشور از طریق بازار سرمایه اظهار داشت: رشد تامین مالی به حدود ۵۴ درصد رسیده و تنها در سال ۹۷ بازار سرمایه توانست  ۱۲۷ هزار میلیارد تومان تامین مالی کند  که  این نشان از جایگاه مناسب بازار سرمایه در تامین مالی صنایع دارد.

به گفته محمدی، شاخص بورس تهران در سال گذشته ۸۶ درصد رشد داشته و  بورس و فرابورس هم در پنج سال منتهی به سال ۹۷ به ترتیب ۳۰ درصد و ۳۴ درصد بازدهی داشته اند .

سخنگوی سازمان بورس، کاهش هزینه های معاملاتی، کاهش نرخ مالیات نقل و انتقال، اعمال نرخ صفر برای سود تقسیم نشده  را  از جمله اقداماتی دانست که در سال ۹۷ در بازار سرمایه  اجرا و عملیاتی شدند .

دکتر محمدی ادامه داد: همچنین ما در سال ۹۷ افزایش سرمایه ۶۳ هزار میلیارد تومانی داشتیم که این اقدام در مقایسه با عملکرد گذشته که بین ۱۷ هزار میلیارد تومان تا نهایتا ۲۴ هزار میلیارد  تومان بود، سیاست بسیار هوشمندانه ای بود.

دبیر شورای عالی بورس همچنین با اشاره به اقدام مثبت سازمان بورس در بازنگری سیستم توقف و بازگشایی گفت:  با بازنگری های سازمان بورس در این بخش هم اکنون تعداد نمادهای متوقف که پیش از آن به حدود ۶۵ نماد می رسید، به ۱۰ تا ۱۲ نماد رسیده و این نشان می دهد که نقدشوندگی بازار افزایش یافته است .

راه اندازی آتی سبد سهام، عضویت به صورت عضو عادی در آیسکو،  کمک به عرضه نفت خام، انتشار اطلاعات ۳۶۰ شرکت زیر مجموعه نهادهای عمومی غیردولتی، کاهش روزهای تسویه معاملاتی از ۳ روز به ۲ روز ، راه اندازی معاملات الگوریتمی  و انتشار صورت های مالی منطبق با IFRS از دیگر اقداماتی بود که در سال گذشته اجرایی شد و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به آن اشاره کرد .

برنامه های سازمان بورس در سال ۹۸

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، راه اندازی فروش استقراضی، پی گیری ها برای تشکیل بورس بین الملل در کیش و بازنگری و ارتقای چارچوب های شفافیت  را از جمله برنامه های این سازمان در سال جدید برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر تولید - فروش  ۱۲ بار به صورت الزامی افشا می شود . علاوه بر این صورت های مالی نیز ۴ بار افشا می شود که در منطقه و دنیا کم نظیر است .

محمدی تاکید کرد: تدوین دستورالعمل جامع صندوق های سرمایه گذاری و کاهش مالیات نقل و انتقال از نیم درصد به یک دهم درصد نیز از دیگر برنامه هایی است که به جد در سال ۹۸ دنبال خواهیم کرد .

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =