خواجه نصیری

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن با بیان اینکه هدایت جریان نقدینگی به سمت صنعت نیازمند همراهی تمامی وزارتخانه‌های بزرگ مانند نفت، وزارت صنعت و معدن است گفت: تجربه موفق همراهی شرکت راه‌آهن در تامین مالی شرکت‌های ریلی نشان داد با همراهی سایر نهادهای دولتی از جمله سازمان بورس و نگاه مثبت آنها به بخش خصوصی، ۶۰ درصد مشکل تامین مالی برطرف شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه ایران (سنا)، در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه، پنل تخصصی تامین مالی صنعت ریلی با حضور محمودرضا خواجه نصیری مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن، نوراله بیرانوند معاون تامین سرمایه شرکت راه آهن در غرفه کلینک درمانگری مالی تمدن برگزار شد.

خواجه نصیری در این پنل با بیان اینکه اساس مسائل تامین مالی در فضای مالی دنیا فضای عرضه و تقاضا است، گفت: همواره منابعی وجود دارد که باید تخصیص داده شده و جایگاه‌هایی هستند که خواهان دریافت این منابع هستند و افزایش کارایی بازار در حوزه منابع مالی به معنای امکان تخصیص بهینه منابع با کمترین هزینه است.

این فعال بازارسرمایه با بیان اینکه بخش‌های مختلفی در دولت و بخش‌های دیگر به دنبال افزایش تامین مالی هستند، افزود: استراتژی تامین مالی در کشور در سال گذشته طوری بوده است که حدود هزار میلیارد تومان در سیستم بانکی و در غالب سپرده بانکی با سود ۲۰ تا ۲۳ درصد وجود داشته و این در حالیست که در همین سال شاهد یک سوم شدن ارزش پول ملی بودیم.

وی بزرگترین مشکل حال حاضر بازار برای تامین سرمایه را برنامه ریزی دانسته و گفت: شرکت‌های خصوصی از تامین مالی چند میلیاردی عاجزند و رسوب پول مردم در برخی سیستم‌ها سبب می‌شود تا این پول به دست تولید کننده نرسد.

سیستم بانکی خالق نقدینگی در کشور 

خواجه نصیری با بیان اینکه عدم تامین مالی ربطی به نبود پول در کشور ندارد گفت: خالق بالقوه نقدینگی در سیستم بانکی کشور هستیم و ماهی چند صد هزار میلیارد تومان نقدینگی خلق می کنیم در حالیکه تولیدکنندگان نیازمند چند ده هزار میلیارد تومان هستند.

وی با بیان اینکه نبود تامین مالی در کشور واقعی نیست، گفت: راه آهن به عنوان همراه کننده و هماهنگ کننده در نقش ضمانت، اعتبار سنجی و ارزیابی نقش موثری در تامین مالی پول داشته است.

خواجه نصیری در ادامه گفت: امروز نرخ ارز یک سوم شده است و اگر کسی با تامین مالی بالای ۳۰ درصد نیز هزینه می‌کرد، امروز برنده بود.

نگاه مثبت راه‌آهن به بخش خصوصی  

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن با تاکید بر آنکه نیاز به همراهانی همچون راه آهن داریم تا موانعی که سیستم ایجاد می کند را مرتفع کند گفت: برای اینکه جریان نقدینگی به سمت صنعت هدایت شود باید تمامی وزارتخانه های بزرگ همچون نفت، وزارت صنعت و معدن و وزارت رفاه همراه شوند.  

به گفته وی برای ارتقای یک صنعت باید سیستم تامین مالی آن چیده شود و ما از وزارت‌خانه‌هایی همچون نفت، رانت و سوبسید نمی‌خواهیم اما ضمانت‌دهی و حمایت بخش خصوصی را خواستاریم.

این فعال بازارسرمایه با بیان اینکه باید بخش های حاکمیتی دست از تصدی‌گری بردارند گفت: تجربه موفق همراهی شرکت راه آهن نشان می‌دهد باید به بخش خصوصی نگاه مثبت داشت.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن با بیان اینکه باید تهدیدهای بخش خصوصی را کاهش داده و بخش خصوصی را قابل اتکا و اعتماد دانست، گفت: این اعتبار هم قرار نیست بی پایه داده شود و می‌توان فضای اعتبار سنجی برای آن ایجاد کرده و سازماندهی کرد.

به گفته خواجه نصیری اگر سایرنهادهای دولتی هم این راهکار را مدنظر قرار دهد و الگو برداری کنند، ۶۰ درصد مشکل تامین مالی مرتفع شده و حجم تامین مالی بخش خصوصی ده برابر می شود.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن در ادامه به فعالیت کلینیک درمانگری ملی این شرکت اشاره کرده و گفت: از دیدگاه کلان ایجاد نقدینگی و تورم موجب ایجاد مشکلاتی در کشور شده و ارزش پول ملی را کاهش داده و اختلاف طبقاتی را افزایش می دهد.

خواجه نصیری با بیان اینکه سرمایه‌گذاری کوتاه مدت را باید تبدیل به سرمایه‌گذاری بلند مدت کنیم گفت: به جای آنکه نقدینگی را هر ماه به جامعه اضافه کنیم باید مقاصد خوبی برای مردم تعریف کرده و آن ها را به سمتی سوق دهیم که به جای سرمایه گذاری در بانک، در جایی سرمایه گذاری کنند که تولید ثروت می کند.

تولید ثروت با درمانگری مالی 

وی با بیان اینکه باید ساختارهای مولد در کشور شکل گیرد گفت: اگر سهامدار شرکت‌های سودآور باشیم توسعه رخ می دهد.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن تنها راه درمان اقتصاد کشور را همین موضوع دانسته و ادامه داد: با گزارشگری دقیق و ایجاد محصول های خوب، همانطور که صنعت ریلی به این سمت رغبت پیدا کرد، سایر افراد و حوزه ها را نیز به همین سمت بخوانیم.

خواجه نصیری با بیان اینکه نقدینگی همچون سیل جاده اقتصادی کشور را تخریب می‌کند گفت: نتیجه درمانگری مالی، محصولات مالی است که مولد بوده و ثروت ملی تولید می کند.

به گفته مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن باید پول را از بازارهای موازی که تورم های موازی ایجاد می کند خارج کرد.

نقش محوری بازار سرمایه در تامین مالی کشور

گفتنی است، در این نشست نوراله بیرانوند، معاون تامین سرمایه شرکت راه آهن گفت: با تلاش صورت گرفته در ابتدای سال ۹۸ تولید داخلی سرعت گرفت و چند قرارداد خوب با کمک بازار سرمایه تامین مالی شد.

وی تصریح کرد: شرکت تامین سرمایه تمدن نقش پررنگی در این میان داشت و برای خرید، ساخت و تولید لوکوموتیو، واگن باری و مسافربری، ۳۰۰ میلیارد تومان از بازار سرمایه تامین مالی شد که این مبلغ به عنوان اهرم مالی تاثیر گذار بوده و رونق خوبی به صنایع داخلی داد.

بیرانوند با اشاره به چرایی استقبال بازار سرمایه به صنعت ریلی گفت: در راه آهن سه ساز و کار را تدارک دیدیم تا نظر بازار سرمایه را جلب کنیم که تضمین خرید بلندمدت خدمات، ضمانت پروژه‌ها برای کاهش ریسک پذیری آنها و اتخاذ تدابیری برای افزایش بازدهی سرمایه از جمله آن ها بود.

معاون تامین سرمایه شرکت راه آهن گفت: تلاشمان افزایش سوددهی شرکت های خصوصی بوده است و در این میان ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید نیز به کار آمد.

بیرانوند با تاکید بر آنکه طرح های ریلی از نظر سوددهی قابل توجیه است گفت: راه آهن تلاش کرده تا در زمینه تامین مالی پروژه ها نقش تسهیل گری داشته باشدبه طوریکه در پروژه هایی که ۷۰ درصد توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری صورت گرفته، ۳۰ درصد نیز راه آهن سرمایه‌گذاری داشته است.

وی با بیان اینکه سقفی برای منابع نداریم گفت: هرجا که متقاضی باشد، جریان نقدی مورد نیاز را تضمین می کنیم.

بیرانوند با بیان اینکه رشد ساز و کارهای بازار سرمایه از رشد سازمان هایی که نیازمند منابع مالی هستند بیشتر است گفت: ما در کشور ابزارهای بازار سرمایه را نمی‌شناسیم و برای سازمان خود از آن بهره نمی بریم.

این فعال بازارسرمایه با بیان اینکه بازار سرمایه نقش محوری در تامین مالی را دارد گفت: بازار سرمایه می تواند بهترین خدمات را ارائه داده و سایر بخش ها را رهبری کند.

معاون تامین سرمایه شرکت راه آهن با بیان اینکه تجارت داخلی باید با پول داخلی باشد گفت: با بهره گیری از توان بورس در شرایط تحریم، ارزش افزوده واقعی ایجاد کردیم و مردم نیز می توانند بهترین خدمات را از این سیستم بگیرند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =