کتاب

«حاکمیت شرکتی در شرکت‌های سهامی» کتابی است به تالیف جمشید یحیی پور که در سال ۱۳۹۷ در ۲۷۲ صفحه توسط انتشارات میزان منتشر شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه ایران (سنا)، در سال‌های اخیر موضوع حاکمیت شرکتی، جنبه اصلی و عامل مهم پویای تجارت شده و به عنوان یک عامل اصلی پیشرفت در توسعه اقتصادی بدان در سطح جهانی توجه ویژه‌ای شده است، بنابراین در اهمیت حاکمیت شرکتی برای موفقیت شرکت‌ها و رفاه اجتماعی شکی نیست؛ زیرا حاکمیت شرکتی بهتر، با ارتقای کارآیی شرکت‌ها می‌تواند ارزش شرکت را افزایش دهد و در سطح کلان در اقتصاد جامعه اثر گذارد.

حاکمیت شرکتی به دنبال برقراری تعادل میان اهداف اقتصادی و اجتماعی و اهداف فردی و همگانی است چارچوب حاکمیت شرکتی برای تقویت اقتصادی موثر از منابع و همچنین ایجاد التزام برای پاسخگویی در مورد استفاده از آن منابع پدید آمده است.

مطالب این کتاب در دو فصل جداگانه ارائه می‌شود. فصل نخست به سه بخش تقسیم می‌شود که در بخش اول، سیر تاریخی، تعریف، اهداف و اهمیت حاکمیت شرکتی آمده است. در بخش دوم به اصول حاکمیت شرکتی اختصاص یافته و در بخش سوم به گستره ی نظری حاکمیت شرکتی پرداخته شده است. در فصل دوم نیز به مطالعه مدل های حاکمیت شرکتی پرداخته و مطالب در دو بخش انواع مدلهای حاکمیت شرکتی (بخش اول) و حاکمیت شرکتی در ایران و انتخاب نظام حاکمیت شرکتی مناسب (بخش دوم) مورد بررسی قرار گرفته اند.

این کتاب اخیراً به مجموعه کتاب‌های کتابخانه سازمان بورس و اوراق بهادار افزوده شده است. این کتابخانه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ با هدف اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات به دانشجویان، اساتید، سرمایه‌گذاران و سایر علاقمندان آغاز کرد. سیر توسعه و تکمیل منابع طی سال‌های پس از آن در راستای تبدیل این کتابخانه به تخصصی‌ترین مرکز مورد مراجعه محققان و علاقمندان به بازار سرمایه تداوم یافت.

ماحصل این تلاش گردآوری بیش از ۵۵۲۳ عنوان کتاب انگلیسی (نسخه چاپی و الکترونیکی)،  ۴۳۶۵ عنوان کتاب فارسی، ۲۱۳۳ عنوان پایان‌نامه فارسی و انگلیسی مرتبط با حوزه‌های بازار سرمایه، ۶۴ عنوان نشریه تخصصی و ۶۰۱۹ عنوان مقاله فارسی و انگلیسی در نرم‌افزار جامع کتابخانه شد، همچنین مجموعه نرم افزارهای نور شامل ۸۱ مجموعه آثار نویسندگان برتر اسلام و ایران در دسترس محققان قرار گرفته است.

علاقه‌مندان جهت جستجو در منابع کتابخانه می توانند به سایت http://lib.seo.ir/faces/home.jspx  مراجعه و یا با شماره تلفن‌های ۱۶۲-۸۴۰۸۳۱۶۱ تماس بگیرند.

آدرس کتابخانه: میدان ونک خیابان ملاصدرا نرسیده به پل کردستان پلاک ۲۷ ساختمان شماره ۲ سازمان بورس.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری