ترامپ

رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ روز یکشنبه فشار بر چین را بار دیگر افزایش داد و در حالی که دو کشور در مرحله پایانی گفتگوهای تجاری نفس گیری هستند اعلام کرد که وی این هفته تعرفه بسیاری از کالاهای چینی را افزایش خواهد داد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا) و به نقل از رویترز، وی گفت که این افزایش تعرفه در آینده ای نزدیک به همه کالاهای چینی تسری خواهد یافت.  

به گفته ترامپ، تعرفه‌های کالاهای چینی، به ارزش ۲۰۰ میلارد دلار، از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش خواهند یافت، و این درست بر خلاف تصمیمی است که وی به خاطر پیشرفت مذاکرات در فوریه سال جاری گرفت.

ترامپ قصد دارد این افزایش تعرفه را بر دیگر کالاهای صادراتی چین به ارزش ۳۲۵ میلیارد دلار نیز اعمال کند. وی گفته "به زودی" تعرفه‌ها کالاها نیز به ۲۵ درصد افزایش خواهند یافت.  

تغییر لحن ترامپ موجب افزایش تنش در گفتگوهای تجاری آمریکا و چین شده است، آن هم درست دو روز پس از آنکه وی به پیشرفت گفتگوها اذعان داشت و ابراز امیدواری کرد که توافق نهایی به زودی حاصل شود.  

در پی اظهارات غافلگیرکننده ترامپ، سهام شرکت ها در بازارهای مالی سقوط کردند و قیمت نفت کاهش یافت، چراکه در پی تصمیم اخیر ترامپ، آینده گفتگوهای تجاری دو غول اقتصادی جهان در هاله ای از ابهام فرو رفت.

به گزارش وال استریت ژورنال مقامات چینی از اظهارات ترامپ غافلگیر شده اند و قصد ندارند در نشستی که قرار بود این هفته در واشنگتن برگزار شوند شرکت کنند.

نماینده گفتگوهای تجاری آمریکا رابرت لایتزایر گفته است که عدم پایبندی چین به تعهداتش موجب تصمیم ترامپ شده است.

ترامپ در توییتی گفت، "گفتگوهای تجاری با چین ادامه خواهند یافت، اما با سرعتی ناچیز."

رویترز می نویسد که هیچ یک از مقامات رسمی درگیر در گفتگوها، چه از طرف چین و چه از طرف آمریکا، حاضر نشدند به این پرسش که جلسه هفته جاری برگزار خواهد شد یا خیر پاسخی دهند. اما روزنامه ای نزدیک به دولت چین نوشت که  احتمالانخست وزیر چین برای نشست این هفته به واشنگتن نخواهد رفت. 

بازارهای مالی جهان که منتظر خبری خوش از مراحل پایانی گفتگوها بودند با تصمیم اخیر ترامپ سقوط کردند. قراردادهای آتی سهام آمریکا ۲ درصد و شاخص‌های اصلی سهام در چین نیز ۵ درصد افت کردند.

سخنگوی انجمن مدیران صنعت ریلی آمریکا، کریستین فرناندز، به رویترز گفت، "بالابردن تعرفه‌ها به معنی بالابردن مالیات میلیون‌ها خانوار آمریکایی بوده و دعوتی است به انتقام‌جویی علیه کشاورزان آمریکایی."

جنگ تعرفه‌ای آمریکا و چین تا به حال میلیاردها دلار خسارت به کسب و کارهای جهانی وارد کرده، به خصوص به صنایعی مانند خودرو، تکنولوژی و از همه مهمتر کشاورزی. این جنگ، شرکت‌ها و اقتصادهای صادراتی را بیش از همه دچار لطمه کرده است – اقتصادهایی نظیر اقتصاد ژاپن و آلمان.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل