خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

تعدیل مبالغ جرایم نقدی موضوع ماده ۱۴ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید

هیات وزیران در جلسه ۸ اردیبهشت ماه ۹۸ به پیشنهاد شورایعالی بورس و اوراق بهادار و به استناد تبصره «۱» ماده «۱۴» قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی – مصوب ۱۳۸۸- تعیین حداقل و حداکثر جریمه نقدی مندرج در ماده ۱۴ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید را تصویب کرد. بر اساس این تصویب نامه، حداقل جریمه نقدی مندرج در ماده «۱۴» قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی – مصوب ۱۳۸۸- مبلغ سی و دو میلیون ریال و حداکثر میزان آن مبلغ سه میلیارد و دویست میلیون ریال تعیین و مبالغ مندرج در آیین نامه اجرایی ماده «۱۴» قانون مذکور موضوع تصویب نامه ۲ آذر ماه ۹۰ و اصلاحات بعدی آن به این ماخذ و نسبت، محاسبه و تعدیل می شود.

مشاهده کل خبر

مصوبه جدید افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

نمایندگان در نشست علنی روز یکشنبه، ۱۵ اردیبهشت ماه مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مورد طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، جهت تامین نظر شورای نگهبان با اصلاح برخی از مواد این طرح موافقت کردند.

مشاهده کل خبر

بورس نقدینگی سرگردان را وارد چرخه تولید می کند

معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد در سال رونق تولید بهبود محیط کسب و کار در دستور کار سیاست گذاران اقتصادی قرار گرفته و یکی از مسیر هایی که به تقویت بخش مولد اقتصاد منتهی می شود بازار سرمایه است. سید مصطفی رضوی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه کشور مدت ها است که روندی منطقی را طی می کند، افزود: همه بازارها از جمله بازار سرمایه با افت و خیز همراه هستند. نباید در فعالیت های اقتصادی به طور مداوم انتظار روند رو به رشد داشته باشیم. همواره احتمال تغییر قیمت جهانی کامودیتی ها یا نفت و هر کالایی وجود دارد. این قاعده برای بازار سهام نیز جاری است.

مشاهده کل خبر

افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی ها نیاز به قانون دارد

معاون نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، مصوبه روز ۱۵ اردیبهشت مجلس درخصوص موضوع افزایش سرمایه شرکت ها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را مهم توصیف کرد و گفت: این اصلاحیه با هدف تامین نظر شورای نگهبان صورت گرفته که باید تبدیل به قانون و ابلاغ شود. حسن امیری اظهار داشت: سال گذشته با استفاده از ظرفیت قانون بودجه ۹۷ این معافیت اتفاق افتاد اما برای امسال هنوز قانون مصوبی نداریم و در بودجه ۹۸ نیز لحاظ نشده  است؛ ایراد اصلی شورای نگهبان هم به مصوبه قبلی مجلس این بود که افزایش سرمایه از این محل، منجر به ایجاد بار مالی برای دولت خواهد شد.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه قابلیت عرضه سهام عدالت را دارد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اطمینان داد بازار سرمایه به جهت فنی و زیرساختی، از قابلیت عرضه حجم بالای سهام عدالت برخوردار است. محمدرضا پورابراهیمی در خصوص این موضوع که برخی عنوان می کنند بازار سرمایه قابلیت عرضه حجم بالای سهام عدالت را ندارد، به "سنا" گفت: در نشست هایی که نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس با مدیران بازار سرمایه داشته اند به صراحت اعلام شد که هیچ مشکل و مانعی در عرضه سهام عدالت در این بازار وجود ندارد.

مشاهده کل خبر

سود بیش از ۵۰ درصد در ماه از مجرای صندوق های سرمایه گذاری

مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین در خصوص روند بازار سرمایه در سال گذشته و اقبال به دیگر بازارها بیان داشت: عدم آشنایی عامه مردم و جامعه، با بازار سرمایه موجب شد این بازار در سال گذشته، به عنوان مقصد سرمایه گذاری انتخاب نشود. به همین دلیل در مقایسه با دیگر بازارها رشد منطقی تری را شاهد بود. به گفته علیرضا تاج بر، سال ۹۷ در بازارهای موازی سه برابر رشد قیمت داشتیم و بازارهای طلا، ارز، کالا و مسکن بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ درصد افزایش قیمت داشتند . اما در بازار سرمایه، صرفا ۸۰ درصد رشد را شاهد بودیم و به همین ترتیب در سال جاری بازار سرمایه قصد دارد تا این جاماندگی را جبران کند.

مشاهده کل خبر

نقدینگی تازه در حال ورود به بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان، اشباع قیمتی در بازارهای رقیب را دلیل اصلی ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه ذکر کرد. محمد صفری اظهار داشت: از آنجا که بازارهای رقیب بازار سرمایه دچار اشباع قیمتی شده اند، سرمایه گذاران تصور ندارند که بیش از این بتوانند در بازارهای پول،  ارز و سکه بازدهی کسب کنند. مدیرعامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان، در خصوص عوامل اثرگذار بر روند بازار سهام در روزهای اخیر هم گفت: در وهله اول عملکرد شرکت ها بر روند کلی بازار تاثیر گذاشته که البته خود آن هم متاثر از قیمت ارز بوده است.

مشاهده کل خبر

عزم بانک مرکزی برای کنترل نرخ بهره، عاملی موثر در ورود پول تازه به بورس

به گفته رئیس هیئت مدیره کارگزاری بانک خاورمیانه، عواملی که ورود منابع جدید مالی را به بورس تشدید کرده است را می‌توان در یک نگاه کلان به عزم بانک مرکزی برای کنترل نرخ بهره و اعلام رسمی تصویب عملیات بازار باز توسط شورای پول و اعتبار و راه‌اندازی بازار متشکل ارزی عنوان کرد. داریوش روزبهانه تاکید کرد: تسعیر ارزی، تجدید ارزیابی، ادغام‌ها، کاهش هزینه‌ها نه تنها در مورد صنعت بانکداری بلکه در شرایط تورمی فعلی تا ماه‌های بعد از انگیزه‌های اصلی رویکرد سرمایه‌گذاران به قیمت سهام خواهد بود و قدرت سودآوری در اولویت دوم قرار خواهد داشت.

مشاهده کل خبر

صنایع ساختمانی و پتروشیمی صنایع پیشرو در بازارسرمایه

مدیرعامل کارگزاری دلیران پارس با اشاره به روند رو به رشد بازار در حدود سه ماه گذشته گفت: با توجه به افزایش نرخ ارز، بسیاری از صنایع مختلف هنوز رشد متناسب با این موضوع را تجربه نکرده اند. این شرایط نشان‌ دهنده وجود پتانسیل در بسیاری از صنایع  است. صنایع ساختمانی و پتروشیمی و در مجموع صادرات محور ها با  افزایش درآمد مواجه خواهند شد. علیرضا دلیری با اشاره به جریان ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه این موضوع را ناشی از جذابیت ایجاد شده در این بازار در مقایسه با سایر بازارهای پولی و مالی دانست و اذعان داشت که پایین بودن نرخ بهره بانکی در مقایسه با نرخ تورم واقعی یکی از علل هجوم نقدینگی به بازار سرمایه است.

مشاهده کل خبر

بورس، سپر حمایتی سرمایه گذاران در برابر تورم

معاون سرمایه گذاری شرکت سبدگردان آسمان، سرمایه‌گذاری در سهام را گزینه مناسبی برای محافظت سرمایه‌گذاران در برابر تورم دانست. محمد اقبال‌نیا در خصوص آخرین وضعیت بورس تهران و دلایل استقبال سرمایه‌گذاران از آن بیان کرد: شاخص کل بورس تهران در نیمه اردیبهشت ماه رقم ۲۲۴ هزار واحد را ثبت کرد که بیانگر بازده ۱۴۰ درصدی این نماگر اقتصادی در یک سال اخیر است.

مشاهده کل خبر

خروج از برجام اتفاق نخواهد افتاد / سهامداران احساسی عمل نکنند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، رفتار اخیر بازار سرمایه را احساسی خواند و گفت: اگر فعالان بازار، پایه تحلیل های خود را بر خروج ایران از برجام گذاشته اند، باید در فرض خود تجدید نظر کنند. محمد حسن نژاد تاکید کرد: تحلیل گرانی که بازار را با پیش فرض خروج ایران ازNPT  یا احتمال تنش و درگیری در پی حرکت ناو هواپیمابر امریکایی به منطقه تحلیل می کنند، اطمینان داشته باشند که نه ایران از برجام خارج می شود و نه جنگی رخ خواهد داد.

مشاهده کل خبر

اصلاح شاخص، اتفاقی طبیعی است / روندهای صعودی هم نیاز به استراحت دارند

یک پژوهشگر بازار سرمایه در خصوص اصلاح شاخص گفت: نمی‌توان تصور کرد که هر روز بازار با یک رشد شدید در شاخص مواجه باشد. از نظر تکنیکال و حتی بنیادی و روانشناسی بازار هم نیازمندیم که در روندهای صعودی، گاهی شاخص صنایع و سهم‌ها و حتی شاخص کل یک استراحت و روند اصلاحی را داشته باشند. این اصلاح معمولا انرژی را برای موج ورود نقدینگی جدید به بازار و جاماندگانی که بخواهند نقدینگی جدیدی را وارد بازار کنند، فراهم می کند؛ بنابراین چنین اصلاحاتی مقطعی و در راستای روند رشد میان مدت است. علی صادقین توضیح داد: براساس یک دیدگاه کاربردی، بازده بلند مدت دارایی‌ها گرایش به رسیدن به یکدیگر دارد؛ به این معنی که اگر از پنج بازار موجود، دو بازار رشد کنند، معمولا سه بازار دیگر در طول زمان به دو بازاری که رشد کرده‌اند، می‌رسند.

مشاهده کل خبر

واکنش های فعلی بازار هیجانی است/بازار در حال رسیدن به نقطه پایان اصلاح است

مدیرعامل کارگزاری بانک دی با تاکید بر طبیعی بودن رفتار بازار در اصلاح فعلی،استقبال خریداران طی این دو روز را سبب رسیدن به نقطه کف و زمان بازگشت سریع بازار ارزیابی کرد. فردین آقابزرگی ریزش های دیروز و امروز شاخص را ناشی از واکنش طبیعی سهامداران نسبت به اخبار روز سیاسی و اقتصادی دانست و به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: ریشه روند فعلی بازار طی سه روز اخیر به رفتار طبیعی بورس برمی گردد. زمانی که در کمتر از ۳۰ روز کاری بازار به ۲۵ درصد بازدهی می رسد،این طبیعی است که سهامداران به فکر شناسایی سود و استفاده از این موقعیت برای اصلاح پورتفوی خود باشند.

مشاهده کل خبر

دلیل نوسان بازار نه فصل مجامع است و نه قیمت جهانی نفت

معاون سرمایه گذاری تامین سرمایه بانک ملت در خصوص اوضاع بازار در روزهای اخیر بیان داشت: با توجه به این که قیمت ارز در یک سال گذشته با افزایش همراه بوده و همچنین به واسطه تورم موجود، باقی ماندن این افراد در سپرده یا  اوراق با درآمد ثابت باعث میشود که از تورم عقب مانده و بازدهی منفی کسب کنند. از این رو افراد نیاز دارند که ریسک خود را در برابر تورم پوشش دهند، یکی از راه‌های پوشش ریسک تورم سرمایه گذاری در سهام است. رضا زنگنه ادامه داد: بازار سهام در تمامی کشورهای دنیا خاصیتی یکسان دارد. به همین دلیل وقتی حالت تورمی در اقتصاد کشور پدیدار می شود به واسطه افزایش قیمت محصولات این شرکت ها شاهد رشد سهم خود و سودآوری شرکت خواهند بود. حتی اگر تولیدات جدید نداشته باشند محصولات قدیمی نیز با افزایش قیمت و سودآوری نسبی رو به رو می شوند.

مشاهده کل خبر

نزدیکی به فصل مجامع ، عامل انگیزشی بازار

همایون دارابی در پاسخ به این پرسش که چه عاملی موجب ورود پول تازه به بورس است، گفت: اگر بخواهیم جریان این نقدینگی را دنبال کنیم تقریبا ریشه موج کنونی ورود نقدینگی در بازار به میانه اسفند ۹۷ برمی گردد. به گفته این کارشناس بازار سرمایه، الان بازاری مانند بازار خودرو قیمت های عجیبی را تجربه می کند، یا بازار املاک رکود تورمی بالایی دارد. همچنین بازار ارز و سکه چند بار به دلیل اتفاقاتی نظیر اعلام سپاه از سوی امریکا به عنوان یک گروه تروریستی یا قطع معافیت واردات نفت کشورها از ایران تلاشی برای ثبت بازدهی مثبت کرد، اما نتوانست بازدهی خاصی را ثبت کند؛ هم اینها عوامل رکودی در بازارهای موازی بودند.

مشاهده کل خبر

نقش صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری در جذب و نگهداری سرمایه را نادیده نگیرید

به گفته یک کارشناس بازار سرمایه، بازار سرمایه در مدت زمان مشابه نسبت به بازارهای دیگر از رشد بسیار کمتری بهره‌مند شده بود و از سوی دیگر رونق بازارهای یاد شده، سبب افزایش بازدهی شرکت‌ها در بازار سرمایه شد. همانگونه که در صورت‌های مالی منتشره سال مالی گذشته مشاهده می‌شود، بسیاری از شرکت‌های صادرکننده، تولید کننده و به خصوص گروه غذایی با توجه به افزایش قیمت کالاهای تولیدی رشد قابل توجهی را تجربه کردند. حسن رضایی پور، افزایش قیمت جهانی نفت و قیمت ارز را نیز از عواملی دانست که با حاشیه بردن بحث تحریم‌ها، گروه‌های پالایشی و پتروشیمی را مورد توجه قرار دادند. گروه‌های اشاره شده، به عنوان گروه‌های پیشرو در بازار باعث رشد بی‌سابقه شاخص شده و سایر ‌سرمایه‌گذاران بازارهای دیگر را تشویق به ‌سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کرد.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه