بهرامن

تحریم معادن و صنایع معدنی مساله جدیدی نیست که بخواهد روی این بخش اثر منفی بگذارد؛ چرا که به دلیل محدودیت در مبادلات مالی، جابجایی پول و همچنین هزینه حمل و نقل و کشتیرانی، عملا معادن تحریم بودند .

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، «محمدرضا بهرامن» ضمن بیان مطلب فوق گفت: بخش معدن ایران پیش از این هم تحریم بود، چرا که مبادلات مالی و جابجایی پول عملا غیرممکن و همچنین هزینه حمل و نقل و کشتیرانی بسیار بالا بود.
وی توضیح داد: پیشتر نه تنها بخش معدن که سایر بخش‌ها برای بازگشت پول با مشکل مواجه بودند که هزینه تمام‌شده بخش بازرگانی را بالا می‌برد.
وی تحریم‌های جدید ترامپ را موضوع جدید و جدی نمی‌داند که بتواند بخش تولید معادن کشور را تحت تاثیر قرار دهد یا هزینه جدیدی به آن اضافه کند.
بهرامن با بیان اینکه بخش معادن ایران مشتری خاص خودش را دارد، ادامه داد: ماده معدنی مس ایران بسیار پر ارزش است که اروپا یکی از مشتریان عمده آن به حساب می‌رود. بعضی مواد مثل سنگ آهن هم در بازارهای خاصی مثل چین مورد استفاده است .
رئیس خانه معدن ایران اظهار کرد: اینطور نیست که همه مصرف‌کنندگان معادن ایران تابع سیاست‌های خصمانه آمریکا باشند و با مدیریت مناسب اجازه نمی‌دهیم متقاضیان یا بازارهای ما آسیب ببیند.
وی ایران را نخستین تولیدکننده مس در منطقه دانست و افزود: علاوه بر بازارهای اروپایی، بسیاری از کشورهای منطقه نیز به مواد معدنی ایران نیاز دارند. ممکن است در صورت ایجاد مشکل برای صادرات مواد معدنی به کشورهای اروپایی، به سمت بازارهای جدید رو آوریم.
بهرامن با اشاره به مزیت نسبی بخش معدن ایران گفت: آمریکا خواسته در مرحله اول به این بخش ایران صدمه بزند. بخش عمده صادرات ما در سال ۹۷ در بخش مس و سنگ‌آهن بود اما تحریم‌های جدید عملا مانعی برای صادرات مواد معدنی ما نخواهد بود، چرا که تقاضا برای این مواد به خصوص مس همیشه وجود دارد و بازار مسیر خودش را پیدا می‌کند.
وی درباره هزینه‌های احتمالی تحریم‌های جدید اظهار کرد: ممکن است هزینه بازاریابی ایران کمی بالا برود و برای مصرف‌کنندگان شرایط سخت‌تری ایجاد کند، ولی اینکه بگوییم هزینه تولید ما بیشتر می‌شود قطعا چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

پربازدیدترین

آخرین‌های اقتصاد کلان