خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

ابزار فروش استقراضی، راه حل حرفه ای ها در روزهای نوسان

عضو شورایعالی بورس در خصوص ابزار فروش استقراضی در روزهای نوسانی بازار اظهار داشت: در تمامی بازارهای دنیا، ابزارهای آتی و آپشن های فیوچر بهترین راه حل حرفه ای های بازار برای عبور از نوسان است و در بازارسرمایه کشور ما نیز استفاده از این ابزارها برای معامله گران و سرمایه گذاران حرفه ای بهترین راهکار برای افزایش سود در آینده است. به گفته شاهین چراغی، یکی از معضلات موجود در بازار که در تمامی حوزه ها هم تأثیرگذار است برخی فضاهای مسموم مجازی است. اطلاعات غیر رسمی و کاذب که اداره آن به عهده هر کسی است که می تواند سیم کارت تهیه کرده و گروه هایی با اهداف مختلف را راه اندازی کند و به نشر اخبار کذب و شایعه های مخرب مشغول شود، یکی از معضلات بازار سرمایه است که باید به طور جدی با آنها برخورد شود.

مشاهده کل خبر

ابزارهای متنوع بازار سرمایه، پشتوانه مطمئن تامین مالی بنگاه های اقتصادی

به گفته مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، بنگاه های بزرگ اقتصادی با دارایی مالی زیاد، می توانند با کمک ابزارهای متنوعی که در بازار سرمایه وجود دارد، اقدام به تامین مالی کنند. در حقیقت این ابزارها می تواند پشتوانه مطمئنی برای تامین مالی شرکت ها باشد. محسن خدابخش در خصوص عکس العمل حقیقی ها و حقوقی ها به بازار کنونی بیان داشت: با توجه به حجم معاملات مشخص است که اغلب فروشنده ها در بازار سهامداران حقیقی هستند، سهام داران حقوقی، صندوق ها و سبدگردان ها نیز این روزها در حال خرید سهام هستند. ارزندگی سهام شرکت ها برای حقوقی ها در شرایط کنونی اثبات شده، به همین دلیل این دسته از سهامداران حقوقی با توجه به اشراف و آگاهی کامل نسبت به بازار، خریدهای سودمندی را انجام می دهند.

مشاهده کل خبر

سرمایه گذاری بلند مدت در بورس کلید سودآوری

رئیس کمیته فقهی بازار سرمایه معتقد است که سرمایه گذاری در بورس به طور حتم سودآور خواهد بود به شرط آنکه نگاه سرمایه گذار یکساله و بلندمدت باشد. غلامرضا مصباحی مقدم سرمایه گذاران در بورس را خطاب قرار داد و گفت: سرمایه گذاری در بورس نباید با نگاه ورود و خروج به صورت کوتاه مدت و میان مدت باشد بلکه افرادی که به دنبال سرمایه گذاری در بازار سرمایه هستند باید با دید بلندمدت و ماندگار وارد این بازار شوند.

مشاهده کل خبر

نقش پررنگ بازارسرمایه در مدیریت نقدینگی

عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای هدایت نقدینگی به بازار سرمایه باید از مکانیزم ارتقا شفافیت بورس استفاده کرد، افزود: با توجه به اینکه معاملات در بازار سرمایه با نظارت دقیق و به صورت شفاف صورت می‌گیرد، می‌توان بخش قابل توجهی از نقدینگی کشور را به سمت این بازار سوق داد. علی کاظمی باباحیدری اظهار داشت: امروز در کشور در حوزه اقتصاد با دو مشکل اساسی رو به رو هستیم، از طرفی افزایش نقدینگی در کشور باعث افزایش قیمت و مشکلات دیگر می‌شود و از سوی دیگر واحدهای تولیدی با کمبود نقدینگی مواجه هستند و باید با رفع این دو مشکل بتوانیم بحث نقدینگی را مدیریت کنیم.

مشاهده کل خبر

تولید بدون بورس رونق نمی گیرد

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، تورم افسارگسیخته را حاصل برخی فعل و انفعالات اقتصادی از جمله بی نظمی های مالی و بالا بودن حجم نقدینگی ها دانست. مهدی تقوی اظهار داشت: وقتی در ایران با کسری‌های بودجه سالانه مواجه می‌شویم این اتفاق گویای عملکرد خارج از برنامه دولت‌ها است. از طرف دیگر این کسری‌های بودجه عاملی برای برداشت از حساب ذخیره ارزی و تبدیل دلار به ریال می‌شود که منجر به رشد نقدینگی و تورم خواهد شد.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه در میان بازارهای داخلی همچنان جذاب است

بهروز خدارحمی، دبیرکل سابق کانون نهادهای سرمایه‌گذاری در پیش بینی شرایط این بازار در ماه‌های آینده گفت: شرایط اقتصادی از تحریم‌های ظالمانه و یک طرفه متاثر است، اما باید در نظر بگیرید که نباید ریسک سیاسی را در تصمیمات سرمایه‌گذاری خود دخیل کنیم. مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات در خصوص کاهش صادرات و لغو تمدید تعلیق‌ها و معافیت‌ها برای محصولات نفتی عنوان کرد: این خبر هم مانند بسیاری دیگر از خبرها بیشتر شعارگونه بود؛ به ویژه در شرایطی که در دور بعدی انتخابات امریکا نزدیک می‌شویم. به نظر من بعید است که این موضوع روی شاخص‌های اقتصادی ما اثر مستقیمی داشته باشد؛ زیرا این شاخص‌ها قبل از اینکه این خبر مطرح شود، تاثیر منفی آن را پذیرفته بود.

مشاهده کل خبر

امسال سال خوب سرمایه گذاری در بورس است

مدیرعامل کارگزاری خبرگان سهام، بازار سرمایه را بهترین گزینه برای جذب نقدینگی های سرگردان دانست؛ مشروط بر آنکه ابزارهای مناسب طراحی شده در این بازار، برای مدیریت آن به کار گرفته شود. محمد کفاش پنجه شاهی با اشاره به اینکه شرکت هایی که سهام آنها این روزها بیش از سایر شرکت ها مورد اقبال بازار است، عمدتا تولیدی و خدماتی هستند، گفت: در واقع با ورود به بازار سرمایه، پول به صورت غیرمستقیم وارد تولید و ارائه خدمات می شود.

مشاهده کل خبر

مسیر رشد شاخص هموار است / تحریم موضوع جدیدی نیست

به گفته مدیرعامل کارگزاری فارابی، تجربه نشان می دهد بازار سرمایه در نیمه اول هر سال وضعیت مثبتی را تجربه می کند و به لحاظ تاریخی چهار ماه ابتدایی سال معمولا شاهد شرایط خوبی هستیم. رحمان بابازاده اظهار داشت: یکی از سال های پر فراز و نشیب بازار سرمایه سال ۹۷ بود.  شروع آن با انتهای موج نزولی بازار همزمان شد و این بیم وجود داشت که کار صنعت کارگزاری نیز با اختلال جدی مواجه شود، اما تغییرات نرخ دلار با محور تورم، موتور محرک بازار سرمایه شد و شرایط تغییر کرد.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه در اقتصاد هوشمند پیشتاز است

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت امور اقتصادی و دارایی، بازار سرمایه را در مقوله اقتصاد هوشمند پیشتاز دانست و اظهار داشت: ما در وزارت اقتصاد، ریل گذاری و فرایندهای اجرایی را تسهیل خواهیم کرد؛ سازمان بورس، بیمه ها و بانک ها نیز می‌توانند زیرساخت های آی تی خود را تقویت کنند تا اقتصاد هوشمند گستردگی بیشتری پیدا کند. علی عبداللهی با اشاره به اینکه هم اکنون استفاده از فناوری اطلاعات در حوزه هایی همچون آنلاین تریدینگ، موبایل تریدینگ، الگوریتم تریدینگ، فین تک ها، خود را به خوبی نشان داده است ، گفت:  کسانی که از این ابزارها بیشتر استفاده کرده اند، موفق تر هم عمل کرده اند و این توفیق، هم در شاخص های بهره وروری، هم در سودآوری، هم در بهبود فرآیندها و هم در رضایت مشتری کاملا مشهود است.

مشاهده کل خبر

بورسی های با تجربه برنده بازی سرمایه گذاری

مدیرعامل کارگزاری صبا جهاد در توصیه به سهامدارانی که در این روزها به فکر اصلاح پورتفوی خود هستند گفت: اکنون شرایط خوبی بر بازار حاکم است؛ چراکه عامل اصلی تحریک بازار سرمایه طی یک سال اخیر یعنی دلار، هنوز نقش اصلی را در سودسازی شرکت ها و به خصوص شرکت های صادرات محور بازی می کند. به این ترتیب که این شرکت ها توانسته اند مسیر رشد خود را با رشد این فاکتور، سریعتر طی کنند و این در گزارش های منتشر شده آنها نیز به خوبی مشهود است. حسن پور با اشاره به تحریم های اخیر فلزات و تاثیر آن بر صنایع فلزی حاضر در بازار سرمایه گفت: با بررسی های صورت گرفته و اظهار نظر کارشناسان و فعالان این بخش، این تحریم ها اثر چندانی بر بازار فلزات کشور و صادرات آنها ندارد؛ چراکه با روش های موجود در بازار این محصولات، تحریم فلزات به راحتی قابل خنثی شدن است.

مشاهده کل خبر

کارنامه قبول تامین مالی از بازارسرمایه

قائم مقام مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه کیان گفت: هنوز هم زمانبر بودن تامین مالی از طریق بازار سرمایه، لزوم تامین مالی برای مبالغ بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال و بعضا بالابودن بهای تمام شده تامین مالی از اصلی‌ترین عوامل کم اقبالی تامین مالی از طریق بازار سرمایه است. مونا حاج علی اصغر ادامه داد: در سال‌های اخیر تنوع ابزارهای تامین مالی در بازارسرمایه بیشتر شده است؛ با وجود اینکه هنوز حدود ۹۵ درصد از حجم تامین مالی کشور از طریق بازار پول انجام می‌شود، اما بازارسرمایه در طول ده سال اخیر با تنوعی که در ابزارهای تامین مالی داشته سعی کرده است، امکانات تامین مالی مناسبی را برای شرکت‌ها فراهم آورد.

مشاهده کل خبر

ابزارهای معاملاتی بهترین مسیر عبور از نوسان

مدیرعامل سرمایه گذاری مدبران اقتصاد سهامداران را به استفاده از ابزارهای معاملاتی تشویق کرد و بیان داشت: اگر سهامداران به طور کامل با ابزارهای معاملاتی بازار سرمایه مثل ابزار اختیار فروش تبعی آشنایی داشته باشند می توانند از این فرصت چند روزه بازار سرمایه به بهترین نحو برای کسب سود بیشتر استفاده کنند. به گفته جواد عشقی نژاد، گروهی از ابزارهای مالی در بازارهای سرمایه تعریف شده اند که بعضا نیازمند توسعه بیشتر جهت کارکرد موثرتر در بازار سهام هستند. اما به هر حال ابزار مشتقه و اوراق تبعی می توانند با شرایط کنونی نیز در برهه‌هایی از زمان یکی از بهترین ابزارهای سرمایه گذاری جهت کسب سود از بازار سرمایه باشند.

مشاهده کل خبر

حجم و ارزش معاملات؛ متغیر مهم در تثبیت روند بازار

یک کارشناس بازار سرمایه، برای مدیریت منابع جدید در بازار سرمایه پیشنهاد داد تا با افزایش عرضه اولیه شرکت‌های مناسب و ایجاد مزیت های بیشتر برای شرکت‌های علاقه‌مند به حضور در بازار سرمایه، تسهیل فروش شرکت‌ها در بورس کالا و حمایت از نهادهای مالی دارای مجوز در امر مدیریت دارایی، رونق ماه های اخیر در جهت کمک به تامین مالی شرکت ها و کسب سود توسط سرمایه گذاران تسهیل شود. مهدی دلبری توضیح داد: با افزایش حجم و ارزش معاملات در یک سال گذشته، شاهد اقبال فعالان بازار و سایر فعالان اقتصادی به بازار سرمایه بوده‌ایم؛ این در حالیست که نسبتP/E گذشته نگر بازار در حال حاضر حدود ۸.۱۸ واحد و بالاتر از میانگین این نسبت در بازه‌های زمانی پنج و ۱۰ ساله است.

مشاهده کل خبر

تعادل بازارها با ورود محصولات جدید به بورس کالا

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه افزایش ورود و عرضه کالاها و مواد اولیه در بورس کالا موجب تعادل بیشتر قیمت‌ها می شود، گفت:‌ شفافیت معاملات بورس کالا یک مزیت بزرگ برای اقتصاد ماست که باید با بهره گیری از این مزیت، زمینه ایجاد التهاب و رشد فعالیت ها در بازارهای غیررسمی را بگیریم. احمد بیات اظهار داشت: بورس کالا ضابطه و قانون در معاملات را جایگزین رابطه کرده و با انجام معامله در بورس کالا، جزییات مبادلات از جمله حجم عرضه، خرید، قیمت مورد معامله، کیفیت و ... را برای تمام فعالان بازار و مسوولان شفاف کرده است به طوریکه جزییات آماری معاملات کالاها ثبت می‌شود و مسوولان می توانند از این داده ها به منظور تنظیم بهتر بازار استفاده کنند.

مشاهده کل خبر

روند مثبت بازار و ضرورت توجه به زیرساخت های آن

به گفته یک مدرس دانشگاه و تحلیلگر بازارهای مالی، شاخص بازار سرمایه برخلاف پارامترها و شرایط اقتصادی کشور روند رو به رشدی را در ماه‌های اخیر طی کرده و اخیراً نیز با نوساناتی همراه بوده است. تحلیل‌های بنیادین هم حکایت از افزایش ریسک‌های مختلف علی‌الخصوص ریسک‌های کسب و کار دارد. موسی احمدی اظهار داشت: جهت‌دهی نقدینگی سرمایه‌گذاران خرد به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری، آموزش سواد مالی، فراگیری استفاده از رتبه اعتباری در ارزیابی سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق بدهی و فراگیری فن‌آوری‌های مالی در سرمایه‌گذاری آحاد مردم از طریق اپلیکیشن‌های موبایلی می‌تواند در این مسیر مفید باشد.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه