ولی نادی قمی

ارزش دلاری بازار سهام در ابتدای سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۰۸ میلیارد دلار و قیمت دلار در بازار آزاد ۴۹۰۰ تومان بود. چنانچه فرض کنیم ارزش دلاری بازار سهام باید حفظ شود و آن را در میانگین قیمت نیمایی یا آزاد دلار ضرب کنیم، ارزش بازار سهام پتانسیل رشد ۵ تا ۶۰ درصد را دارد.

مدیرعامل تامین سرمایه نوین با بیان این مطلب به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: از طرف دیگر، اگر رشد بازار سهام را با رشد قیمت ها در بازار مسکن، ارز، طلا، اتومبیل و حتی کالاهای عمومی مقایسه کنیم، حاکی از جا ماندن این بازار از سایر بازارها است. بنابراین احساس جا ماندن از سایر بازارها که در عموم فعالان بازار سهام مشاهده می شود ، یک پتانسیل قوی برای رشد بالقوه بازار ایجاد می کند.

ولی نادی قمی در عین حال با بیان اینکه بازار سهام در دو هفته اخیر وضعیت شکننده ای داشته است، افزود: به نظر می رسد لغو معافیت های نفتی، تحریم فلزات و تنش هایی که اخیراً امریکا در منطقه پدید آورده است، شرایط بلاتکلیفی، ترس و سردرگمی را برای فعالان بازار سهام به وجود آورده است.

وی ادامه داد: این موضوع سبب شده است که ضمن خروج نقدینگی تا حدودی از انرژی جنبشی بازار کاسته شود.

نادی قمی خاطرنشان کرد: بدون در نظر گرفتن این موضوعات که در جای خود بسیار با اهمیت است، به نظر می رسد که می توان دلایل متعددی را برای توصیه به خرید سهام عنوان کرد.

وی در بیان این دلایل اظهار داشت: نخست اینکه سود سال ۱۳۹۷ شرکت ها به مدد رشد نرخ ارز و بالا رفتن قیمت مواد خام در بازارهای جهانی، مطلوب بوده ، به نحوی که پیش بینی می شود سود شرکت های بورسی و فرابورسی بالغ بر ۱۴۰ هزار میلیارد تومان (بدون در نظر گرفتن زیان شرکت های زیان ده بازار) شود.

مدیرعامل تامین سرمایه نوین توضیح داد: این در حالی است که در نیمه اول سال ۱۳۹۷ دولت از پذیرش قیمت های بازاری ارز سرباز می زد و شرکت ها ناچار بودند محصولات خود را بر اساس قیمت ارز ۴۲۰۰  تومانی عرضه کنند.

به گفته نادی، چنانچه قیمت جهانی مواد خام (نفت، فلزات و محصولات پتروشیمی) در سال ۱۳۹۸ همچنان در سطح بالا بماند، با توجه به جهش قیمت ارز در سامانه نیما در ابتدای سال ۱۳۹۸، می توان انتظار داشت که سود شرکت های بورسی و فرابورسی به ۱۷۵ هزار میلیارد تومان برسد. در صورت فروکش کردن تنش ها، این سودآوری بسیار بیشتر خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: با عنایت به اینکه در فصل برگزاری مجامع شرکت ها هستیم و با توجه به روند تقسیم سود ۸۰ درصدی بازار، P/E  بازار سهام حدود ۵ مرتبه برآورد می شود که با اعداد و ارقام  تاریخی آن فاصله دارد.

نادی قمی با اشاره به اینکه ارزش دلاری بازار سهام در ابتدای سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۰۸ میلیارد دلار و قیمت دلار در بازار آزاد ۴۹۰۰ تومان بود، گفت:  چنانچه فرض کنیم ارزش دلاری بازار سهام باید حفظ شود و آن را در میانگین قیمت نیمایی یا آزاد دلار ضرب کنیم، ارزش بازار سهام پتانسیل رشد بین ۵ تا ۶۰ درصد را دارد.

وی افزود:  از طرف دیگر اگر رشد بازار سهام را با رشد قیمت ها در بازار مسکن، ارز، طلا، اتومبیل و حتی کالاهای عمومی مقایسه کنیم، حاکی از جا ماندن این بازار از سایر بازارها است. بنابراین احساس جا ماندن از سایر بازارها که در عموم فعالان بازار سهام مشاهده می شود یک پتانسیل قوی برای رشد بالقوه بازار ایجاد می کند.

مدیرعامل تامین سرمایه نوین در پایان خاطرنشان کرد: به هر حال برای سرمایه گذاری در بازار سهام باید به ریسک های پیش رو توجه کرد و البته توجه داشت که رشد بازار سهام یک رشد اسمی است و در نتیجه کاهش ریسک ها یا افزایش بهره وری و توسعه بازار فروش نیست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه