چین

لحن محکمی که مقامات چینی در گفتگوهای تجاری خود با آمریکا انتخاب کرده اند، نشان از آن دارد که ادامه گفتگوها منوط به کوتاه آمدن واشنگتن از مواضع قبلی خود است. اگر چنین نشود، به نظر می رسد این جنگ فرسایشی تجاری بین دو کشور در آینده ای نزدیک به پایان نرسد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، گفتگوهای تجاری چین و آمریکا، در پی دستور افزایش تعرفه کالاهای چینی از طرف واشنگتن و اقدامی متقابل از جانب پکن، وارد فازی جدید شده است. هر دو طرف یکدیگر را به نقض تعهدات خود در جریان مذاکرات محکوم می کنند و تعرفه بسیاری از کالاهای طرف مقابل را افزایش داده اند.

رویترز به نقل از سخنگوی وزارت خارجه چین لو کانگ گفته است که پکن همیشه به دنبال رفع اختلافات خود با آمریکا از طریق گفتگو و تشریک مساعی بوده است، "اما به خاطر یک سری کارهایی که طرف آمریکایی در حین مذاکرات تجاری انجام داد، ما به این نتیجه رسیدیم که گفتگوها اگر خلوص نیت در میان نباشد، بی معنا خواهد بود. "

شبکه سی ان بی سی آمریکا به نقل از منابعی که نامشان را فاش نکرد گزارش داد که گفتگوها در حال حاضر متوقف شده و فعلا خبری از برگزاری دور بعدی مذاکرات نیست.

آمریکا این هفته با قرار دادن شرکت هواوی چین در لیست سیاه تجاری، خشم پکن را برانگیخت و باعث شد چینی ها موضعی سخت در گفتگوهای خود با واشنگتن اتخاذ کنند.

هنوز چین اعلام نکرده که اقدام اخیر آمریکا را چگونه پاسخ خواهد داد، گرچه زمزمه هایی در رسانه های چین به گوش می رسد که چین در برابر فشارها سر خم نمی کند. در رسانه های دولتی چین آمده است که "جنگ تجاری نمی تواند چین را پایین بکشد، بلکه برعکس، موجب می شود که مقاومتر شویم."

 بازارهای جهانی که که این هفته انتظار اخباری خوش از دور بعدی مذاکرات تجاری دو غول اقتصادی جهان داشتند روز جمعه کاملا نا امید شدند. ارزش سهام پایین آمد و ارزش یوان نیز در برابر دلار به پایین ترین سطح خود در پنج ماه اخیر رسید. اوراق بدهی دولتی آمریکا نیز بالاتر معامله شدند.

تنشهای تجاری و ناامیدی از ادامه گفتگوها بین واشنگتن و پکن ترس زیادی در میان سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است. در صورت عدم توافق دو کشور بر سر اختلافات تجاری، بیم آن می رود که بخش عرضه اقتصاد جهانی دچار صدمات شدیدی شود، و در نهایت رشد اقتصاد جهانی کندتر و کندتر شود.  

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل