احمدیان

برای رونق تولید در صنعت پلاستیک نیازمند برطرف شدن موانع تولید و یاری دولت در این رابطه هستیم.

این کارشناس حوزه پلاستیک ضمن بیان مطلب بالا در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: صنعت پلاستیک بعد از صنعت آهن از اهمیت بالایی برخوردار بوده و از صنایع مهم دنیای امروز است؛ از این رو و به لحاظ وجود منابع نفتی مناسب در کشور، پتانسیل خوبی در زمینه رشد این صنعت برای ما وجود دارد.

وی در خصوص وضعیت فروش صنایع  پلاستیک در سال گذشته بیان کرد: اعضای اتحادیه از طریق بورس کالا به تهیه مواد اولیه مورد نیاز خود برای تولید محصولات پلاستیکی می‌پردازند. در این راستا، صنعت پلاستیک نسبت به برنامه خریدی که تولیدکنندگان از بورس کالا دارند، مناسب بوده است، هرچند که در چند ماه آخر سال مشکلاتی در این خصوص وجود داشت؛ اما اکثر تولیدکنندگان از طریق این بازار کالایی به تهیه مواد خود پرداختند. شایان ذکر است، حدود ۳۲ تعاونی در این صنعت وجود دارند که برخی از آنها در تهران هستند و از این طریق به تهیه مواد اولیه مورد نیازشان می‌پردازند.

احمدیان در خصوص مشکلات موجود تصریح کرد: تعاونی‌ها باید اطلاعات خود را برای برنامه‌ریزی‌های جدید عرضه‌ها در بورس کالا به روز رسانی می‌کردند اما روند آن طولانی شد و مشکلاتی ایجاد کرد.

وی هدف از به روز رسانی تعاونی‌ها را منظم شدن خریدها دانست و بیان کرد: انتظار می‌رفت این روند سریعتر انجام شود، اما با کندی پیش رفتن آن در رساندن مواد اولیه به تعاونی‌ها تاخیر افتاد؛ پیرو این موضوع هنوز خرید تعاونی‌ها در سال ۹۸ شروع نشده است، اما احتمال می‌رود که درخرداد ماه این روند تکمیل و خریدها انجام شود.

رییس تعاونی صنف پلاستیک تهران در راستا با هدف رونق تولی، انجام این مهم را با رعایت برخی پارامترها عملی دانست و افزود: از جمله این پارامترها برداشته شدن «موانع تولید» است. این موانع در مجلس شورای اسلامی تصویب و نهایی شده است، اما هنوز کاملا اجرایی نشده است و ما با موانع تولید رو به رو هستیم؛ امیدوارم در سال ۹۸ که با شعار رونق تولید همراه است، بخش تولید با شرایط بهتری همراه باشد به طوریکه این بخش شاهد رونق باشد.

وی از موانع تولید به موضوع مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: قرار بود این مالیات از دوش تولیدکننده برداشته شود اما متاسفانه هنوز این اتفاق رخ نداده است؛ همچنین هنوز پرداخت مالیات برای برخی از قشرهای تولیدکننده سنگین است و آنها توان پرداخت آن را ندارند.

احمدیان، بیمه تامین اجتماعی را یکی دیگر از مسایل پیش روی تولیدکننده‌ها دانست و افزود: پرداخت یک سوم از حقوق کارگران (حدود ۳۰ درصد) برای پرداخت بیمه تامین اجتماعی، سنگین است؛ بنابراین با برطرف شدن چنین موانعی، امکان رونق در بخش تولید بهتر فراهم می‌شود.

این مقام مسئول در پایان گفت: برای پیشرفت در صنعت پلاستیک نیازمندیم تا مانند دیگر کشورهای در حال پیشرفت به تولیدکنندگان بهای بیشتری بدهیم و در این راستای به برطرف کردن موانع تولید بپردازیم؛ در صورت ایجاد شدن این شرایط تازه به نقطه شروع خواهیم رسید. به نظر من برای رونق تولید نیاز به کمک دولت بیش از پیش وجود دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس كالا