کد خبر 57392
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱
بازار

بازارهای آسیا روز دوشنبه پس از چند روز فشار روانی و کاهش قیمت‌ها نفس راحتی کشیدند. عمده‌ترین دلیل افت سهام در آسیا افزایش تنش بین چین و آمریکا بر سر اختلافات تجاری آنها بود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا) و به نقل از رویترز، شاخص آسیا پاسیفیک به جز ژاپن ۰.۶ درصد رشد کرد، که نشانگر رشدی ملایم در بازارهای منطقه بود. بازارهای آسیا روز جمعه پایین‌ترین ریزش هفتگی خود، از ۲۴ ژانویه امسال، را تجربه کرده بودند.

روز دوشنبه، سهام استرالیا حال و روز بهتری داشت و با ۱.۷ درصد رشد، سیگنال مثبتی نسبت به بُرد ائتلاف ملی لیبرال راست گرا در انتخابات آن کشور نشان داد.

انتخابات در هند نیز موجب رشد ۲.۴ درصدی بازار آتی BSE آن کشور شد. روپیه نیز کمی قوت گرفت. رویترز می گوید رشد اخیر در هند به دلیل نظرسنجی‌هایی است که نخست وزیر نارندرا مودی را برنده احتمالی انتخابات پیش رو نشان می دهد.

شاخص اصلی در بازارهای کره جنوبی و تایوان نیز به ترتیب ۰.۶ درصد و ۰.۳ درصد رشد کرد.  

قراردادهای آتی در شاخص اس اند پی ۵۰۰ آمریکا هم وضع خوبی داشت و با ۰.۳ درصد افزایش، بخشی از زیانهای روز جمعه خود را جبران کرد.

جیم مک-کافرتی، مدیر پژوهش‌های سهام در شرکت کارگزاری نومورای ژاپن، به رویترز گفت، "ما چند روز پرتلاطم را به دلیل گمانه‌زنی‌های منفی از آینده جنگ تجاری آمریکا و چین از سر گذراندیم. فکر می کنم اخباری که آخر هفته به ما رسید نشان می دهد که ترامپ نسبت به بحث تعرفه‌ های جهانی موضعی نرم تر اتخاذ کرده است."

آمریکا روز جمعه اعلام کرد که تعرفه‌هایی که بر فولاد صادراتی کاناد اعمال داشته را ملغی خواهد کرد. این تصمیم آمریکا موجب شد بلافاصله وزیر خارجه کانادا قول دهد که پیمان جدید تجاری آمریکای شمالی را تایید خواهد کرد، پیامی که واشنگتن در انتظار آن بود.

مک-کافرتی گفت، "من فکر می کنم مردم حدس می زنند احتمالا استراتژی مشابهی نیز در مورد تعرفه‌ها در آسیا به کار گرفته خواهد شد."

اما این خوش‌بینی دست‌کم در روز دوشنبه باعث نشد که شاخص سهام بزرگترین شرکتهای چینی به میزان یک درصد فرو نریزد.

اما در ژاپن وضع بهتر بود. شاخص نیکی ۰.۳ درصد افزایش یافت و این افزایش بیشتر به دلیل گزارشی بود که سرعت رشد سومین اقتصاد جهان را در سه ماهه اول سال جاری سریعتر از آنچه پیش‌بینی شده بود نشان می داد.

رشدهای اخیر بازارهای سرمایه اما، شکننده ارزیابی می شوند چراکه جنگ تجاری آمریکا و چین همچنان رو به وخامت است و اقدام هفته پیش آمریکا مبنی بر گنجاندن اسم یکی از بزرگترین شرکتهای تکنولوژی چینی – هواوی – در لیست سیاه تجاری، وضع را وخیم‌تر نیز کرده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل