هوآوی

دولت آمریکا به طور موقت محدودیت‌هایی را که بر شرکت تکنولوژی هواوی اعمال کرده بود کاهش داده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا) و به نقل از رویترز، وزارت تجارت آمریکا به هواوی اجازه خواهد داد که قطعات ساخت آمریکا را به مدت سه ماه دیگر خریداری کند تا آن شرکت بتواند شبکه‌های فعلی خود را حفظ کرده و نرم‌افزارهای فعلی را دست مشتریان خود دارد به روز رسانی کند.

هواوی، که بزرگترین سازنده تجهیزات مخابراتی در جهان است، هنوز از خرید بسیاری از قطعات الکترونیکی ساخت آمریکا برای تولید محصولات جدید محروم است، و احتمالا مجوزهای خرید قبلی آن شرکت نیز دیگر تمدید نخواهد شد.

دولت آمریکا گفته است که اعمال محدودیت‌ها بر غول چینی به علت فعالیت‌هایی بوده که آمریکا آنان را برخلاف منافع امنیت ملی یا سیاست خارجی خود می داند.

وزیر تجارت آمریکا، ویلبور راس، در بیانیه که روز دوشنبه منتشر شد اعلام کرد که اقدام اخیر آمریکا برای کاهش موقت محدودیت‌ها  فقط به آن دلیل است که به خریداران تجهیزات ساخت هواوی فرصتی بدهد تا ظرف مدت کوتاهی آن تجهیزات را با محصولاتی از شرکت‌های دیگر جایگزین کنند.

وی گفت، "به طور خلاصه، این مجوز اجازه می دهد تا کسانی که در حال حاضر از موبایل‌های تولیدی هواوی یا پهنای باند روستایی آن شرکت استفاده می کنند، خدمات مورد اشاره را تا مدتی دریافت کنند."

این مجوز که تا ۱۹ آگوست سال جاری اعتبار دارد به هواوی هشدار می دهد که زنجیره تامین آن شرکت ممکن است عواقب فوری، گسترده و غیرقابل پیش‌بینی برای مشتریانش ایجاد کند.

اما بنیانگذار هواوی، رن ژنگفی، روز سه شنبه اعلام کرد که این اقدامات آمریکا هیچ تاثیری بر شرکت نخواهد داشت و مدیران هواوی مدت‌هاست که برای چنین سناریویی آماده بوده اند.

وی در گفتگویی با شبکه تلویزیونی سی سی تی وی گفت، "دولت آمریکا توانایی ما را دست کم گرفته است."

وی تاکید کرد که هواوی با دولت آمریکا، و نه با شرکت‌های آمریکایی، مشکل دارد. او در ادامه گفت که هواوی قادر است چیپ‌هایی را که از آمریکا وارد می کند تولید کند اما این بدان معنا نیست که این شرکت توقف آنی خرید چیپ‌های آمریکایی را دارد.

وزارت تجارت آمریکا گفته است که بعد از یک دوره ۹۰ روزه ارزیابی خواهد کرد که آیا لازم است کاهش محدودیت‌ها تمدید شود، یا خیر.

روز پنج شنبه، وزارت تجارت آمریکا هواوی و ۶۸ شرکت وابسته به آن را به لیست سیاهی وارد کرد که بر اساس آن داد و ستد شرکت‌های آمریکایی با آن شرکت ممنوع می شود.  

آمریکا ادعا کرده که هواوی در یک سری از عملیات بانکی غیرقانونی دست داشته است تا بتواند محصولات و خدماتی که واشنگتن صادرات آنها را به ایران ممنوع کرده بود را به تهران بفروشد. هواوی چنین ادعایی را رد کرده است.

به گزارش رویترز، شرکت آلفابت گوگل همکاری با هواوی را معلق کرده است. آن شرکت پیش از این سخت افزار، نرم افزار و خدمات فنی به هواوی صادر می کرد.

از مجموع ۷۰ میلیارد دلار خریدی که هواوی در سال ۲۰۱۸ انجام داد، ۱۱ میلیارد دلار به جیب شرکت‌های آمریکایی رفته است که برای هواوی چیپ‌های چهارهسته ای و دیگر قطعات را تولید می کردند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل