تولید

مدیرعامل کارگزاری توسعه سرمایه دنیا معتقد است که در سال رونق تولید به هر میزان عرضه مواد اولیه و کالاهای واسطه ای در بورس کالا بیشتر شود، شفافیت و اطمینان از تامین مواد اولیه برای تولید افزایش می یابد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، حسنعلی بشارت احسانی در گفتگو با خبرگزاری میزان به  شفافیت مطلوب معاملاتی در حوزه کالاهای واسطه ای و مواد اولیه مصرفی صنایع تولیدی در بورس کالا اشاره کرد و افزود: اثرات معاملات بورس کالا در اقتصاد در رونق تولید و رشد اقتصادی و افزایش درآمد در سطح ملی نمود پیدا می کند؛ در مقابل بازارهای غیر رسمی به دلیل نبود شفافیت، عاملی برای دامن زدن به التهاب ها هستند. 

پتانسیل بورس کالا در تامین مالی کم هزینه برای صنایع
وی با اشاره به امکان تبدیل به اوراق بهادار کردن دارایی ها و تامین مالی صنایع و واحدهای تولیدی از بستر بورس کالا اظهار کرد: امکان تامین مالی صنایع و بهره گیری از اوراق مبتنی بر کالا از طریق بازار سرمایه باید بیشتر از تامین مالی از بستر بازار پول مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال روش ها و ابزارهای مالی نوین قابل استفاده در بورس کالا می تواند به کاهش هزینه های صنایع و تامین مالی سریع تر آنها کمک کند و با توجه به پتانسیل ها و ظرفیت های موجود در این بازار، جای توسعه زیادی در خصوص استفاده از این اوراق برای صنایع وجود دارد.

سه اقدام متمایز سال ۹۷
بشارت احسانی متمایزترین اقدامات بورس کالا در سال ۹۷ را برداشتن سقف رقابت قیمت ها، ایجاد شفافیت در قیمت ها و نیز راه اندازی معاملات قراردادهای آتی و اختیار معامله زعفران عنوان کرد.
وی در خصوص راه اندازی و توسعه بازار قراردادهای اختیار معامله روی محصول زعفران گفت: این ابزار معاملاتی در بورس های کالایی دنیا ابزاری رایج، کاربردی و فعال است، اما در ایران ابزاری جدید محسوب می شود؛ از این رو آشنایی با مکانیسم معاملات آن و توسعه این ابزار زمان بر بوده و لازم است آموزش های کافی به فعالان حوزه اقتصادی و معامله گران ارایه شود تا افراد با مزایا و کارکردهای این ابزار آشنا شوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس كالا