سفیر چین در آمریکا

چوی تیانکای،سفیر چین در آمریکا گفته است که پکن آماده از سرگیری گفتگوهای تجاری با واشنگتن است اما همزمان مذاکره کنندگان آمریکایی را متهم کرده که مدام نظرشان را در حین مذاکرات تغییر می دهند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، از آخرین دور گفتگوها که دهم ماه می در واشنگتن برگزار شد هنوز هیچ مقامی زمان بندی مشخصی برای دور بعدی گفتگوهای تجاری اعلام نکرده است. درست در همان روزی که آخرین دور مذاکرات در حال برگزاری بود رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ تعرفه کالاهای وارداتی چین – به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار – را از ۱۰ دلار به ۲۵ دلار افزایش داد و تهدید کرد که مابقی کالاهایی که از چین وارد آمریکا می شوند نیز به زودی مشمول افزایش تعرفه‌ خواهند شد.

جنگ تجاری دو طرف از هفته پیش که آمریکا شرکت هواوی چین را وارد لیست سیاه تجاری خود کرد شدت گرفته است، چراکه اقدام آمریکا سبب خواهد شد تا غول تکنولوژی چینی در زنجیره تامین قطعات خود دچار مشکلاتی جدی شود.

شرکت دیگری از چین نیز ممکن است به زودی توسط دولت آمریکا تحریم شود. رویترز به نقل از روزنامه نیویورک تایمز نام این شرکت را هیک ویژن اعلام کرده است، شرکتی که تولیدکننده تجهیزات نظارت تصویری و دوربین‌های مدار بسته است.

تحریم آمریکا موجب خواهد شد تا شرکت مورد اشاره نتواند از تکنولوژی آمریکایی برای تولید محصولاتش استفاده کند. افشای این خبر باعث ریزش ۱۰ درصدی سهام این شرکت در شاخص اصلی بورس شن ژن در هنگ کنگ شد.

مذاکرات طولانی تجاری آمریکا و چین از اوایل ماه می به بن‌بست رسیده است و هر یک از طرفین دیگری را متهم به کوتاهی در انجام تعهداتشان می کند.

رویترز به نقل از سفیر چین گفته است، "چین برای رسیدن به نتیجه، آماده ادامه گفتگوها با همکاران آمریکایی خود است. درهای گفتگو از جانب ما همچنان گشوده است."

چوی، طرف آمریکایی را متهم به "تغییر دائم موضع" در گفتگوها کرده است. وی گفته که مذاکره‌کنندگان آمریکایی به ناگهان میز مذاکره و همه توافقات موقت را ترک می کردند.

به گفته او، "کاملا واضح است که طرف آمریکایی نظرات خود را دائما تغییر می داده و توافقاتی که می رسیدیم پایبند نبوده است. ولی ما همچنان به آنچه توافق کرده ایم پایبندیم. این آمریکا است که مرتب نظر خود را عوض می کند."

اختلافات تجاری دو کشور و بالا گرفتن تنش بین مقامات ارشد آمریکایی و چین در هفته های اخیر فشار زیادی بر شرکت‌های دو طرف وارد کرده است. اتاق بازرگانی آمریکا و چین در واشنگتن می گوید طبق یک نظرسنجی که پس از افزیش تعرفه‌ بین اعضای اتاق انجام شد، اکثر شرکت‌ها با موانع زیادی از قبیل افزایش بازرسی‌های دولتی، کندی تسویه حساب های گمرکی و کندی مراحل اخذ تایید برای مجوزهای تجاری روبرو شده اند. تقریبا سه چهارم افرادی که در این نظرسنجی شرکت کرده اند گفته اند که افزایش تعرفه‌ها به کسب و کار آنان لطمه زده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل