دانشگاه علامه

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) در نظر دارد، روزهای شنبه هر هفته به معرفی پایان‌نامه‌های مرتبط با بازارسرمایه و انعکاس آخرین یافته‌های دانشگاهی در این حوزه بپردازد. براین اساس، طی روز جاری به معرفی پایان‌نامه «مهسا قربانی بوانی» می‌پردازیم. این تحقیق در بهار ۹۸ به مشاوره حسین عبده تبریزی در مقطع دکتری مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی دفاع شده است.

به گزارش (سنا)، سرمایه‌گذاری‌ ریسک‌پذیر در رشد کمی و کیفی کارآفرینی‌ اثر مستقیم دارد. زیست‌بوم نوآوری کشور بدون تأمین مالی مناسب عملکرد موفقی نخواهد داشت. براین اساس، هدف اصلی این تحقیق دستیابی به الگوی توسعه سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر در ایران بوده و در سه بخش اجرا شده است. که در ادامه چکیده آن از نظر می‌گذرد.

در بخش نخست با هدف دستیابی به الگو عمومی توسعه صنعت به ‌وسیله رویکرد کیفی و به شیوه نظریه داده بنیاد بر اساس مدل پارادایمی اشتراوس اجرا شد سپس با استفاده از مصاحبه ‌های عمیق  داد ه تا با ۱۲ نفر به اشباع رسید.

روش تحقیق

جهت تحلیل داده‌ها از روش مقایسه مداوم در طی سه مرحله کدگذاری باز، محوری و انتخابی استفاده‌شده است. نرم‌افزار تجزیه ‌و تحلیل اطلاعات نرم‌افزار اتلس تی. آی ۸ بوده است. تجزیه‌وتحلیل داده ها نشان داد که الگوی عمومی توسعه صنعت سرمایه‌گذاری ریسک پذیر در ایران دارای شش مؤلفه: سیاست‌ های دولت، نوسازی اقتصادی و نظام  مالی کارآمد، نیروی انسانی متخصص و عوامل رفتاری، زیرساخت های اطلاعاتی، فرهنگی، قانونی–حقوقی و همچنین توسعه صنعت است.

 جهت بررسی اعتبار الگوی عمومی، بر اساس قضایای نظری به‌دست‌آمده ۵ فرضیه اصلی تدوین شد و با استفاده از نرم‌افزار اسمارت پی ال اسدر جامعه مورد آزمون و تأیید قرار گرفت. نتایج حاصل اعتبار الگوی عمومی به ‌دست‌آمده را نشان داد. در مرحله سوم با رویکرد کیفی و همان روش تحقیق بخش اول فاز کیفی یک مطالعه آسیب‌شناسی باهدف فهم دلایل عدم توسعه‌یافتگی صنعت انجام شد سپس عوامل تخصصی مؤثر بر توسعه صنعت سرمایه گذاری ریسک پذیر احصا شد و به طبقات اصلی قبلی یک طبقه با عنوان پیامدهای توسعه صنعت در کشور اضافه شد، سپس عوامل تخصصی مؤثر بر توسعه این صنعت احصاء شد.

تجزیه و تحلیل داده‌ها

 این بخش از تحقیق به ‌وسیله مصاحبه با ۲۵ نفر اشباع شد. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها نشان داد که الگوی تخصصی توسعه صنعت سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر در ایران دارای ۲۴ مؤلفه به شرح زیر است:

مقوله علی: به‌کارگیری روش‌های تأمین مالی کارآمد در صنعت، ایجاد و توسعه و بهره‌مندی از  ابزارها و نهادهای مالی حرفه‌ای مطابق با نیازمندی صنعت، آموزش مستمر خودتوانمندساز فعالان درگیر در صنعت، رفع موانع حقوقی و قانونی صنعت، اجرای سیاست‌های اصلاحی مستقیم دولت در صنعت، اجرای سیاست‌های حمایتی و تشویقی مستقیم دولت در صنعت، مقوله محوری توسعه صنعت سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر (ساختار توسعه‌یافته صنعت، نمایش عملکرد توسعه‌یافته).

 مقوله زمینه‌ای: اصلاح ساختار اقتصادی، ایجاد بازار مناسب، ابزارسازی و بازاریابی و حفظ بازار موجود، حرکت به سمت دانشگاه کارآفرین، ایجاد زیرساخت‌های اطلاعاتی، اجرای سیاست‌ها و مداخلات غیرمستقیم دولت (سیاست‌های اصلاحی غیرمستقیم و سیاست‌های حمایتی و تشویقی غیرمستقیم دولت).

 راهبردها: اصلاح ساختار صنعت سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر (مالی، محیطی، نیروی انسانی و…)، برنامه‌ریزی جهت دستیابی به ایده‌های باکیفیت در صنعت، به‌کارگیری شیوه‌های ارزیابی و انتخاب حرفه‌ای طرح‌ها و شرکت‌ها جهت سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر، به‌کارگیری شیوه‌های مدیریت حرفه‌ای در صنعت، به‌کارگیری استراتژی‌های خروج مناسب در صنعت، انتخاب و به‌کارگیری روش‌های تامین  مالی متناسب و کارآمد در صنعت.

 شرایط مداخله‌گر: مدیریت رفتار بازیگران صنعت، ایجاد و گسترش زیرساخت‌های فرهنگی، ایجاد تحول آموزشی در دوران کودکی.

 پیامدها: افزایش تولید ناخالص داخلی ناشی از سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر در طرح‌های دانش‌بنیان و فناورانه، نقش آفرینی فناوری در اقتصاد ملی است. در مرحله بعد با مقایسه نتایج این تحقیق و پیشینه به ۳۲ عامل جدید رسیدیم که در تحقیق حاضر به آن اشارهای نشده بود. نهایتاً این عوامل به الگو تخصصی اضافه شد و الگو جامع توسعه صنعت سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر ارائه شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری