خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

شیوهنامه عرضه نفتخام و میعانات گازی در بورس انرژی ابلاغ شد

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، مستند به تکلیف مندرج در بند (و) تبصره (۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۸، شیوه‌نامه نحوه عرضه نفت خام و میعانات گازی در رینگ صادراتی بورس انرژی را ابلاغ کرد.

مشاهده کل خبر

اقداماتی کم نظیر در فرهنگ سازی بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بررسی اقدامات انجام شده در معاونت های این سازمان در سال گذشته و اثرات آن در سال جدید به "سنا" گفت: در حوزه بازار یکی از مهم ترین اقدامات انجام شده بحث حاکمیت شرکتی بود که اصول آن در سال گذشته تدوین و ابلاغ شد و در سال ۹۸ اجرایی می شود. دکتر شاپور محمدی در خصوص ارتقاء مباحث فرهنگ سازی گفت: جشنواره بورس و رسانه که ارتباط بسیار خوبی را بین حوزه روابط عمومی و اطلاع رسانی و رسانه ها ایجاد کرده است یکی از اتفاقات بسیار مهمی است که توانسته موجب تعامل بیشتر در این زمینه باشد. این جشنواره در واقع یک رویداد یونیک است که بورس و رسانه را در کنار هم قرارداده تا اثرات فرهنگی حوزه رسانه را ارزیابی کنند.

مشاهده کل خبر

برخورد با افشای نادرست اطلاعات در بورس

دکتر شاپور محمدی گفت: از سال ۹۴ افشای مستقیم اطلاعات شرکت ها در دستورکار سازمان بورس قرار گرفت و مدیران شرکت های تولیدی اطلاعات خود را مستقیما از طریق توکن بر روی کدال قرار می دهند و به این صورت دسترسی مردم به اطلاعات یکسان است البته ممکن است قبل از اینکه این اطلاعات بر روی کدال قرار بگیرد عده ای از این اطلاعات خارج از حوزه بازار برخوردار باشند که در صورت نشر نادرست این اطلاعات با آنها برخورد می شود. ­رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه تعداد دفعات افشای اطلاعات در کشور ما بسیار مناسب است، گفت: در این زمینه ما از بسیاری از کشورهای پیشرفته جلوتر هستیم اما کیفیت افشای اطلاعات در کنار تعداد دفعات افشای اطلاعات بسیار مهم است و امسال یکی از برنامه های سازمان بورس این است که کیفیت افشای اطلاعات را افزایش دهد و این کار را از طریق بازنگری آیتم هایی که در صورت های مالی است با همکاری سازمان حسابرسی و انجمن حسابداران رسمی انجام می دهیم.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه محل تامین مالی بخش واقعی اقتصاد است

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، بازار سرمایه را محلی برای تجهیز منابع مالی برای بخش واقعی اقتصاد دانست که تولید را در کشور رونق می دهد. عباس آرگون توضیح داد: سرمایه در گردش در شرکت ها همچنین نشان دهنده سلامت مالی شرکت بوده و یکی از عوامل اثر بخشی در شرکت ها  قدرت نقدینگی آنهاست  که مدیریت سرمایه در گردش به جهت تاثیرگذاری بر ارزش شرکت از اهمیت بالایی برخوردار است.

مشاهده کل خبر

موافقت کمیته فقهی بورس با فروش تعهدی

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار از موافقت این کمیته با طرح پیشنهادی فروش تعهدی خبر داد. مجید پیره، دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار درباره مصوبات آخرین جلسه کمیته فقهی سازمان بورس اظهار داشت: جلسه اخیر کمیته فقهی با موضوع جمع‌بندی راهکار جایگزین فروش استقراضی در محل سازمان بورس برگزار شد. قرارداد فروش استقراضی یکی از قراردادهایی است که در بازارهای سرمایه متعارف در دنیا کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشاهده کل خبر

«اوراق اجاره» بیشترین اوراق منتشر شده در سال ۹۷ / دستورالعمل انتشار «اوراق وکالت» در دستور کار

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی گفت: از ویژگی های اصلی تامین مالی در اقتصاد ایران، بانک محور بودن نظام تامین مالی و نقش پررنگ بازار پول در این فرآیند است. به عبارتی دیگر نخستین و شاید تنها گزینه‌ اکثر مدیران برای تامین مالی پروژه ها و شرکت ها استفاده از تسهیلات بانک ها و مؤسسات اعتباری است و تامین مالی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، منابع پیش­ بینی شده دولت و در نهایت تامین مالی از طریق بازار سرمایه در اولویت های بعدی قرار دارند؛ این در حالی است که بازار سرمایه با جمع آوری سرمایه‌ های خرد و کلان قادر است تا در تجهیز منابع بنگاه‌های تولیدی و خدماتی کشور نقش مهمی ایفا ‌کند. مهسا رادفر اوراق مرابحه را به عنوان پرکاربردترین ابزار مالی در جهت تامین مواد و کالا که یکی از اقلام اصلی سرمایه در گردش مورد نیاز بنگاه‌ها نام برد و تصریح کرد: در فرایند انتشار این اوراق، منابع مورد نیاز برای خرید کالا با انتشار اوراق جمع آوری شده سپس مواد و کالای مورد نیاز خریداری و به صورت فروش اقساطی در اختیار بنگاه اقتصادی قرار می‌گیرد.

مشاهده کل خبر

بازار بدهی در ایران جوان و جذاب است

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک مسکن، بازار بدهی را در بازار سرمایه ایران بسیار جوان توصیف کرد و گفت: علی رغم عمر کوتاه بازار بدهی، این بازار توانسته است طیف وسیعی از سرمایه گذاران را به خود جذب کند. سید محسن فاضلیان اظهار داشت: نظام تامین مالی بانک پایه و بازار پایه دو نظام مهم تامین مالی در اقتصادهای کشورها هستند و اینکه بازار سرمایه بتواند جایگاه بانک را در تامین مالی اقتصاد بگیرد، برای یک نظام اقتصادی که به صورت سنتی بانک پایه بوده است - حداقل در کوتاه مدت و میان مدت - بسیار دور از ذهن خواهد بود.

مشاهده کل خبر

پتانسیل قوی برای رشد بالقوه بازار سرمایه

به گفته مدیرعامل تامین سرمایه نوین، ارزش دلاری بازار سهام در ابتدای سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۰۸ میلیارد دلار و قیمت دلار در بازار آزاد ۴۹۰۰ تومان بود. چنانچه فرض کنیم ارزش دلاری بازار سهام باید حفظ شود و آن را در میانگین قیمت نیمایی یا آزاد دلار ضرب کنیم، ارزش بازار سهام پتانسیل رشد ۵ تا ۶۰ درصد را دارد. ولی نادی قمی عنوان کرد: اگر رشد بازار سهام را با رشد قیمت‌ها در بازار مسکن، ارز، طلا، اتومبیل و حتی کالاهای عمومی مقایسه کنیم، حاکی از جا ماندن این بازار از سایر بازارها است. بنابراین احساس جا ماندن از سایر بازارها که در عموم فعالان بازار سهام مشاهده می شود، یک پتانسیل قوی برای رشد بالقوه بازار ایجاد می کند.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه، دروازه تولید

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه را بهترین روش تامین مالی بنگاه های اقتصادی دانست و گفت: بورس دروازه رونق تولید است. احمد اشتیاقی با اشاره به سال رونق تولید اظهار داشت: اکنون، بهترین زمان بهره برداری از ظرفیت های بازار سرمایه در تامین مالی کم هزینه و بلند مدت بخش مولد اقتصاد است. چراکه بانک ها نیز با کمبود جدی منابع برای اعطای تسهیلات مواجهند و در این شرایط بازار سرمایه به عنوان اصلی ترین رکن بازار بدهی می تواند نقش آفرینی تاریخی کند.

مشاهده کل خبر

صادرات با ریسک های سیاسی متوقف نمی شود

به گفته یک عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، تاثیر ریسک های سیاسی بر فضای اقتصاد کشور کاهش یافته و تحریم های جدید نیز نهایتا می توانند تا حدودی هزینه صادرات را افزایش دهند، اما هرگز قادر به توقف آن نخواهند بود. رضا طالبلو در پاسخ به این سوال که آیا ریسک های سیاسی را اکنون می توان پایان یافته تلقی کرد یا خیر، گفت: یک ریسک کل جهانی وجود دارد که همچنان امکان به رکود کشاندن اقتصادهای بزرگ را دارد؛ علاوه بر این تنازعاتی که بین اقتصادهای بزرگی چون امریکا و چین و اروپا در جریان است، می تواند تا حدودی نرخ رشد را در این مناطق دچار مشکل کند.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه، بازار بی رقیب

مدیرعامل سرمایه گذاری دانایان پارس، بازار سرمایه را در میان مدت و بلند مدت بازاری بی رقیب توصیف کرد و گفت: این بازار از بسیاری از جهات برای سرمایه گذاران نسبت به دیگر بازارها امن تر است. شهاب الدین شمس با بیان اینکه بازارهای موازی هرکدام ریسک های مخصوص به خود را دارند، اظهار داشت:بازار سرمایه قادر است ظرفیت های کسب بازده را به صورت روشن تری بازتاب دهد و به نظر می رسد آن بازدهی که از بازار سرمایه به دست می آید، در بازارهای دیگر به سادگی به دست نیاید.

مشاهده کل خبر

توان بازار برای رشد در ماه های آتی/گشایش های اقتصادی در انتظار بازار سرمایه است

یک کارشناس بازار سرمایه و تحلیل گر بازار در خصوص ریسک های موجود در بازار سرمایه عنوان داشت: با توجه به ریسک های سیاسی موجود، توزیع سرمایه، و ورود و خروج آن از بازار سرمایه یک توزیع غیر متقارن را ایحاد کرده است یعنی سرمایه به راحتی از بازار، خارج می شود اما به سختی وارد می شود.ظرف دو هفته اخیر مشاهده شد که با کوچک ترین تنش سیاسی، سرمایه از بازار خارج می شود و ورود مجدد آن نیازمند بسترسازی و زمینه سازی مثبت است. امیر علی امیرباقری با اشاره به واکنش سهامداران نسبت به اتفاقات سیاسی بیان داشت: سهامداران نسبت به اتفاقات اخیر دچار یک بیش واکنش شده اند و علیرغم اینکه التهاب فضای سیاسی کم شده است و علیرغم اینکه خطری بازار سرمایه را از بعد سیاسی و اقتصادی تهدید نمیکند اما سهامداران دچار التهاب بی موضوع شده اند.

مشاهده کل خبر

نقش اساسی رتبه‌بندی در کیفیت تامین مالی شرکت‌ها

عضو هیات مدیره شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان در رابطه با اهمیت شرکت‌های رتبه‌بندی گفت: نهاد مالی رتبه‌بندی در تمام دنیا به‌عنوان یکی از نهادهای اصلی تاثیرگذار در بازارهای مالی و حتی اقتصادی شناخته می شود. نگاه سرمایه‌گذاران همواره معطوف به بررسی و پایش رفتار مدیریتی و عملکرد شرکت ها است. حمید میرمعینی در رابطه با حمایت‌های لازم برای تثبیت فعالیت شرکت‌های رتبه‌بندی گفت: این صنعت هنوز شناخته شده نیست. بسیاری از شرکت‌ها به لحاظ سیستماتیک، کارایی لازم را نداشتند و نگاه دقیق و عمیقی هم برای بررسی اینها وجود نداشت و در واقع بنگاه ها به اشکال مختلف از زیر بار مسئولیت و کارایی لازم شانه خالی کردند. بنابراین آنها به خودی خود، رغبت و تمایلی در بازار برای استفاده از خدمات شرکت‌های رتبه‌بندی نداشتند.

مشاهده کل خبر

رونق بازار سرمایه، پیشرفت سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مولد است

مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگارد با مثبت ارزیابی کردن روند کلی بازار گفت: نخستین دلیل محکم در رابطه با مثبت شدن بازار به عقب ماندگی دارایی‌های بورسی نسبت به افزایش نرخ ارز برمی‌گردد؛ براین اساس، ارزش واقعی سهام باید نسبت به دلار و سایر ارزها به روز رسانی شود. مجتبی شهبازی ضمن اشاره به تحریم‌ها بیان کرد: وجود تحریم‌ها سبب ایجاد محدودیت‌هایی برای بخش فروش می‌شود، اما به دلیل بزرگ بودن افزایش نرخ‌ها و سود حاصل از فروش آن، به نوعی می‌توان تحریم‌ها را نادیده گرفت؛ بنابراین افزایش سودآوری شرکت‌ها سبب افزایش نرخ سهام شرکت‌ها در آینده خواهد شد.

مشاهده کل خبر

فتح قله‌های جدید شاخص بورس تا پایان ۹۸

معاون سرمایه‌گذاری شرکت مشاور سرمایه‌گذاری فاینتک اظهار داشت: از نحوه رفتار سهام و روند حرکتی بازار به نظر می‌رسد، شاخص تا انتهای سال سقف‌های جدیدی را فتح کند. بسیاری از شرکت‌ها با در نظر گرفتن سود مجامع و نسبت تقسیم سود و برآورد سود سال ۹۸ هنوز با نسبت قیمت به درآمدی سه و حتی زیر سه معامله می‌شوند. حسین عبدی معتقد است بازار می‌تواند تا انتهای تابستان روند رو به رشد و خوبی تجربه کند؛ البته این امر در صنایع مختلف متفاوت بوده و نمی‌تواند مانند گذشته برای همه صنایع مثبت باشد.

مشاهده کل خبر

ثبات روند گروه معدنی و فولادی تا نیمه نخست سال ۹۸

به گفته مدیر سرمایه‌گذاری شرکت مشاور تامین‌سرمایه نوین، در فصل مجامع اکثر سهامداران (حقیقی‌ها و حقوقی‌ها) در هر سطحی به سمت متمرکز کردن منابع روی سهام بنگاه‌هایی می روند که در سال گذشته سودآوری مناسب و درصد تقسیم سود بالایی داشتند. سینا سلیمانی دلیل تقسیم سود بعد از مجمع را پر شدن پتانسیل سوددهی سهام پس از تقسیم سود دانست و گفت: در این شرایط سهم‌ها با رشد همراه شده و به همین سبب سهامداران بعد از افزایش قیمت پس از مجمع و بازگشایی نماد، بازدهی مازادی را کسب می‌کنند.

مشاهده کل خبر

فقط بازار سرمایه توانایی پوشش ریسک ارز را داراست/توصیه به سهامداران در فصل مجامع

سید فرهنگ حسینی، مدیرعامل گروه صنعتی و معدنی امیر در خصوص آغاز فصل مجامع توصیه هایی به سهامداران داشت و بیان کرد: در حال حاضر P/E شرکت ها با لحاظ سود نقدی در حدود سه مرتبه است که از حد متوسط تاریخی و بازده بازارهای رقیب بسیار کمتر است. به این ترتیب، باید دقت شود که بازار سهام تنها بازاری است که علاوه بر سود نقدی ، توانایی پوشش ریسک نوسان ارز ، تورم داخلی و جهانی را دارد. همچنین در شرایط ثبات قیمت های جهانی سود شرکت ها در سال ۹۸ بیش از سال ۹۷ خواهد بود و انتظار می رود که ریسک سیستماتیک مد نظر بازار با لحاظ اطلاعات مجمع کاهش یابد و حضور در مجامع بتواند بازدهی مناسبی برای سرمایه گذاران داشته باشد.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه