بازار

آمریکا از چین درخواست کرده که جلوی توسعه شرکت‌های دولتی خود را بگیرد، درخواستی که پکن آن را "تجاوز" به حاکمیت اقتصادی خود می داند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، تنش‌های تجاری بین واشنگتن و پکن در هفته‌های اخیر شدت گرفته و دلیل آن نیز این بوده که آمریکا چین را متهم به عقب نشینی از قول و قرارهای خود کرده است.

واشنگتن تعرفه کالاهای چینی – به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار – را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش داده است. این اقدام موجب تحریک چین شده، تا جایی که پکن نیز تهدید کرده که اقدامی مشابه علیه کالاهای آمریکایی انجام خواهد داد.  

گفتگوهای تجاری دو طرف در حال حاضر به تعویق درآمده است. چین اتهامات آمریکا را رد کرده و می گوید هرگز از تعهداتش عقبگرد نکرده است. پکن تاکید کرده که قرار نیست در مورد "موضوعات اساسی" خود که به منافع ملی آن کشور گره خورده با آمریکا کنار بیاید. پکن جزئیات بیشتری از موضوعات مورد اشاره اعلام نکرده است.

خبرگزاری رسمی چین شینوا گفته که آمریکا، سر میز مذاکره، درخواست‌های تندی داشته است، از جمله آن که چین باید توسعه شرکت‌های دولتی خود را رها کند.

این خبرگزاری می نویسد، مسلما، این تقاضای آمریکا "فراتر از دایره گفتگوهای تجاری" است و سیستم کلان اقتصادی چین را هدف گرفته است.

به گفته شینوا، "این موضوع نشان می دهد که جدا از جنگ تجاری آمریکا قصد دارد به حاکمیت اقتصادی چین نیز دست درازی کند، و پکن را مجبور کند که با دست خود به منافع اصلی اقتصاد خود ضربه بزند."

مقاله ای که در شینوا به چاپ رسیده اضافه می کند که اخیرا آمریکا اتهامات بی اساسی متوجه چین کرده است، از جمله این که پکن شرکت‌های خارجی را که در چین کار می کنند مجبور به انتقال تکنولوژی به آن کشور کرده است.

خبرگزاری شینوا در اعتراض به تقاضاهای واشنگتن می نویسد، "کاملا مشهود است که طرف آمریکایی دارد فشار می آورد تا چین مسیر توسعه خود را تغییر دهد."

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل