دارابی

طی دو ماه گذشته و در یک بازه زمانی طولانی شاخص بورس و قیمت سهام روندی صعودی را طی کردند و معامله گران کوتاه مدت نیز به شناسایی سود تمایل داشتند. این شرایط هم زمان شد با تنش های بین المللی، خبرهایی مکرر و جنگ تجاری آمریکا و چین و در نتیجه بازار اصطلاحاً به مدار استراحت و اصلاح وارد شد.

همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان مطلب فوق در خصوص روند شاخص بورس به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: در سه هفته گذشته سه اتفاق بازار سرمایه کشور را تحت تاثیر قرار داد. از یک سو اوج بحران سیاسی تهران و واشنگتن رقم خورد و در نهایت این نتیجه حاصل شد که جنگی رخ نخواهد داد و مسائل در قالب سیاسی حل و فصل می شوند. این موضوع در ابتدا سرمایه گذاران بورسی را با ابهام روبرو کرد اما در نهایت بازار به این درک رسید که از برخورد فیزیکی عبور کرده ایم.

وی ادامه داد: موضوع دیگر انتشار گزارش های مالی شرکت ها و میزان فروش ماهانه آنها بود. میزان سود محقق شده برای سال ۹۷ و همچنین گزارش میزان فروش شرکت ها منتشر شد و تقریباً می توان گفت گزارشات مثبت و مطلوب بودند.  

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: فروکش کردن التهابات سیاسی و گزارش مطلوب شرکت ها باعث شد بازار با ثبات نسبی روبرو شود و سرمایه گذاران نیز کف قیمتی شناسایی کنند.

وی با بیان اینکه از سوی دیگر بازارهای موازی نیز شرایط اشباع را نشان می دهند، افزود: تلفیق این سه عامل به ثبات نسبی بازار کمک کرده و شاخص در یک محدوده منطقی حرکت می کند.

دارابی در پاسخ به این سوال که نوسانات بازار سهام تا چه میزان منطقی است؟ گفت: بخش عمده و شاید تقریبا ۷۰ درصد فرآیند تعیین قیمت در همه بازار ها از جمله بازار سهام وابسته به مسائل روانی و احساسی افراد است. بیش از فاز محاسباتی بر مبنای متغیرهای کمی و کیفی مشخص، قیمت در بازارها بر اساس برداشت های احساسی و روانی افراد شکل می گیرد. به همین دلیل در خیلی از موارد ممکن است هیچ اتفاقی هم رخ ندهد. اما جابه جا شدن مواردی که به لحاظ روانی روی مطلوبیت های سرمایه گذاران تاثیر می گذارد باعث ایجاد نوسان می شود که این ذات همه بازارها است. حالا هرچه بازار نقدشونده تر باشد شدت نوسان در آن به مراتب بیشتر می شود. به همین دلیل بازار سهام که در واقع یکی از بالاترین نقدشوندگی ها را دارد عموماً شاهد نوسانات بسیار زیادتری است.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه نوسان ذات بازار سرمایه است ادامه داد: ما در حال پشت سر گذاشتن یک سال تورمی هستیم. در سال تورمی بازارهای دارایی محور می توانند ارزش پول سرمایه گذاران را حفظ کنند و بازار سرمایه یکی از بهترین گزینه ها است. به سرمایه گذاران باید گفت بیش از هر چیزی باید اطلاعات و عملکرد شرکت ها را ملاک قرار بدهند. سرمایه گذاران باید به گزارش های ماهانه و عملکردی سه ماهه شرکت ها توجه کنند و از نوسانات کوتاه مدت چشم پوشی کنند.

دارابی با تاکید بر اینکه گزارش های عملکردی سال ۹۷ شرکت ها  مطلوب بوده و به نظر می رسد گزارش های ماهانه فروش نیز روندی قابل قبول داشته باشد، گفت: ما اکنون در فصل مجامع هستیم و به سرمایه گذاران توصیه می شود در فروش سهام عجله نکنند. تقسیم سود شرکت هایی که به مجمع رفته اند مطلوب بوده و  برای سرمایه گذاران بلند مدت امکان کسب بازدهی با پوشش حفاظتی در برابر تورم فراهم است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه