دانشگاه علم و صنعت

پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، روزهای شنبه هر هفته به معرفی پایان‌نامه‌های مرتبط با بازارسرمایه و انعکاس آخرین یافته‌های دانشگاهی در این حوزه می پردازد. براین اساس، طی روز جاری به معرفی پایان‌نامه « پیمان قیصری» با عنوان «طراحی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک کالا متناسب با بازار سرمایه ایران» می‌پردازیم؛ این تحقیق در بهمن ۹۳ به راهنمایی حسین عبده تبریزی در مقطع دکتری دانشگاه علم و فرهنگ دانشکده مدیریت دانشگاه تهران دفاع شده است.

به گزارش پایگاه خبری (سنا)، در خلاصه این پژوهش آمده است: امروزه در جوامع پیشرفته مالی یکی از مهمترین نهادهای مالی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک هستند. صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری به جمع‌آوری وجوه سرمایه‌گذاران خرد پرداخته و آنها را در رشته تخصصی خود سرمایه‌گذاری می کنند.

یکی از مهمترین انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک نوع کالایی آن است که در بورس‌های کالایی فعالیت می‌کنند. در ایران با توجه به نوپا بودن بورس کالا لزوم توسعه و پویاتر شدن بورس کالا حس می شود و با در نظر گرفتن نقش صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک کالا در توسعه بورس کالا لزوم ایجاد چنین صندوق‌هایی مشخص می‌شود. تحقیق حاضر به امکان‌سنجی طراحی صندوق سرمایه گذاری مشترک کالا برای بازار سرمایه ایران پرداخته است. برای این منظور چهار مرحله کار صورت گرفته است.

 چارچوب حقوقی و ارکان صندوق به روش مطالعات کتابخانه‌ای و چارچوب عملیاتی و معاملاتی توسط پرسشنامه مشخص شد. در مرحله بعد به بررسی حقوقی و پس از آن بررسی فقهی پرداخته شد. با توجه به چهار مرحله فوق امکان ایجاد چنین صندوقی در بازار سرمایه ایران وجود دارد هرچند برای کارایی بهتر نیاز به رشد و توسعه ابزارهای نوین مالی در بورس کالا محسوس است. در انتها اساسنامه و امیدنامه با توجه به فرمت مشخص سازمان بورس و اوراق بهادار پیشنهاد شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری