مکزیک

رئیس جمهور مکزیک و شرکت‌های بزرگ آمریکایی در حال لابی کردن با رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ هستند تا او را راضی کنند تهدید جدید خود مبنی بر اعمال تعرفه بر کالاهای مکزیکی را عملی نکند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، دونالد ترامپ به دنبال تنشی که بر سر مهاجرت‌های غیرقانونی مکزیکی‌ها با دولت مکزیک دارد هفته پیش تهدید کرد که واشنگتن از دهم ژوئن بر کالاهای مکزیکی تعرفه خواهد بست، مگر آنکه دولت مکزیک جلوی مهاجرت غیرقانونی شهروندانش به آمریکا را بگیرد. چنانچه تهدید ترامپ عملی شود، شوک بزرگی به اقتصاد مکزیک وارد خواهد شد.  

اقتصاد مکزیک به شدت به صادرات کالا به کشور همسایه وابسته است و  طرح اعمال تعرفه ترامپ می تواند اقتصاد آن کشور را  تا ۲۵ درصد در سال جاری کوچک کند.

رئیس جمهور مکزیک، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، که در ماه دسامبر به قدرت رسید انتظار دارد که ترامپ تحت فشار جنگ تجاری خود با چین از تهدیدش علیه مکزیک دست بکشد.

به گزارش رویترز، وی در جمع خبرنگاران به مکزیکی‌ها قول داده که آنها بر رویکرد آمریکا فائق خواهند آمد و تاکید کرده که "مردم مکزیک شایسته چنین برخوردی از سوی آمریکا نیستند."

یک بار در ماه آپریل، ترامپ از تهدید مشابهی علیه مکزیک عقب نشست تا از نگرانی شرکت‌های آمریکایی در مورد آینده اقتصاد آمریکا بکاهد. اما از آنجا که تلاش وی در بستن مرزهای آمریکا با مکزیک به جایی نرسید، دوباره هفته پیش تهدید کرد که به زودی بر واردات مکزیک تعرفه اعمال می کند.

وی قصد دارد تا با زیر فشار گذاشتن اقتصاد مکزیک، مقامات آن کشور را وادار به کنترل مرزهای خود کند. در حال حاضر به گزارش مقامات دولتی آمریکا، به طور متوسط روزی ۴۵۰۰ مکزیکی وارد خاک آمریکا می شوند.

روز جمعه، بازارها واکنش منفی نسبت به تهدید ترامپ از خود نشان دادند. سرمایه‌گزاران نگرانند که جنگ تجاری همزمان آمریکا با چین و مکزیک موجب کندی رشد اقتصاد جهانی شود.  

به گزارش رویترز، وزرای خارجه دو کشور قرار است روز چهارشنبه در واشنگتن به بحث و گفتگو در مورد تعرفه‌ها به بحث بنشینند.

اتاق بازرگانی آمریکا نیز به دنبال یافتن راه حلی است تا تعرفه ای بر کالاهای مکزیکی بسته نشود. نیل بردلی، معاون مدیریت اتاق، به رویترز گفته است که آنها همه مسیرها را بررسی می کنند تا بلکه راه حلی پیدا کنند.

گروه‌های صنعتی دیگری نیز از سیاست ترامپ انتقاد کرده اند و گفته اند که اعمال تعرفه بر واردات مکزیک به کسب و کار آنها و همین طور به کشاورزان و مصرف‌کنندگان آمریکایی صدمه خواهد زد.

اما کاخ سفید از شرکت‌های آمریکایی خواسته تا به جای فشار بر دولت خودشان به شرکای تجاری خود در مکزیک فشار بیاورند تا آنها نیز به نوبه خود از دولتشان بخواهند با مهاجرت غیرقانونی برخورد کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل