کوروش شمس

امسال روند فروش و سودآوری شرکت ها مناسب ارزیابی می شود و در مقایسه با سال های گذشته از کیفیت بسیار مناسبی برخوردار است. لذا، استراتژی نگهداری سهام در فصل مجامع به سهامداران توصیه می شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، کوروش شمس، مدرس دانشگاه و کارشناس بازار سرمایه با توجه به نزدیکی به زمان برگزاری مجامع ابراز داشت: میزان فروش و سودآوری شرکت ها با سال های گذشته بسیار متفاوت است به این دلیل که شرکت ها عملکرد خوبی داشته اند و اگر به کدال مراجعه کنیم عملکرد اردیبهشت اکثر شرکت های بزرگ هم مثبت منتشر شده است.  در واقع شرکت ها عملکرد مناسبی در فروش داشته اند لذا بهتر است سهامداران استراتژی تثبیت را در پرتفوی خود داشته باشند.

وی در این خصوص ادامه داد: بازار ما در شرایط حاضر بسیار وابسته به شرایط اقتصاد سیاسی است اما اگر بخواهیم مباحث سیاسی را در نظر نگیریم هم اکنون دو اتفاق بزرگ در کشور در حال رقم خوردن است. یکی عملیات بازار باز است که نرخ بهره را تحت تاثیر قرار می دهد و نکته بعدی، ایجاد بازار متشکل ارزی است که نرخ ارز را سامان می دهد . پس دو عامل نرخ ارز و نرخ بهره که تاثیر زیادی بر بازار سرمایه دارند از جانب بانک مرکزی سامان دهی می شوند و میتوان در انتظار نتایج مثبت آن در بازار سرمایه بود.

شمس با اشاره به نوسانات نرخ دلار نیمایی و نرخ فزاینده آن نسبت به سال گذشته، ابراز داشت: با توجه به این که اکثر شرکت های حاضر در بازار سرمایه، شرکت های صادرات محور هستند، با افزایش نرخ برابری دلار، امکان سودآوری بیشتری نصیب این شرکت ها می شود. از طرف دیگر، شرکت های کوچک نیز، با توجه به این که فروش داخلی دارند و فضای رقابتی برای آنها ایجاد شده است می توانند سوددهی مناسبی را کسب کنند. در این میان برای شرکت های دارویی، شوینده، غذایی بحث ارز ۴۲۰۰ و تبدیل به ارز نیمایی اتفاق می افتد به همین دلیل این شرکت ها دستخوش تغییرات مثبت می شوند و چشم انداز کلی بازار مثبت خواهد بود.

وی در خصوص ریسک های وارد بر بازار سرمایه بیان داشت: به نظر می رسد شرایط سیاسی دیگر التهابات گذشته را ندارد و سرمایه گذاران باید بیشتر بر مباحث اقتصادی تمرکز کنند. آنچه تحریم و محدودیت سیاسی نامگذاری می شد دیگر وجود ندارد و از این به بعد شرایط به سوی گشایش پیش می رود.

این مدرس دانشگاه در خصوص بازار محصولات کامودیتی بیان داشت:  قیمت محصولات کامودیتی در جهان تحت تأثیر جنگ های تعرفه ای میان چین و آمریکا قرار داشته و روند قیمتی آن بر بازار سرمایه ما نیز اثرگذار بوده است .به نظر می رسد با این اوضاع، چشم انداز تثبیت در انتظار بازارکامودیتی و محصولات این بازار باشد. در بازار سرمایه ما دو عامل قیمت جهانی و نرخ ارز، بر قیمت سهام شرکت های کامودیتی محور تأثیرگذار است اما با توجه به افزایش نرخ نیمایی، سودآوری شرکت ها تحت تأثیر نوسان قیمت های کامودیتی قرار نمی گیرد و به این ترتیب با رشد قیمتی همراه خواهد بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه