بازار

شاخص صنعت حمل و نقل وال استریت، که گفته می شود یکی از دو شاخص اصلی سلامت بازار سرمایه است، در هفته اخیر به شدت کاهش یافته و موجب نگرانی سرمایه‌گذاران بازار شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، و به نقل از رویترز، شاخص حمل و نقل داوجونز در ماه می ۱۰.۲ درصد کاهش یافت، کاهشی بسیار تندتر از کاهش شاخص کل صنعت در داوجونز یا اس اند پی .

به گفته تحلیلگرانی که بازار حمل و نقل را زیر نظر دارند، این وضعیت می تواند نشانه فشار فزاینده بر بازار در آینده ای نزدیک باشد.

شرکت‌های حمل و نقل آمریکا پس از آن که رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ تهدید کرد که بر کالاهای مکزیکی تعرفه خواهد بست سقوط کردند.

روز جمعه، شاخص حمل و نقل داوجونز ۱.۹ درصد فرو ریخت. در شاخص اس اند پی نیز این شاخص ۱.۳ درصد کاهش یافت. ارزش سهام شرکت ریلی کانزاس سیتی ساوترن، که درآمد عمده اش از روابط با مکزیک است، حدود ۴.۵ درصد افت کرد.

شرکت‌های حمل و نقل در شاخص داوجونز سال ۲۰۱۹ را خیلی خوب شروع کردند، اما هنوز نتوانسته اند به نقطه اوج خود که در سپتامبر گذشته به ثبت رسانده بودند برسند. در شاخص اس اند پی ، اوضاع کمی بهتر است چرا که در آنجا شاخص حمل و نقل توانست در ماه آپریل رکورد جدید از خود به جای بگذارد. اما از ماه آپریل روند این شاخص کاهشی بوده است.   

حالا، با نگرانی‌هایی که در مورد روابط تجاری آمریکا با چین و مکزیک به وجود آمده، شاخص حمل و نقل داوجونز ۱۶ درصد پایین تر از سطحی ایستاده که در ۱۴ سپتامبر به ثبت رسانده بود.  

چاک کارلسون، مدیرعامل شرکت خدمات سرمایه‌گذرای هورایزن در شهر هاموند در ایالت ایندیانا، به رویترز گفت که وی بسیار بعید می داند که شرکت‌های حمل و نقل بتوانند به راحتی در هفته های آتی دوباره به اوج بازگردند.  

جنگ تجاری ترامپ با چین و مکزیک ممکن است خسارات بزرگی به شرکت‌های آمریکایی وارد کند. بیم آن می رود که اختلافات تجاری منجر به کندی رشد اقتصاد جهانی نیز بشوند.

به گفته میلر تاباک، استراتژیست سهام در شرکت مت میلی، ۲۰ سهام مربوط به حمل و نقل در بازار داوجونز به نوعی دماسنج اقتصاد آمریکا به شمار می آیند. بنابراین عملکرد ضعیف آنان، نشان از کند شدن نرخ رشد اقتصادی در آمریکا دارد.

امسال، بازار از رکود اواخر سال ۲۰۱۸ خارج شد و روند صعودی خوبی گرفت. شاخص حمل و نقل توانست در ۲۴ آپریل به مرز ۱۱۰۹۸.۹۹ واحد برسد، اما این هفته شاخص دی جی تی به زیر ۱۰ هزار واحد سقوط کرد. در چند ماه اخیر، صنعت حمل و نقل داو جونز سه مرتبه پایین‌ترین سطحی را که در سال ۲۰۱۲ ثبت کرده بود به خود دید.

دومین شاخصی که برای سرمایه‌گذاران حکم دماسنج را دارد، شاخص کل صنعت در بازار است که آن نیز وضعیت مناسبی ندارد. شاخص صنعت در حال حاضر، مانند صنعت حمل و نقل، زیر میانگین متحرک ۲۰۰ روزه ایستاده است. این دو شاخص، نگرانی سرمایه‌گذاران را نسبت به چشم‌انداز اقتصاد آمریکا به شدت افزایش داده اند.

کارشناسان معتقدند شاخص صنعت و شاخص صنعت حمل و نقل باید بالاتر از روند میان مدتی قرار بگیرند تا خیال سرمایه‌گذاران از بابت آینده اقتصاد آسوده شود. در غیر این صورت، احتمالا شرایط سختی در انتظار بازار خواهد بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل