تجریشی

امیر تقی خان تجریشی: «با وجود تحریم‌ها، اوضاع گزارش‌های شرکت‌ها و بررسی عملکردشان برای مجامع مثبت است، به طوریکه برخی شرکت‌ها در تولید خود به لحاظ ریالی و نیز تناژی رکورد زده‌اند.»

مدیرعامل شرکت «سرمایه‌گذاری صنعت و معدن» ضمن بیان مطلب بالا به پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) گفت: این موارد نکات مثبتی است که در مجامع سال جاری اثرگذار بوده و نیز دلیل بخشی از افزایش قیمت ها در بازار سرمایه است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه بیان کرد: افزایش قیمت سهام قبل از مجامع نشان می‌دهد که برآیند نظرات سهامداران به سمت حضور در مجمع و دریافت سود است؛ هرچند به طور حتم این موضوع، ثابت نیست، به طوریکه اگر قیمت‌ها از یک حدی بالاتر برود، ممکن است که بخشی از این شناسایی سود منطقی به نظر برسد؛ ولی به هر حال در شرایط کنونی با گزارش‌های خوبی مواجهیم که نویدبخش مجامع خوبی هستند.

تقی خان تجریشی اضافه کرد: کماکان با درگیری‌های سیاسی منطقه مواجه هستیم، البته اخیرا سیگنال های مثبتی از طرف برخی از کشورها (به طور خاص امریکا) ارسال شده، اما واضح است اگر این سیگنال‌ها در حد صحبت باشند، اعتباری برای آنها نمی‌توان قائل بود و باید به طور عملی نشان داده شوند. از طرفی، شروع فرایند مذاکره هم به معنی رسیدن به نتیجه و جمع‌بندی و راه حل نیست.

وی در خصوص ریسک‌ها و ابهام‌های بازار اظهار کرد: ریسک‌های سیاسی از مهمترین ریسک هایی هستند که ما با آن رو به رو هستیم.

این کارشناس بازارسرمایه افزود: بحث جنگ تجاری بین امریکا و از سمتی دیگر چین و تعرفه‌ای که به تازگی روی محصولات کشور مکزیک گذاشته شده، عامل مهمی در نوسانات اخیر بازارهای جهانی بوده است؛ به طوریکه شاهد افت در قیمت‌های جهانی بودیم.

تقی خان تجریشی ادامه داد: در کنار بحث‌های سیاسی خاص ایران، افت قیمت کالاهای عمومی هم تاثیر زیادی در بازار سرمایه ما دارد، زیرا بازار مالی تا حد زیادی وابسته به این اقلام است.

این عضو هیات مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری، اضافه کرد: افزایش نرخ دلار محرکی برای بالا بردن قیمت محصولات و کالاهاست و از این محل و حاشیه سود مثبتی که قیمت تمام شده محصولات به دست آوردند سبب شد تا برخی از این شرکت‌ها سودآورتر شوند و رشد کنند و حتی برخی از شرکت‌های زیانده هم سودآور شوند.

تجریشی افزود: این نکته زمانی خود را پررنگتر نشان می‌دهد که قیمت دلار کاهشی شده باشد، اما بسیاری از محصولات با نرخ دلار بالاتر در بازار معامله شوند.

وی بیان کرد: علاوه بر این، حرکت به سمت بالای دلار نیمایی نشان داد این روند عملکرد دولت ها را بهبود می‌دهد. این موضوع در حالی است که دلار آزاد در حال کم شدن نرخ خود است، اما دلار نیمایی با افزایش خود در حال نزدیک شدن به نرخ دلار در بازار آزاد است که نکته مثبتی است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه توضیح داد: اگر ریسک‌های سیاسی منجر به ایجاد مشکلات خاص و جدی برای صنایع و شرکت ها نشوند، این روند مثبت تا جاییکه قیمت‌ها، خود را با افزایش قیمت دلار تنظیم کند ادامه خواهد داشت و وقتی که به آن مرحله برسد اوضاع تثبیت می‌شود.

 وی در پایان گفت: در این شرایط رشدهایی که از ابتدای سال گذشته شاهد آن بودیم، تکرار نخواهد شد، اما در نظر داشته باشید که هر کدام از ریسک های سیاسی ممکن است معادلات موجود را به هم بزنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه