دانشگاه صنعتی شریف

پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) در روزهای شنبه هر هفته به معرفی پایان‌نامه‌های مرتبط با بازارسرمایه و انعکاس آخرین یافته‌های دانشگاهی در این حوزه می پردازد. بر این اساس، در روز جاری به معرفی پایان‌نامه «محمد علویان قوانینی» انجام شده است. این تحقیق در بهار ۹۰ به مشاوره دکتر شیوا زمانی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شریف دفاع شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، امروزه در بسیاری از بورس‌های جهان، قانون‌گذاران بورس به منظور کاهش تلاطم بازار و همچنین کاهش ضرر سرمایه گذاران در اثر تصمیمات احساسی و هیجانی، اقدام به وضع دامنه مجاز نوسان روزانه کرده اند. در مورد وضع دامنه نوسان مجاز روزانه، مطالعات نظری و تحقیقات تجربی زیادی انجام شده است که برخی در جهت تایید کارایی و برخی دیگر نشان‌دهنده ناکارایی وضع این دامنه بوده است.

در این پژوهش ابتدا به بررسی یکی از پیامدهای وضع دامنه مجاز نوسان به نام «اثر ربایش» پرداخته شده و سپس با استفاده از مدل آماری خودهمبستگی، وجود یا عدم وجود آن را در پنج شرکت از شرکت‌های بورس تهران، در سال ۱۳۸۸ بررسی شده است.

با توجه به نتایج به دست آمده، پنج شرکت پرمعامله حفاری شمال، مخابرات، صنایع دریایی ایران، بانک سینا و سایپا که به تنهایی نزدیک به ۲۳ درصد از تمامی معاملات بورس تهران در سال ۱۳۸۸ را به خود اختصاص می دهند، دارای اثر ربایش منفی (اثر دافعه) در حدود دامنه نوسان خود هستند.

لازم به ذکر است، این اثر در حدود پایینی مستحکم تر و قابل دفاع تر از حدود بالایی است. همچنین مشاهده شد که اثر ربایش و اثر تکانه‌ای دو متغیر متفاوت بوده و اثر ربایش مشاهده دیگری از اثر تکانه‌ای نیست.

(دامنه مجاز نوسان ترجمه عبارت Price limit به معنی محدودیت قیمت است، اما بر اساس تعاریف مندرج در بخش اصطلاحات تارنمای بورس اوراق بهادار تهران، اصطلاح دامنه مجاز نوسان به معنی حد مجاز تغییرات قیمتی، تعریف شده است.)

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری