کتاب

این کتاب نوشته دکتر حشمت الله سماواتی است که در سال ۱۳۹۷ توسط انتشارات خط سوم منتشر شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه ایران (سنا)، بشر با بزرگ شدن جوامع و ضرورت تعامل و انجام مبادلات برای رفع حوائج خویش بیش از پیش به ضرورت تعاون و مشارکت با هم نوعان خود واقف شده است؛ زیرا به خوبی پی برده است که افراد دارای قابلیت‌های ذهنی و عملی متفاوت هستند و تعاون و همکاری تنها وسیله ای است که این قابلیت‌های متفاوت را برای انجام یک فعالیت تجاری و موفقیت یک طرح تجاری معین منضم می کند.

همچنین، همه افراد دارای تمکن کافی برای انجام طرح ها و پروژه های معینی نیستند و بر این اساس، نیاز به امکانات و قابلیت‌های دیگران دارند. اینجاست که اهمیت همکاری و تعاون بین اشخاص توانمند و افرادی که دارای سرمایه مالی هستند، مشخص می شود.

همین احساس نیاز به تعاون و مشارکت برای تحصیل سود و منفعت، بنیان شرکت‌های تجارتی قرار گرفت. یعنی تفکر تأسیس شرکت‌های تجارتی برای حصول غایت مشروع و قانونی سود و منفعت بوده است. لکن این غرض و غایت در پاره ای از مواقع از حد خودش پا فراتر میگذارد تا به جایی که به دست آوردن سود، ابزارهای غیر مشروع را توجیه می کند. اینجاست که برخی از شرکت‌های تجارتی با اسلوب‌های مجرمانه پیچیده و متطور، تهدیدی برای فرد و جامعه می‌شوند.

قانونگذاران تلاش فراوان داشته اند تا با وضع قوانین و مقررات مختلف فعالیت این شرکت ها را تحت ضابطه در آورند و بین حقوق و تکالیفی که دارند توازن ایجاد کنند؛ لذا در کنار مقررات مبسوط در خصوص تأسیس این شرکت ها و نحوه اداره و به رسمیت شناختن شخصیت حقوقی آنها، با تدوین قوانین و مقرراتی برخی از فعالیت های شرکت ها را جرم تلقی و برای گردانندگان آنها تعیین کیفر کردند.

در کشور ما به رسمیت شناختن مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی امری است که تازگی دارد و هنوز آن چنان که باید مورد بحث و نقادی حقوقدانان و قضات قرار نگرفته است. کتاب معرفی شده مقدمه و درآمدی بر این موضوع است. براین اساس، مباحث کتاب، شامل موارد زیر هستند:

- ماهیت و ارکان جرائم شرکت های تجارتی

- نظریات سنتی و جدید درباره مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی و شرکت های تجارتی

- مسئولیت کیفری شرکت های تجارتی در قانون مجازات اسلامی از حیث طبیعت و نحوه اسناد و نیز بررسی شروط ایجاد این مسئولیت

- انواع مجازات های پیش بینی شده در قانون مجازات اسلامی در این زمینه

- آیین دادرسی جرائم شرکت های تجارتی

- بررسی برخی جرائم مهم شرکت های تجارتی و مجازاتهای مربوطه در قوانین اخیرالتصویب.

بنابر این گزارش، کتاب حاضر به تازگی به مجموعه کتاب های کتابخانه سازمان بورس و اوراق بهادار افزوده شده است. این کتابخانه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ با هدف اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات به دانشجویان، اساتید، سرمایه گذاران و سایر علاقمندان آغاز کرد. سیر توسعه و تکمیل منابع طی سال‌های پس از آن در راستای تبدیل این کتابخانه به تخصصی‌ترین مرکز مورد مراجعه محققان و علاقمندان به بازار سرمایه تداوم یافت.

گفتنی است، ماحصل این تلاش گردآوری بیش از ۵۵۲۳ عنوان کتاب انگلیسی (نسخه چاپی و الکترونیکی)،  ۴۳۶۵ عنوان کتاب فارسی، ۲۱۳۳ عنوان پایان‌نامه فارسی و انگلیسی مرتبط با حوزه‌های بازار سرمایه، ۶۴ عنوان نشریه تخصصی و ۶۰۱۹ عنوان مقاله فارسی و انگلیسی در نرم‌افزار جامع کتابخانه شد، همچنین مجموعه نرم افزارهای نور شامل ۸۱ مجموعه آثار نویسندگان برتر اسلام و ایران در دسترس محققان قرار گرفته است.

علاقه مندان جهت جستجو در منابع کتابخانه می‌توانند به سایت http://lib.seo.ir/faces/home.jspx  مراجعه و یا با شماره تلفن های ۱۶۲-۸۴۰۸۳۱۶۱ تماس بگیرند.

آدرس کتابخانه : میدان ونک خیابان ملاصدرا نرسیده به پل کردستان پلاک ۲۷ ساختمان شماره ۲ سازمان بورس.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری