g20

در دومین روز از نشست اعضای گروه ۲۰ که در کشور ژاپن در جریان است رهبران مالی ۲۰ کشور صنعتی پذیرفتند که تنش های تجاری و ژئوپلیتیک در جهان رو به افزایش است اما نتوانستند راه حل مناسبی برای رفع این تنش ها ارائه دهند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا) و به نقل از رویترز به نقل از منابعی که نامشان فاش نشده است، وزرای دارایی و روسای بانک های مرکزی کشورهای عضو بعد از بحث و گفتگوهای فراوان به یک جمع‌بندی واحد نرسیدند اما قبول کردند که جنگ تجاری آمریکا و چین همچنان در جریان است.

در نشست پیشین گروه که در دسامبر سال گذشته در بوینس آیرس برگزار شد شرکت‌کنندگان برای رفع جنگ تجاری دو کشور یک آتش‌بس پنج ماهه اعلام کردند و از دو طرف خواستند که تلاش کنند تا از طریق گفتگوهای منظم اختلافات تجاری خود را حل کنند. اما آن راه حل به تنش بیشتر ختم شد، تا جایی که ظرف هفته‌های اخیر آمریکا تعرفه کالاهای چینی را افزایش داد و مذاکرات عملا به حالت تعویق درآمد.  

منبعی که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفته که نتیجه نشست اخیر گروه ۲۰ روز یکشنبه به رسانه ها اعلام خواهد شد.  در بیانیه ای که به زود منتشر می شود، اعضای گروه وعده داده اند که برای پاسخگویی به ریسک های موجود و اقداماتی برای رفع تنش های تجاری آماده اند، اما آن بندی که در بیانیه بوینس آیرس در سال گذشته برای ارائه راه حل وجود داشت این بار حذف شده است.

رویترز می گوید ظاهرا این بند به دلیل فشار آمریکا حذف شده است. در ضمن، در بیانیه مذکور هیچ اشاره ای به این که تنش تجاری آمریکا و چین موجب وخامت رشد اقتصاد جهانی شده است نیز نشده است.

هفته پیش صندوق بین المللی پول هشدار داد که جنگ تجاری آمریکا و چین رشد اقتصاد جهانی را کاهش خواهد داد و موجب ریزش شاخص بازارهای مالی خواهد شد. اما مقامات خزانه داری آمریکا معتقدند که تنش های تجاری تاثیری روی اقتصاد آمریکا نداشته است و دولت آمریکا در تلاش است تا مصرف کنندگان آمریکایی را در مقابل افزایش تعرفه ها حمایت کند.

رهبران مالی نشست گروه ۲۰ خواستار اصلاح قوانین سازمان تجارت جهانی نیز شده اند. آنها معتقدند که سازمان تا به امروز نتوانسته راهی برای بهبود وضعیت تجاری جهان پیدا کند بنابراین باید قوانین آن مورد بازنگری قرار گیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل