غلامعلی پور

معاون پذیرش و بازاریابی فرابورس ایران بازار پایه را فضایی برای تمرین حاکمیت شرکتی و شفافیت اطلاعاتی از سوی شرکت‌هایی دانست که ممکن است در حال حاضر شرایط حضور در بازارهای اصلی فرابورس را نداشته باشند اما می‌توانند پس از احراز شرایط لازم، به این بازارها ارتقا یابند و گفت: از ۱۸۲ شرکت تعداد ۱۱۲ شرکت یعنی حدود ۶۲ درصد از کل شرکت‌های بازار پایه، در بهترین تابلو این بازار قرار گرفته‌اند که این رقم نشان‌دهنده بهبود چشم‌گیر وضعیت شرکت‌های بازار پایه در مقایسه با سال‌های گذشته است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ، رضا غلامعلی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه یکی از مکانیسم‌هایی که برای سوق‌دادن معامله‌گران به سمت تحلیل بیشتر استفاده می‌شود، تفکیک کردن تابلوها و طبقه‌بندی شرکت‌ها با توجه به شرایط آن‌هاست، گفت: هدف از طبقه‌بندی جدید بازار پایه فرابورس، کمک به سرمایه‌گذاران است زیرا شرکت‌های این بازار از نظر ریسک و شفافیت اطلاعات با هم متفاوت هستند و لازم است شرکت‌های شفاف از شرکت‌های غیرشفاف جدا شوند.

به گفته وی، شرایط مالی و عملیاتی شرکت‌های موجود در بازار پایه با هم یکی نیست به نحوی که تعدادی از این شرکت‌ها که حائز شرایط بهتری هستند، قابلیت ارتقا به بازارهای اصلی را دارند؛ در مقابل برخی از شرکت‌های این بازار دارای شرایط متفاوتی (مانند صدور رأی مراجع قضائی مبنی بر ورشکستگی) هستند و این موضوع ضرورت طبقه‌بندی شرکت‌ها را بیشتر می‌کند.

غلامعلی‌پور تعداد شرکت‌های موجود در تابلو زرد بازار پایه را طبق طبقه‌بندی جدید، ۱۱۲ شرکت اعلام کرد و گفت: از ۱۸۲ شرکت تعداد ۱۱۲ شرکت یعنی حدود ۶۲ درصد از کل شرکت‌های بازار پایه در بهترین تابلو این بازار قرار گرفته‌اند که این رقم نشان‌دهنده بهبود چشم‌گیر وضعیت شرکت‌های بازار پایه در مقایسه با سال‌های گذشته است.

معاون پذیرش و بازاریابی فرابورس، ادامه داد: هدف فرابورس، فراهم کردن فضای معاملاتی مناسب برای نقل‌وانتقال سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه است اما با توجه به اینکه شرکت‌های بازار پایه، پذیرش نشده‌اند طبعاً شیوه معاملات سهام آن‌ها با شرکت‌های پذیرش‌شده متفاوت خواهد بود.

درخواست ۷ شرکت بازار پایه‌ای برای ارتقا به بازارهای اصلی

وی با اشاره به اینکه از بین شرکت‌های موجود در بازار پایه هفت شرکت درخواست پذیرش در بازارهای اصلی فرابورس را ارائه کرده‌اند، اظهار داشت: پرونده این شرکت‌ها پس از تکمیل اطلاعات به منظور تصمیم‌گیری به هیأت پذیرش ارائه خواهد شد و در صورتی که شرایط لازم طبق دستورالعمل پذیرش را داشته باشند، پذیرش خواهند شد. به گفته معاون پذیرش و بازاریابی فرابورس، طبق بررسی‌های انجام‌شده تعداد دیگری از شرکت‌های این بازار نیز شرایط اولیه پذیرش را دارند و در صورتی که شرکت‌های بازار پایه بخواهند فرایند ارتقا به بازارهای اصلی را طی کنند در اولویت بررسی‌های هیأت پذیرش قرار خواهند گرفت.

غلامعلی‌پور همچنین تعداد شرکت‌هایی که در تابلوهای نارنجی و قرمز بازار پایه قرار گرفته‌اند را به ترتیب ۵۷ و ۱۳ شرکت معادل ۳۱ و ۷ درصد از کل شرکت‌های حاضر در این بازار عنوان کرد.

معاون پذیرش و بازاریابی فرابورس در پایان در خصوص وضعیت شرکت‌های پذیرش‌شده در بازارهای اصلی فرابورس که در مراحل درج قرار دارند، گفت: روز گذشته یک نماد جدید در بازار دوم فرابورس درج شد و تا یک ماه آینده نماد ۴ شرکت دیگر نیز در یکی از بازارهای اول و دوم فرابورس درج خواهد شد که این شرکت‌ها پس از درج در نوبت عرضه اولیه قرار می‌گیرند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرابورس